Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

Niektórzy mawiają, że złote czasy witryn i komód w jadalniach bezpowrotnie minęły, wyparte przez nowoczesne systemy szafek oraz szuflad rozmieszczonych w kuchni. Naszym zdaniem współczesna aranżacja jadalni po raz kolejny wraca do korzeni, z powrotem goszcząc komody, a także witryny – klasyczne, choć w nowoczesnej formie. Zapytaliśmy AboutDecor o to, jak i gdzie przechowywać zastawę w jadalni. Ciekawi Cię ich opinia? Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej

Dlaczego zastawa przeniosła się do kuchni?

Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, nowoczesna jadalnia w duchu stylu minimalistycznego zakłada ograniczenie posiadania elementów wystroju wnętrza, co skłania do przeniesienia na co dzień nieużywanej zastawy do rodzinnych uroczystości w inne miejsce, czyli do kuchni.

 

Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

 

Drugim powodem jest ograniczona przestrzeń. Jeśli masz małe mieszkanie, raczej jadalnia znajduje się u Ciebie w części kuchennej lub nie posiadasz jej wcale (np. spożywasz posiłki przy kuchennym blacie, który jednocześnie pełni rolę stolika). Może się też zdarzyć tak, że udało Ci się wygospodarować niewielką przestrzeń na aranżację jadalni, jednak umieszczenie w niej jakiekolwiek dodatkowego mebla niebędącego stołem i krzesłami powoduje niewygodny ścisk i dyskomfort przemieszczania się. Dlatego talerze i sztućce lądują w kuchni.

 

Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

 

Co jest potrzebne do przechowywania zastawy?

Zdaniem AboutDecor powróciły czasy celebrowania wolnych chwil w rodzinnym gronie. Ciągła pogoń za pracą i obowiązkami, a także chęć utrzymania równowagi pomiędzy życiem służbowym i prywatnym (tzw. worklife balance) sprawiły, że coraz chętniej sięgamy po aranżowanie wspólnych posiłków w gronie rodziny czy najbliższych przyjaciół. Dlatego też jadalnie cieszą się rosnącą popularnością wśród osób planujących budowę domu lub wykonujących generalne remonty (metamorfozy) już gotowych mieszkań.

 

Co będzie Ci zatem potrzebne do przechowywania zastawy w jadalni? To mebel, który powinien posiadać:

  • szafki,
  • szuflady
  • przeszklone witryny.

 

Tak naprawdę do wyboru masz komodę lub kredens. Każda z opcji posiada swoje wady i zalety, jednak służą one dobrej sprawie – pomagają tworzyć spójną i niepowtarzalną aranżację jadalni, a jednocześnie mają jedno zadanie – przechować naszą zastawę, bezpiecznie i efektownie.

 

Czytaj również: Kuchnia zaprojektowana tak, aby pomieścić duże zapasy żywości

 

Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

 

Komoda czy kredens?

Czym różni się komoda od kredensu i który mebel wybrać? My, a raczej AboutDecor, odpowie na pierwszą część pytania, ponieważ decyzję i tak na końcu podejmiesz samodzielnie.

 

Komody cieszą się popularnością z tego względu, że nie zajmują dużej przestrzeni (jak stare meblościanki, od sufitu do podłogi). Jedne modele oferują same szafki, inne system łączony szafek i szuflad, jeszcze inne posiadają dodatkowo przeszkloną witrynę lub otwarte półki. Z doświadczenia wiemy, że witryna służy bardziej celom dekoracyjnym – możesz tam zaprezentować komplet serwisu obiadowego lub kawowego albo tej zabytkowej zastawy będącej rodzinną pamiątką. Niewielka wysokość skłania do udekorowania tego mebla zdjęciami, wazonem z kwiatami lub pamiątkami z podróży.

 

Kredens zwykle zajmuje więcej przestrzeni, jest wyższy. Może składać się z dwóch części – dolnej zawierającej szafki bądź szuflady oraz górnej (dekoracyjnej) z oszkloną witryną lub otwartymi półkami. Na dole trzymasz ciężkie elementy zastawy, jak: talerze, misy, wazy na zupę, natomiast na górze – filiżanki, talerzyki deserowe i sztućce.

 

Niezależnie od wyboru, kieruj się planem aranżacji jadalni w harmonijny i zgrany stylowo sposób. Wybieraj materiał dopasowany kolorystycznie do wnętrza.

 

Czytaj również: Blat ze spieku kwarcowego ze zlewozmywakiem - od czego zależy cena blatu kuchennego ze spieku?

 

Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18313 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 77

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >