Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?

Wakacje od koszenia. To najlepsze rozwiązanie dla tych właścicieli ogrodów i przydomowych trawników, którzy chcą mieć pięknie zadbany trawnik i stanowczo wolą spędzać czas inaczej niż na koszeniu. Takie właśnie marzenia realizuje robot koszący, który stale udoskonalany spełnia najśmielsze oczekiwania użytkowników. Zaprogramowanie kalendarza koszeń, komunikowanie się z sieciami GSM/GPS i wynikające z tego udogodnienia, możliwość zdalnego zarządzania ustawieniami pracy robota z możliwością modyfikacji harmonogramu adekwatnie do pogody, precyzyjne przycinanie trawy z jednoczesnym jej nawożeniem, łatwość montażu instalacji po komunikację werbalną w podstawowym zakresie sprawia, że robot koszący jest dziś najwygodniejszym sposobem pielęgnacji trawników. Robot koszący najlepszej jakości sprawia, że człowiek po prostu czuje się wolny w swoim ogrodzie i z przyjemnością z tej wolności korzysta. Czytaj dalej

 

Przyjemność posiadania trawnika

Posiadanie trawnika w strefie przydomowej jest dziś doceniane przez wszystkich, ale chodzi też o to, by móc na nim spędzać jak najwięcej czasu i taką potrzebę spełnia robot koszący. Obecnie rynek oferuje szeroką i różnorodną ofertę robotów koszących, ale przed dokonaniem wyboru warto rozważyć renomę marki, która gwarantuje jakość, długą żywotność robota i wydłużoną gwarancję, udogodnienia w użytkowaniu, wydajność. Przykładem niezawodnych i wygodnych w obsłudze robotów do trawy są roboty Honda Miimo przeznaczone do przycinania trawników o powierzchni 400 – 4000 mkw. Są wyposażone w przejrzysty interfejs aplikacji „Mii-monitor”,  unowocześnione oprogramowanie SET-UP Wizard, nowe rozwiązania i funkcje, które zwiększyły komfort obsługi i serwisowania oraz wydajność koszenia. Zależnie od modelu, Honda Miimo są wyposażone w technologię łagodnego nawrotu przy przewodzie granicznym, komunikowanie się z sieciami GPS i GSM, mapowanie trawnika, system Smart Timer do aktualizacji danych meteorologicznych, parowanie trawnika z ID bazy dokującej, elastyczność ustawienia stacji dokującej, utrzymanie linii prostej podczas jazdy w poprzek stoku, funkcję Geofence (wirtualne granice), elektrycznie regulowaną wysokość koszenia, system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości i wysokości trawy, komunikację werbalną (aplikacja Alexa), zdalne zarządzanie ustawieniami robota i serwisowanie w podstawowym zakresie, czy system Multii Miimo (wiele HRM3000 koszących w 1 pętli duże powierzchnie po boiska sportowe).

 

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?

 

Sztuka przycinania trawy – rodzaje systemów tnących robotów koszących

Jedną z wielu różnic pomiędzy kosiarką a robotem do trawy, która jest tez zaletą robotów, jest przycinanie, a nie koszenie trawy.  Podstawowym założeniem idei robota do trawy jest zgodne ze sztuką koszenia częste ścinanie trawy. W przypadku zaprogramowania codziennego koszenia robot przycina dobowe przyrosty, a to codziennie odmładza trawę i powoduje jej zagęszczanie się. Dodatkowo robot zawsze trawę mulczuje mikro pokosem, dzięki czemu  trawa jest systematycznie odżywiana. Według profesjonalistów mulczowanie zaspokaja do 25%  potrzeb nawozowych trawnika co wpływa na ograniczenie stosowania innych nawozów. Zabieg mulczowania również zmniejsza parowanie wody z roślin i z gleby co ma ogromne znaczenie podczas upałów, zapobiega erozji podłoża, ogranicza rozwój chwastów. Dla właścicieli trawników i ogrodów ważne jest też to, że mulczowanie redukuje ilość produkowanych podczas koszenia odpadów ogrodniczych. Efektem tej filozofii jest trawnik w stylu angielskim bez utraty czasu na jego koszenie.

 

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?Honda Miimo 3000

Elementem kluczowym w jakości pielęgnacji trawników jest system tnący, który bywa różny w robotach koszących. Rodzaj i jakość systemu tnącego decyduje o jakości pielęgnacji i kondycji trawy, skuteczności koszenia i efekcie końcowym, czyli o idealnie zielonym, gęstym trawniku. Wpływa również na koszty eksploatacji, gdyż ostrza robotów koszących nie są wieczne i zużywają się, szybciej lub później, podczas koszenia.

 

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?Honda Miimo 310-520

Czytaj również: W maju i czerwcu przycinamy kwiaty cebulowe, i krzewy kwitnące po zakończonym kwitnieniu

 

Na rynku są dostępne roboty koszące z nożami x-ramiennymi przypominającymi tarcze tnące kos lub  z tarczą z ostrzami obrotowymi. Noże x-ramienne są trwałe, odporne na uszkodzenia i wydajne w koszeniu dlatego są rekomendowane do koszenia dużych powierzchni i trawników użytkowych. Nie wymagają częstej wymiany, ale każda wymiana na nowe jest droższa ze względu na koszty produkcji co jednocześnie oznacza wyższe koszty eksploatacji. Ostrza obrotowe osadzone na tarczy to małe, uchylne nożyki zwane też żyletkami. Są lżejsze i przycinają trawę z większą precyzją, a wysoką wydajność osiągają dzięki większej prędkości obrotowej tarczy. Są przeznaczone do częstego przycinania trawy na mniejszych powierzchniach oraz na powierzchniach z różnymi nasadzeniami i przeszkodami w formie małej architektury ogrodowej czy przedmiotów. Nie są tak trwałe jak noże x-ramienne, ale w zamian są tańsze w eksploatacji i ich wymiana czy konserwacja może być wykonana we własnym zakresie.

 

W ostrza obrotowe – tarczę z 3 uchylnymi ostrzami – o wydłużonym okresie eksploatacji i zwiększonej prędkości obrotowej wyposażone są wszystkie roboty Honda Miimo. Zaletą tego systemu tnącego jest większa wydajność, precyzyjne wykończenie obrzeży trawnika i jakość produkcji, bowiem ostrza wykonane są z ciągliwej stali sprężynowej, dzięki czemu ostrza nie łamią się w przypadku natrafienia na przeszkodę. Nie ma więc obaw, że na trawniku, na którym bawią się dzieci znajdą się ostre odłamki uszkodzonych noży. Dodatkowo, każdy robot Honda Miimo jest wyposażony w mechanizm zabezpieczający, który automatycznie blokuje tarczę i ostrza w przypadku natrafienia na przeszkodę lub podniesienia robota. Dzięki temu są bezpieczne dla użytkowników trawnika, a zwłaszcza dla dzieci, które mogą być ciekawe jak robot wygląda od spodu.

 

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?Honda Miimo 40-70 Live

Małe roboty Honda Miimo (do trawników o powierzchni do 400 – 700 mkw.) zostały wyposażone w  funkcję selektywnego wykaszania krawędzi trawnika, funkcję intensywnego oraz podwójnego koszenia, zaś wysokość koszenia jest ustawiana w zakresie 30 – 50 mm. Najnowocześniejsze roboty Honda Miimo tej generacji, HRM 3000 i 3000 Live są wyposażone w elektryczny system ustawiania wysokości tarczy tnącej, system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości i wysokości trawy i wentylator unoszący łodygi trawy co zwiększa precyzję cięcia i zapewnia równe i czyste cięcie. Taki system tnący realnie odmładza trawę, produkuje mikro pokos odżywiający trawę i w efekcie stwarza trawie warunki do silnego zagęszczania. Robot Honda Miimo 3000 Live komunikujący się z sieciami GPS/GSM, który wyróżnia się wysokim algorytmem koszenia, oferuje też wiele nowoczesnych udogodnień swojemu właścicielowi, bowiem umożliwia zdalne zarządzanie ustawieniami w każdej chwili i z każdego miejsca za pomocą aplikacji Mii-monitor, umożliwia komunikację werbalną w podstawowym zakresie za pomocą aplikacji Amazon Alexa zaś funkcja Geofence  umożliwia określanie wirtualnych granic przestrzeni, w której porusza się robot. Praktycznym udogodnieniem jest też zmieniający się kolor tła aplikacji Mii-monitor i wystarczy jedno spojrzenie, by wiedzieć co w danej chwili robi robot Miimo.

 

Czy można zrobić sobie wakacje od koszenia?Honda Miimo mulczowanie

 Czytaj również: Potencjalne zniszczenia i kosztowne konsekwencje zmian klimatu

 

Robot koszący to dobra inwestycja na wiele lat. Domownicy w zamian otrzymują więcej czasu dla siebie, dla dzieci, na realizację swoich pasji, maksymalne wykorzystanie czasu na rekreację w ogrodzie. Zyskują też koszenie bez spalin, naturalne nawożenie trawy mikro-pokosem i własny piękny trawnik w stylu angielskim, na którym można spędzać każdą wolną chwilę.

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19252 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >