
Crowdfundingowe inwestowanie - czyli zbiorowe inwestowanie na czym polega?
Crowdfundingowe inwestowanie – czyli zbiorowe lokowanie środków w wybrane projekty biznesowe i aktywa poprzez Internet – staje się coraz bardziej popularne. Zmiany w amerykańskim prawie, jakich dokonano w 2015 roku, dopuściły możliwość kupowania akcji firm w ramach portali crowdfundingowych. Powstał pierwszy portal umożliwiający zbiorowe inwestowanie w sztukę (Arthena). W Polsce również mnożą się tego typu pomysły, np. ShareVestors (grupowe inwestowanie w nieruchomości).
Czytaj dalej
Crowdfundingowe inwestowanie – czyli zbiorowe lokowanie środków w wybrane projekty biznesowe i aktywa poprzez Internet – staje się coraz bardziej popularne. Zmiany w amerykańskim prawie, jakich dokonano w 2015 roku, dopuściły możliwość kupowania akcji firm w ramach portali crowdfundingowych. Powstał pierwszy portal umożliwiający zbiorowe inwestowanie w sztukę (Arthena). W Polsce również mnożą się tego typu pomysły, np. ShareVestors (grupowe inwestowanie w nieruchomości).
Globalny rynek crowdfundingu, czyli inwestowania zbiorowego poprzez Internet, urósł w 2015 roku o 112 proc., do 34,4 mld USD – twierdzi firma Massolution. Przeanalizowała ona wyniki 1250 platform crowdfundingowych. Tempo wzrostu, co prawda spadło w porównaniu do 2014 roku (167 proc.), ale należy pamiętać, że jeszcze w 2009 roku ten rodzaj inwestowania praktycznie nie istniał...
Najwięcej pieniędzy za pośrednictwem portali crowdfundingowych inwestują Amerykanie (9,5 mld USD w 2014 roku), a niedawno Azjaci (3,4 mld USD) wyprzedzili pod tym względem Europejczyków (3,3 mld USD) – podaje firma Massolution. Środki najczęściej wędrują w kierunku projektów pożyczkowych (tzw. social lending) – w 2014 roku internauci przeznaczyli na nie ponad 11 mld USD.
Najszybciej rosnącą kategorią crowdfundingu jest ta, która wiążę się z otrzymywaniem dochodów z praw majątkowych (tzw. royalty-based projects) – w 2014 roku urosła o 336 proc., do 273 mln USD. Co ciekawe, dość dynamicznie rozwija się również segment projektów mediowych. W I-III kwartale 2015 r. na portalu KickStarter 173 tego typu projekty pozyskały 1,74 mln USD, podczas gdy w całym 2009 roku 17 projektów pozyskało ledwie 49 tys. USD – wynika z danych Pew Research Center.
Czytaj również: Czy można wierzyć wynikom finansowym spółek giełdowych?
Nie wiadomo, jaki udział w ogóle zbieranych przez Internet środków stanowią te, które przeznaczane są na inwestycje alternatywne. Wiadomo natomiast, że od niedawna działa Arthena - pierwszy na świecie portal umożliwiający grupowe inwestowanie w kolekcje tworzone przy udziale ekspertów rynku sztuki. Aby zainwestować za jego pośrednictwem w obraz czy rzeźbę, trzeba wyłożyć minimum 10 tys. USD.
„Należy spodziewać się dynamicznego rozwoju crowdfundingu. Szczególnie w Azji, w której klasa średnia ma się powiększyć dynamicznie w ciągu najbliższych 15 lat. W skali całego globu ma ona się rozrosnąć z około 2 mld ludzi obecnie do około 5 mld ludzi w 2030 roku” – napisali analitycy portalu crowdsourcing.org w komentarzu do danych firmy Massolution.
Z raportu portalu MyPrivateBanking pt. “The Rise of Crowdfunding: Threats and Opportunities for the Global Wealth Management Industry” wynika, że w 2025 roku wartość globalnego rynku crowdfundingu sięgnie 1 bln USD, a inwestowanie poprzez Internet stanie się poważnym zagrożeniem dla branży private banking i wealth management. Według portalu MyPrivateBanking już w tej chwili funkcjonuje 50 platform, które są mocną konkurencją dla tradycyjnego doradztwa inwestycyjnego.
Dwa portale, które zdecydowanie dominują nad konkurentami, jeśli chodzi o wartość zbieranych środków, to GoFundMe (470 mln USD w 2014 roku) oraz KickStarter (444 mln USD w 2014 r.). Liczącymi się graczami są również: indiegogo, teespring, Patreon oraz YouCaring.com.
Na całym świecie prawo staje się coraz bardziej przychylne inwestowaniu zbiorowemu poprzez Internet, co w 2015 roku było widać bardzo wyraźnie. Malezja i Tajlandia to pierwsze kraje, które uchwaliły kompleksowe przepisy regulujące rynek crowdfundingu. W marcu 2015 roku amerykański nadzór finansowy - Securities and Exchange Commission (SEC) – wprowadził nowelizację prawa JOBS Act, dzięki której bardzo małe firmy mogą starać się o publiczne finansowanie, a praktycznie każdy inwestor może im tegoż finansowania udzielić (także poprzez Internet).
W Polsce crowdfunding również się rozwija, ale w tempie wolniejszym. Najpoważniejszymi graczami są portale: Beesfund, CrowdAngels, a także polski oddział CrowdCube. Niezwykle ciekawą inicjatywą założycieli CrowdAngels jest portal ShareVestors (którego udziałowcem można zresztą było zostać poprzez portal CrowdAngels): ma on umożliwić grupowe inwestowanie w ziemię.
Czy crowdfunding jest opłacalny?Portal AltFi wraz z kancelarią prawną Nabarro przeanalizował 431 projektów crowdfundingowych uruchomionych przez 367 firm w latach 2011-15 na portalach: Crowdcube, Seedrs, SyndicateRoom, Venture Founders, CrowdBnk. Rezultat?
W ciągu pierwszych 4 lat funkcjonowania nie poradziło sobie około 20 proc. firm, których start został sfinansowany poprzez portale crowdfundingowe. Nie wygląda to źle na tle „tradycyjnie” uruchomionych przedsiębiorstw. Raport firmy RSA z 2014 roku twierdzi, że 55 proc. brytyjskich małych firm upada w ciągu pierwszych 5 lat działalności. Z kolei 56 proc. projektów wspartych przez „anioły biznesu” kończy się klapą – według danych firmy Nesta z 2009 r. |
Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.
Czytaj również: Co dla Polaków oznacza wprowadzenie podatku bankowego?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakład pogrzebowy Liczba postów: 114 Grupa: Trudne tema... kwiaty sztuczne na cmentarz jest to bardzo dobrym rozwiązaniem
- Trendy budowlane w 2025 roku Liczba postów: 2 Grupa: Aktualności
- Księgowość online Liczba postów: 160 Grupa: Trudne tema... Na pewno takie rzeczy są ważne, ale moim zdaniem również warto jest wiedzieć co zmieni się w podatkach w 2022 roku. Właśnie dlatego ja chciałbym polecić każdemu...
- Księgowość w spółdzielniach mieszkaniowych we Wroc... Liczba postów: 11 Grupa: Konferencje... Ja również uważam, że księgowością można zająć się samodzielnie. Tym bardziej, że na rynku nie brak programów, które znacznie ją uproszczają. Można je znaleźć w...
- księgowość zielona góra Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Poszukuję rekomendacji dotyczących ubezpieczenia firmowego https://ubezpieczeniabielany.com/firmowe /. Zależy mi na kompleksowej ochronie firmy, obejmującej m.in...