Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

W dobie mediów społecznościowych popularna, masowa produkcja niesie za sobą efekt przesycenia w ciągu kilku miesięcy. W rezultacie coraz więcej osób poszukuje rzadkich lub jedynych w swoim rodzaju przedmiotów. To pragnienie przenosi się także na meble – zwłaszcza wśród tych, którzy mają pieniądze i niechęć do kopiowania wnętrz z Instagrama. Zjawiskowych mebli, które cieszą się nieustającą sławą przez dziesięciolecia, jest niewiele, ale do tego zaszczytnego grona z pewnością zalicza się fotel Jetson. Od niedawna ten i inne modele projektu Bruno Mathssona, dostępne są w showroomie marki DUXIANA w Krakowie. Zacieramy ręce, bo kultowa skandynawska marka ma pojawić się wkrótce także w Warszawie.

 

O szwedzkim producencie mebli, łóżek i materacy DUXIANA zrobiło się głośno, kiedy ich słynne łóżka znalazły się w najlepszych i najwyżej ocenianych hotelach na świecie. Markę z prawie 100-letnią tradycją sprowadziła do Polski Agnieszka Bujak, a krakowska DUXIANA z miejsca stała się mekką architektów tworzących realizacje premium. Właścicielka polskiej filii mówi, że dobrze przeżyte życie to przede wszystkim czas dla siebie i bliskich, ale także otaczanie się pięknem i meblami z duszą. Poza kultowymi już łóżkami DUX, ma duży sentyment do produkowanych przez markę foteli, zaprojektowanych kilkadziesiąt lat temu, które są tak ponadczasowe, że wciąż doczekują się reedycji. Zakochana w skandynawskiej estetyce, przy ul. Tetmajera 83 w Krakowie otworzyła chętnym drzwi do świata designu z północy, bogatych w charakter mebli, słynnych łózek oraz genialnych materacy DUX i akcesoriów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

 

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

 

Od Värnamo po Nowy Jork

Poza perfekcyjnie zaprojektowanymi łóżkami, z których słynie DUXIANA, można tu znaleźć m.in. projekty Bruno Mathssona, designera, którego obiekty stały się rozpoznawalne w 1930 roku. Kiedy w szwedzkim mieście Värnamo odbywała się wystawa, na której pokazano krzesło jego autorstwa, intrygujący koncept przyniósł Mathssonowi stypendium i szanse na rozwinięcie kariery. W 1937 roku, rok po wystawie w Röhsska Arts and Craft Museum, Bruno Mathsson był już reprezentowany na światowej wystawie Paris Expo, zdobywając Grand Prix za swoje łóżko „Paris”, a jego meble zostały dostrzeżone i docenione przez międzynarodową publiczność.

 

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

 

Czytaj również: Stylowe krzesła skandynawskie – czy warto je kupić?

 

Wśród osób goszczących na wystawie był także dyrektor działu projektowego Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Edgar Kaufmann jr. który dwa lata później, w 1939 roku, zamówił krzesła Mathssona do nowej rozbudowy muzeum. W tym samym roku jego meble zaczęły zdobywać uznanie, będąc pokazywane na prestiżowych wystawach, m.in. na Wystawie Światowej w Nowym Jorku oraz na wystawie Golden Gate w San Francisco.

 

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

 

Historia fotela Jetson 

Na początku lat 60-tych Bruno Mathsson zainteresował się wykorzystaniem stali jako materiału do produkcji mebli. Szybko dostrzegł możliwość stworzenia nowego rodzaju lekkich, wytrzymałych mebli, łączących ponadczasową elegancję ze starannie wypracowanym komfortem. Podobnie jak w przypadku mebli z giętego laminatu, starał się zminimalizować ilość użytego wyściełania, aby sama forma mebla zapewniała wygodę. W 1969 roku, zainspirowany początkiem ery kosmicznej, Bruno Mathsson zaprojektował stalowy fotel dla firmy DUXIANA. Futurystycznie wyglądający mebel zyskał nazwę Jetson. Fotel o charakterystycznym, przypominającym misę kształcie i ergonomicznym oparciu z poduszką dostępny jest w oficjalnej sprzedaży krakowskiego salonu DUXIANA. Mebel wyposażony jest w chromowaną podstawę obrotową z unikalnym systemem powracania do pozycji wyjściowej i dostępny jest w wielu rodzajach tkanin i skór.

 

Historia fotela Jetson Bruno Mathssona

 

Czytaj również: Krzesło Normo nominowane do Dezeen Awards

 

Po wielu emocjonujących rozmowach z polskimi architektami i projektantami wnętrz, właścicielka showroomu, Agnieszka Bujak, jest pewna, że obrała właściwą drogę, decydując się na propagowanie twórczości Mathssona w Polsce. Jego wkład we współczesną sztukę projektową jest nieoceniony. Dzieła jednego z najważniejszych projektantów XX wieku, wraz z uzupełniającymi ofertę meblami i łóżkami DUX, można zobaczyć i kupić w krakowskim showroomie DUXIANA, przy ul. Tetmajera 83.  

 

Historia fotela Jetson Bruno MathssonaHistoria fotela Jetson Bruno Mathssona

Źródło: OKK PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kołki rozporowe - czyli jak bezpiecznie wieszać? Liczba postów: 19 Grupa: Wnętrza Warto mieć w tym celu odpowiednie narzędzia oraz rzecz jasna same kołki także powinny być wysokiej jakości wykonania, od tego zacznijmy.
  • Jak urządzić pokój małego kibica Liczba postów: 10 Grupa: Wnętrza U mnie dzieciaki również mają w bardzo podobnym stylu swoje pokoje urządzone i ja jestem zdania, że ogólnie strefy kibiców są czymś bardzo fajnym. Muszę dodać,....
  • architektura, projektowanie wnętrz- szukam fachowc... Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Jeśli szukasz fachowców z zakresu architektury i projektowania wnętrz we Wrocławiu, istnieje kilka sposobów, aby ich znaleźć: 1. **Internetowe platformy**: Kor...
  • Jak wybrać parapet zewnętrzny? Liczba postów: 24 Grupa: Wnętrza Jedno jest pewne popularność parapetów marmurowych wynika w dużym stopniu z renomy, którą cieszą się elementy z naturalnego kamienia — dodajmy, że w dużej mierz...
  • catering Liczba postów: 33 Grupa: Porady i op... Świetną firmą z którą warto podjąć współpracę w kwestii cateringu jest https://www.miacatering.pl/uslugi-cateri ngowe Jest to bardzo profesjonalna firma dbająca....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >