Co warto wiedzieć o systemie nawadniania ogrodu?

Co warto wiedzieć o systemie nawadniania ogrodu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pragnie mieć własny ogród. W zależności od ich upodobań oraz zamożności może on być niewielki i przytulny, ale także rozległy i zrobiony ze sporym rozmachem. Niezależnie od wielkości i stylu, aby ogród dobrze się prezentował, musi być regularnie i w odpowiednich ilościach podlewany. Można to robić ręcznie, jednak nie bez powodu coraz więcej osób wybiera inne rozwiązanie. Czytaj dalej

 

Chodzi tu oczywiście o automatyczny system nawadniający. Ma on niemal w każdym aspekcie przewagę nad podlewaniem ręcznym. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ działa samodzielnie, bez pomocy człowieka. To ogromny plus, zwłaszcza, jeśli do czynienia mamy ze sporych rozmiarów ogrodem. Po drugie, system nawadniania ogrodu nie marnuje wody, dzięki specjalnym czujnikom zużywa jej jedynie tyle, ile aktualnie jej potrzebuje, więc nie ma mowy o nadmiarze ani niedoborze. Poza tym automatyczne nawadnianie jest bardzo dokładne i nie pozwala roślinom uschnąć, co nie zawsze można powiedzieć o podlewaniu ręcznym.

 

Czytaj również: Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietrzu


 

 

Czytaj również: Jak zaaranżować nowoczesną posesję?

 

Jedną z większych firm oferujących montaż systemów nawadniania ogrodu na terenie Warszawy jest Tanake. Podstawą oferowanego przez nią systemu są rury polietylenowe, które rozprowadzają wodę na terenie o dowolnym kształcie i wielkości. Ich niewątpliwa zaleta to wysoka odporność na oddziaływania chemiczne i zniszczenia, co daje instalacji dużą trwałość. Bardzo ważnymi elementami są elektrozawory oraz sterowniki, ponieważ to one uruchamiają i zamykają procesy zraszania. Czujniki opadu deszczu i wilgotności gleby służą zaś do regulacji intensywności podlewania, tak więc trawnik zawsze dostaje tyle wody, ile akurat potrzebuje. Elementami bezpośrednio nawadaniającymi mogą być zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące i podziemne, taśmy kroplujące lub system RWS. W przypadku ogrodów najpopularniejsze są tradycyjne zraszacze. Można je podzielić na polowe (świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach) oraz wynurzalne (stosowane głównie na płaskich terenach zielonych. 

 


Źródło: tanake / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 331

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >