Imperata cylindryczna - czerwona trawa 'Red Baron' (Imperata cylindrica)

Imperata cylindryczna - czerwona trawa 'Red Baron' (Imperata cylindrica)

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ jest byliną rozłogową. Ta wyjątkowo efektowna trawa a naturalnych warunkach występuje w obszarze śródziemnomorskim, Azji, Afryce i Australii, gdzie porasta brzegi rzek, nadmorskie wydmy i często miejsca zdegradowane. Rozprzestrzenia się przez kłącza bardzo wolno. Jej sztywne, równowąskie liście o długości ok 50 cm tworzące luźne kępy wiosną są zielone u podstawy a na wierzchołkach czerwone, w pełni lata stają się intensywnie czerwone a późnym latem i jesienią całkowicie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwiatostany w kształcie wąskich kłosów podobnych do prosa dorastają do 60 cm wys. i są pokryte białymi jedwabistymi włoskami, jednak ten gatunek rzadko u nas kwitnie. W ogrodzie wprowadzi wyrazisty czerwony akcent. Czytaj dalej

 

Imperata cylindryczna nazywana również japońską trawą krwistą to orginalna ozdoba kazdego ogrodu, piękny akcent kolorystyczny na rabacie, przyciągający wzrok i uwagę każdego. Wytwarza grona puszystych, srebrzystobiałych kwiatów między czerwcem a sierpniem, a jej powolny wzrost sprawia, że ​​jest to doskonały wybór do stosowania w grupowych nasadzeniach. 

 

Imperata cylindryczna 'Red Baron' Imperata cylindrica

 

Uprawa i pielęgnacja:

 Najlepiej będzie rosła na wilgotnej żyznej, pruchnicznej  glebie w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Toleruje suszę, może być stosowana jako roślina okrywowa, jednak ta trawa rozrasta się powoli do maksymalnej szerokości ok 30 cm i nie jest ekspansywna. Najlepszy efekt dekoracyjny uzyskamy sadząc ją w grupach po trzy lub pięć. Trawa ta, jak większość traw obumiera co roku jesienią poniżej poziomu gruntu, a wiosną pojawia się świeży nowy odrost. Wczesną wiosną nalezy przyciąć do ziemi uschniete liście. W rejonach chłodniejszych nalezy ją okryć na zimę kompostem lub słomą. 

 

Czytaj również: Perukowiec podolski

 

Imperata cylindryczna 'Red Baron' Imperata cylindrica

 

Rozmnażanie 

Ten gatunek rozmnaża się łatwo przez podział kęp wiosną lub przez wysiew nasion.

 

Czytaj również: Azalia Japońska czerwona 'Brunella' - Rhododendron


Imperata cylindryczna 'Red Baron' Imperata cylindrica

 

Zastosowanie

Jest to idealny gatunek do ogrodów naturalistycznych i skalnych oraz na rabaty bylinowe, ale również sprawdzi się na miejskich skwerach i w nowoczesnych ogódkach żwirowych i w otoczeniuoczek wodnych.  Posadzona z innymi gatunkami traw szczególnie o złotych, niebieskich lub czarnych liściach stworzy piękny akcent kolorystyczny. Jej wyjątkowy kolor sprawia, że idealnie nadaje sie do wkomponiwania w granice i obwódki.  Można sadzić ją w balkonowych skrzynkach samodzielnie lub z innymi roślinami. 

 

Imperata cylindryczna 'Red Baron' Imperata cylindrica

 

Ten gatunek trawy dobrze się komponuje z innymi trawami ale również z kwiatami np. kosmosami, dziewannami, sadżcem plamistym, dzielżanami, szłwią omszoną, krwanikiem, bodziszkiem. 

 

Imperata cylindryczna 'Red Baron' Imperata cylindrica

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18059 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 897

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >