Co należy sprawdzić oglądając mieszkanie?

Co należy sprawdzić oglądając mieszkanie?

Sprawdzić na pewno trzeba jakość okien (czy są wymienione, wypaczone, skrzypiące, porysowane lub czy są zachlapane cementem szyby) oraz czy wychodzą na ulicę czy są położone od podwórka.

 

Sprawdzić na pewno trzeba jakość okien (czy są wymienione, wypaczone, skrzypiące, porysowane lub czy są zachlapane cementem szyby) oraz czy wychodzą na ulicę czy są położone od podwórka. Ciśnienie wody w kranie i odpływ wody ze spłuczki i zlewów powie nam wiele o rurach i ewentualnym kuciu ścian w celu ich wymiany. Zobaczmy czy kaloryfery i rury nie mają żółto – brązowych przebarwień. Instalacja elektryczna jest bardzo ważną sprawą – korki mogą wyskakiwać przy włączeniu odkurzacza albo świateł we wszystkich pomieszczeniach, puszki mogą być zamurowane w ścianach.

 

Ważną sprawą jest również ogólny stan mieszkania – czy dotychczasowy właściciel wykonywał jakiekolwiek prace modernizacyjne czy remontowe. Jeśli jest położony parkiet to ostukajmy go, może się bowiem okazać, że będzie go trzeba zerwać i położyć nowy po uprzednim dokonaniu wylewki wyrównującej poziom podłogi. Warto sprawdzić poziomicą stan ścian i podłóg – szafa narożna przy krzywych ścianach będzie się kiwać. Jeśli właściciel się zgodzi pokazać nam swoje rachunki za prąd, wodę, gaz (ziemny czy z butli, na ryczałt) będziemy mogli oszacować przyszłe koszty stałe.

 

Aby uniknąć kłopotów z rozliczeniem opłat watro przy podpisywaniu umowy spisać stan liczników w chwili podpisania umowy. Nowy właściciel mieszkania powinien podpisać umowę z zakładem energetycznym i gazownią. Przedkłada się wówczas akt notarialny, protokół ze spisanym stanem licznika oraz dowód tożsamości. Jeśli sami nie zgłosimy się do elektrowni, a ta zostanie poinformowana przez zbywcę o zmianie właściciela mieszkania  - elektrownia sama zgłosi się do nas z pismem o podpisanie takiej umowy. Na końcu można przyjrzeć się elewacji budynku, w jakim stanie są rynny, czy na tynkach nie ma pęknięć. Przyjrzyjmy się jak wygląda klatka schodowa i piwnica.

 


Powyższe pozwoli wyrobić sobie zdanie czego szukamy i jakie są dostępne rozwiązania na rynku oraz za jaką kwotę. Każda kolejna rozmowa uzmysławia nam czego naprawdę szukamy. Nie warto kupować mieszkań zbyt dużych, koszty mogą okazać się za wysokie. Jeśli jest się młodym bezdzietnym małżeństwem to kupowanie już teraz mieszkania 4 pokojowego dla siebie i przyszłych dzieci może okazać się zbyt kosztowną inwestycją. Dzisiaj można o wiele łatwiej zmienić mieszkanie niż miało to miejsce 10 lat temu. Po prostu trzeba szukać mieszkania na jakie nas stać, a nie jakie się chce mieć. Kredyty są tanie w tej chwili, ale zawsze jest to spłata sięgająca 30 lat

 

Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretne mieszkanie wówczas należy upewnić się kto jest jego właścicielem. Poprośmy o przedłożenie stosownych dokumentów. Jeśli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą sprawdźmy kto ma prawo do tego mieszkania. Należy sprawdzić stan prawny mieszkania – czy jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe czy hipoteczne. W spółdzielni i elektrowni warto sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone, jak rozliczony jest telefon i kablówka. Kto był wcześniej w mieszkaniu tym zameldowany i czy jest on wymeldowany. Prosić trzeba wówczas Zaświadczenie o stanie zameldowania – kosztuje ono 16 złotych i jest wydawane od ręki w urzędzie gminy. W międzyczasie można mieszkanie „zaklepać” podpisując umowę przedwstępną lub wpłacając zadatek. Ważne by zadatek nie był zbyt duży – możemy bowiem tę kwotę stracić gdy się rozmyślimy. Dając zadatek zyskujemy czas na załatwienie formalności i sprawdzenie nieruchomości pod wzgledem prawnym.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >