Budynek szkolny przypominający futurystycznego wieloryba

Budynek szkolny przypominający futurystycznego wieloryba

Nauka odkrywczą podróżą przez wszechświat? Zdobywanie wiedzy w szkole nowej generacji przestało być nudne. W Holandii powstał przypominający futurystycznego wieloryba budynek szkolny, do którego firma Reynaers Aluminum dostarczyła systemy elewacyjne i okienno-drzwiowe. Czytaj dalej

Budynek szkoły Forum ‘t Zand powstał w holenderskim Utrechcie. W wielofunkcyjnym obiekcie znajdują się dwie szkoły podstawowe, dom kultury, świetlica gminna i hala sportowa.

 

W zamierzeniu twórców, budynek jako estetyczny przekaz wizualny miał wprowadzić do dzielnicy elementy kultury obrazu. Dlatego architektura Forum ‘t Zand, bardziej przywodzi na myśl aluminiową konstrukcję z odległej galaktyki, niż typową bryłę placówki oświatowej. Budynek bardzo silnie kontrastuje z otoczeniem – parkiem archeologicznym z rzymskimi zabytkami, oraz z kominami pieców szklarniowych i drzewami owocowymi, pozostałościami po rolniczej przeszłości tych terenów.

 

 

Priorytetem zamawiającego było stworzenie obiektu, który byłby zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aluminium, jako materiał w pełni odzyskiwalny, pozwoliło spełnić ten podstawowy warunek oraz pasowało do estetyki projektu.


Nowoczesne muzeum z łąką na dachu

 

Fasada budynku sprawia wrażenie opływowej powłoki, w którą wkomponowano elementy funkcjonalne, takie jak kratki wentylacyjne, rynny odpływowe i energooszczędne oświetlenie LED. W rezultacie uzyskano pozornie dowolną, warstwową kompozycję aluminiowych kasetonów i perforowanej blachy aluminiowej, z otwartymi elementami fasady o zróżnicowanym, fantazyjnym wyglądzie.

 

 

Szkoła potrzebowała dużych okien. Aby nie naruszyć wizji obiektu, nie mogły być one identyczne. Projekt jest bowiem grą różnych skal i różnych możliwości spojrzenia na budynek. Zaawansowana metody produkcji pozwoliła odrębnie zaprojektować każdą szklaną płytę. Było to swego rodzaju malowanie obrazu za pomocą aluminium.


Muzeum Arpa w Remagen nowatorskim pomysłem na sztukę

 

W efekcie powstał bardzo funkcjonalny budynek, z którego korzysta cała lokalna społeczność. Pomieszczenia lekcyjne obu szkół znajdują się w dwóch skrajnych częściach obiektu, z których każda posiada własne wejście i boisko na dachu. W części środkowej zlokalizowano pomieszczenia placówek gminnych. Centralny hol zaprojektowano jako ogród, który przy złej pogodzie pełni rolę miejsca do zabaw dzieci, będąc jednocześnie foyer auli i domu kultury. Ściany wewnątrz budynku są ruchome – aulę i halę sportową oraz sale lekcyjne i korytarz można połączyć w jedno pomieszczenie.

 

 

Zrównoważona architektura

Do budowy fasady szkoły Forum ‘t Zand wykorzystano profile Reynaers: elewacyjne – CW 50, okienno-drzwiowe – CS 68 i drzwi przesuwnych – TP 138. Pozwoliły one nie tylko urzeczywistnić wizję powstania futurystycznego obiektu, ale przyczyniły się także do realizacji celu jego energooszczędności.

 

Firma Reynaers przykłada dużą wagę do tego, aby dostarczać do budynków systemy aluminiowe, które są zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa. Oznacza to także wykorzystywanie, możliwie w jak największym stopniu, energii ze źródeł odnawialnych i stosowanie energooszczędnych procesów produkcji i przetwarzania. Dzięki temu wyroby Reynaers przyczyniają się do powstania budynków zużywających małą ilość energii. W szkole Forum ‘t Zand innowacyjnym rozwiązaniem było połączenie fasady o dobrych właściwościach izolacyjnych ze zintegrowanym systemem klimatyzacyjnym. Pozwoliło to zminimalizować koszty ogrzewania budynku i straty ciepła na zewnątrz, a tym samym uzyskać dla właścicieli konkretne oszczędności.

 

 

Forum ‘t Zand

Architekt: Venhoven CS

Zamawiający: Gmina Utrecht, Wydział Rozwoju Społecznego

Wykonawca: Van der Linden

Systemy Reynaers: CW 50, CS 68, TP 138

Źródło: Reynaers / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 884

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >