Jak dobrze zaplanować szafę narożną kupowaną na wymiar

Jak dobrze zaplanować szafę narożną kupowaną na wymiar

Efektywny sposób na wykorzystanie kąta w domu? Wstawmy tam szafę! Różne rodzaje drzwi, głębokości czy kształtów pozwolą stworzyć wygodną przestrzeń do składowania. Za pomocą szaf na wymiar możemy zaadaptować nawet narożnik wypukły albo stworzyć pojemne archiwum w pracy.

 

 

Ich potencjał był dotychczas zbyt rzadko wykorzystywany. Gotowe modele szaf narożnych miały i na ogół nadal mają niewygodne drzwi uchylne, a za nimi wnętrze trudno adaptujące się do indywidualnych oczekiwań użytkowników. Modele ze sklepów nie pozwalają też wykorzystać potencjału wysokości pomieszczenia. Rozwiązanie wszystkich tych problemów – a ponadto zupełnie nowe możliwości aranżacyjne – oferują szafy narożne wykonywane na miarę, dostępne np. w salonach polskiej marki Komandor.

 

Jak dobrze zaplanować szafę narożną na wymiar

 

Harmonijnie domknąć narożnik

Nowoczesne szafy narożne dopasowują się do układu, krzywizn czy uskoków ścian, podłóg lub sufitów. Ponieważ wszystkie ich parametry określa inwestor, nie muszą już opierać się na symetrycznym planie. Przeciwnie – zachęcają, by wykorzystać również nieregularne przestrzenie. Każdy ich segment może nawet mieć inną głębokość! Na ilustracji otwierającej tekst szafa narożna Komandor wpisała się w nietypową wnękę w sypialni. Dodajmy na marginesie, że w aranżacji pojawił się najmodniejszy obecnie odcień Viva Magenta – Kolor Roku 2023 Instytutu Pantone.

 

Czytaj również: Wymiana mebli z nowym rokiem - może na te na wymiar, dopasowane do nas?

 

Jak dobrze zaplanować szafę narożną na wymiar

 

Fronty? Takie, jak zechcesz

W narożniku widocznej powyżej sypialni spotykają się dwa rodzaje frontów: szklane i lustrzane. Mogłyby też być np. okleinowane albo lakierowane, co dla aranżacji wnętrza stwarza wyjątkowe możliwości kreowania różnych stylów przestrzennych. Bez względu na rodzaj wykończenia, drzwi domkną się harmonijnie dzięki profesjonalnemu systemowi drzwi przesuwnych narożnych. Jednym z najpopularniejszych stosowanych przez projektantów jest Lazuryt od marki Komandor, który można stosować w przypadku szaf narożnych zewnętrznych i wewnętrznych. Ale uwaga! W szafach narożnych można również łączyć ze sobą różnego rodzaju fronty, na przykład na poszczególnych bokach mebla. Wszystko w zależności od preferencji, potrzeb oraz układu funkcjonalnego pomieszczenia.

 

Otwarta na nowe wyzwania

Szafy narożne, to nie tylko zabudowa kątów i rogów pomieszczeń. Znakomicie sprawdzają się także w przypadku narożników wypukłych – zewnętrznych, na połączeniu dwóch stref w pomieszczeniu. Pozwalają efektywnie i estetycznie zagospodarować ściany, niejednokrotnie wręcz zamieniają niefunkcjonalną przestrzeń w doskonałe miejsce do przechowywania. Tu także ukazuje swe zalety system frontów Lazuryt dla szaf zewnętrznych. W przypadku rozwiązań na miarę, styk dwóch części szafy może też mieć odrębny charakter. Zależnie od potrzeb powstaje tu np. siedzisko ułatwiające zmianę butów, dekoracyjna nisza albo zespół otwartych półek.

 

Czytaj również: Salon na bogato czyli narożniki modułowe w salonie

 

Jak dobrze zaplanować szafę narożną na wymiar

 

Co kryje wnętrze

Szafa narożna na wymiar, podobnie jak jej bliźniacza siostra - szafa prosta, stawia na funkcjonalność. Praktyczne akcesoria, układ poszczególnych elementów wnętrza, podział na dedykowane strefy i przemyślane rozwiązania, to atrybuty szafy narożnej, która w jednym pomieszczeniu może zastąpić kilka innych mebli. Swoboda zestawiania modułów o różnych parametrach, systemów przechowywania i frontów pozwalają w jednym meblu łączyć wiele funkcji. Za frontami litymi może się znaleźć np. odzież, bielizna, pościel. A tuż obok, za szkłem – księgozbiór, sprzęt grający z zestawem płyt albo pieczołowicie rozwijana kolekcja. To oczywiście tylko propozycje, bo możliwości funkcjonalne szaf rogowych są nieograniczone

 

Wejście na salony i nie tylko

Z zalet szaf narożnych korzysta się na ogół w sypialniach, garderobach, przedpokojach. Jednak architekci wnętrz coraz częściej wkomponowują je też w przestrzenie salonów, jadalni czy gabinetów lub pracowni. Wyposażone w odpowiednie fronty, narożne  meble, pozwalają nie tylko przechowywać, ale też eksponować – książki, design, sztukę. Albo stworzyć pojemne i dopasowane do przestrzeni archiwum w biurze. Rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i w najlepszym, nowoczesnym stylu!

Źródło: HSH PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 259

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >