Czym ogrzewają swoje domy Polacy?

Czym ogrzewają swoje domy Polacy?

Prawo ochrony środowiska daje sejmikom wojewódzkim możliwość podejmowania uchwał antysmogowych, które wskażą, jakimi paliwami będzie można ogrzewać dom w danym regionie. Czytaj dalej

 

Sezon grzewczy rozpoczęty. 

 

Jednak, jak wynika z raportu Oferteo.pl, zdecydowana większość Polaków obecnie zaopatrujących się w opał nie planuje zmiany sposobu ogrzewania w ciągu najbliższych 5 lat. Natomiast pozytywną informacją dla troszczących się o środowisko jest rosnące zainteresowanie ekogroszkiem.

 

Nie planujemy zmiany źródła ogrzewania

 

 

Czytaj również: Jak się kształtuje wrocławski rynek biurowy - raport

 

Z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl wśród osób zaopatrujących się w opał wynika, iż mniej niż 1 na 5 ankietowanych (17%) jest zainteresowany zmianą sposobu ogrzewania na gazowe/elektryczne lub podłączeniem do sieci miejskiej w ciągu najbliższych 5 lat. Aż 83% badanych planuje w dalszym ciągu korzystać z materiałów opałowych.


Ekogroszek najpopularniejszy

 

 


Czytaj również: Spada ilość gotowych mieszkań - raport.

Z analizy serwisu wynika, że najpopularniejszym rodzajem opału jest węgiel ekogroszek. Do ogrzania domu używa go aż 54% ankietowanych. Często wykorzystywany bywa również pellet (17% ), olej opałowy (10%) oraz węgiel kamienny (9%).

 

„Podobnie jak w zeszłym roku, ekogroszek zajął najwyższą pozycję wśród rodzajów opału najczęściej używanych przez Polaków, a jego pozycja wzrosła o 15% względem drugiego w rankingu pelletu. Spadła natomiast częstotliwość używania klasycznej formy węgla kamiennego, miału czy koksu”- mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.
„Ekogroszek cechuje się dużą wydajnością i jest  bardziej ekologiczny niż klasyczny węgiel, stąd jego popularność ” - dodaje Grygiel.

 

Tanio i z dobrego źródła

 

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 68% ankietowanych przez Oferteo.pl. Dla niemal połowy respondentów  ważnym czynnikiem jest pochodzenie opału (48%) oraz możliwość dostawy (48%). 1 na 5 badanych szuka opału w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a co 10. kieruje się rekomendacją – np. ze strony znajomych.

 

Przeciętna kwota, jaką ankietowani płacą za tonę opału, wynosi blisko 740 zł, co przekłada się na roczne wydatki w granicach 3700 zł. Należy uwzględnić, że ceny odnoszą się do różnych powierzchni mieszkalnych i mogą wahać się w zależności od najchętniej utrzymywanej temperatury (średnio 21°C).  

 

Wsparcie dla polskiej gospodarki

 


  

Aż 3/4 ankietowanych zaopatrujących się w opał przy pomocy serwisu Oferteo.pl zwraca uwagę na pochodzenie materiału opałowego. „Polski węgiel wybierany jest jako surowiec wysokiej jakości, gwarantujący dobrą wydajność energetyczną. Wartość opałowa na poziomie 24-30 MJ/kg to norma dla rodzimej produkcji”– zauważa Grygiel.

 

Wśród wskazywanych przez respondentów preferowanych dostawców węgla znalazły się zresztą jedynie polskie kopalnie. Najczęściej wymieniano Wesołą, Piast i Mysłowice.

 

Przedstawione dane pochodzą z analizy 490 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał w serwisie Oferteo.pl.


2015-12-02
Źródło: oferteo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19203 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 108

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >