Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady

Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady

Truskawki kojarzą się ze słoneczną pogodą, relaksem oraz słodkim smakiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce je uprawiać samodzielnie, zazwyczaj robiąc to w ogródku przy domu lub na działce. W dodatku te owoce są bardzo łatwe w hodowli, dlatego każdy może spróbować to robić. Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Polecamy Ci nasz poradnik wyjaśniający podstawę hodowli tych słodkich i bardzo smacznych owoców. Czytaj dalej

Jakie warto wybrać sadzonki do uprawy truskawek?

Najlepiej kupić sadzonki wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Takimi są zazwyczaj szkółki ogrodnicze. Zakup z tego źródła gwarantuje Ci, że Twoje sadzonki będą wolne od chorobotwórczych patogenów. Każda sadzonka posiada odpowiedni typ, klasę i odmianę, które opisują technologię uprawy, wielkość owoców i ich walory smakowe. 

 

Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady


Sadzonki zielone (kopane) wykopywane są z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną. Można je kupić najczęściej w tych porach roku. Jednak trzeba na nie uważać, bo w okresie pomiędzy wykopaniem a ponownym posadzeniem jest możliwość wyschnięcia bryły korzeniowej. Może być także tak, iż jesienią przymarzną, przez co nie przyjmą się wiosną. Natomiast sadzonki frigo wykopywane są zimą. Dla klientów są dostępne od wiosny do lata. Dzieli się je na cztery klasy pod względem rozmiarów i obfitości plonów. Trzeba wiedzieć, że łatwo się przyjmują i szybko owocują, ale są zdecydowanie najdroższe. Ostatni typ to sadzonki doniczkowe. Zazwyczaj można je kupić od połowy marca do połowy października. Sadzonki doniczkowe mają ukształtowaną bryłę korzeniową, dlatego łatwo się przyjmują.

 

Kiedy sadzić truskawki?

Truskawki są jednymi z najmniej wymagających pod względem gleby roślin działkowych. Mogą doskonale owocować na prawie wszystkich ziemiach. Wyjątek stanowią gleby podmokłe i piaszczyste. Truskawki najlepiej rosną na podłożu przepuszczalnym o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 - 6,5). Aby posadzić te rośliny najlepiej jest wybrać miejsce nasłonecznione, ciche i osłonięte od wiatru. 


Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady

 

Czytaj również: Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida


Dzięki dostępności wielu rodzajów sadzonek istnieje możliwość sadzenia truskawek niemal cały czas. Jednak najlepszy termin to zdecydowanie lato. Jest wtedy szansa, że owoce otrzymasz już po niecałych dwóch miesiącach od posadzenia roślin. Dlatego polecamy Ci właśnie tą porą roku rozpoczynać uprawę truskawek.


Jak przygotować ziemię pod uprawę truskawek?

Gdy wybierzesz już odpowiednie miejsce na posadzenie truskawek, najpierw powinieneś zrobić odchwaszczanie gruntu. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem uprawy spryskaj je specjalnym preparatem. Ten internetowy sklep ogrodniczy oferuje ich naprawdę szeroki wybór. Wykorzystaj go już teraz. 


Gdy chwasty uschną, trzeba je bardzo dokładnie wyrwać. A ziemia przygotowana pod uprawę powinna być bogata w składniki pokarmowe. Najlepiej jest nawieźć grunt przy pomocy kompostu lub obornika. Jeżeli nie masz pod ręką odpowiedniego nawozu naturalnego, koniecznie wypróbuj jeden ze skutecznych preparatów nawozowych. Wówczas będziesz miał pewność, że podłoże jest odpowiednio przygotowane pod uprawę truskawek.


Jak prawidłowo sadzić truskawki?

Do sadzenia truskawek nie warto podchodzić wcześniej niż po minimum dwóch tygodniach od przekopania rabaty. Na dzień przed tym trzeba ją też odpowiednio nawodnić. Jak gęsto powinno się sadzić truskawki? Rośliny umieszcza się w rzędach, które muszą być od siebie odległe około 50 centymetrów. Natomiast odległość między krzaczkami nie może być większa niż 30 centymetrów. Im większy odstęp między nimi, tym wygodniej się będzie je zbierać. 


Pierwszym krokiem jest wykopanie dołka lekko przewyższającego długość korzeni danej sadzonki. Następnie należy umieścić ją w nim z wyprostowanymi korzeniami. A zielone pędy truskawki muszą znaleźć się odrobinę ponad powierzchnią ziemi. Gdy posadzisz roślinę za głęboko, zacznie gnić. Natomiast jeżeli zrobisz to za płytko, prawdopodobnie będzie wysychać. Kolejnym krokiem jest powolne ugniatanie ziemi wokół sadzonki. Następnie kończymy sadzenie ściółkowaniem, na przykład kładąc w wokół niej słomę. Sadzonki truskawek należy codziennie podlewać, o ile tego dnia nie padał deszcz.


Mamy nadzieję, że poszerzyłeś swoją wiedzę na temat uprawy truskawek. Życzymy Ci wyłącznie obfitych plonów.

 

Czytaj również: Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) zwana też szałwią rosyjską

 

Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19072 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 321

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >