
Jak malować drewno lazurą?
Latem chętnie wypoczywamy w ogrodzie. Warto więc postarać się, aby nasze meble ogrodowe były piękne i zadbane. Lazura do drewna pozwala nam na szybką i łatwą renowację drewnianych elementów. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się piękną i zadbaną architekturą ogrodową przez długie lata.
Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki (pigmenty) pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego. Chronią też drewno przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Malowanie lazurą elementów architektury ogrodowej nie jest trudne. Pracę zaczynamy od przygotowania podłoża:
Czytaj również: Lakier podkładowy na dany gatunek drewna
Wyrównujemy podłoże za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Odpylamy je z kurzu, aby preparat lepiej przylegał do drewna oraz odtłuszczamy rozcieńczalnikiem (jeśli jest taka potrzeba). Jeśli drewno było wcześniej malowane – usuwamy złuszczone i popękane fragmenty starej powłoki.
Po oczyszczeniu - osuszamy drewno. Najlepiej pozostawić je przez jakiś czas na zewnątrz, aby przeschło.
Jeśli elementy drewniane będą używane na zewnątrz – zabezpieczamy je bezbarwnym impregnatem. Zapewnia on ochronę struktur drewnianych przed wnikaniem wody oraz działaniem pleśni, grzybów i mikroorganizmów.
Kiedy impregnat wyschnie, możemy przystąpić do nakładania lazury.
Przed użyciem dokładnie mieszamy preparat i nanosimy na powierzchnię drewna, w dwóch warstwach. Malujemy wzdłuż linii słojów.
Dla uzyskania lepszego efektu, pierwszą warstwę można delikatnie przeszlifować papierem ściernym i usunąć pył, a dopiero potem nałożyć drugą warstwę.
Gotowe!
Jeśli prowadzimy prace w pomieszczeniu, pamiętajmy by wietrzyć je zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu malowania. Pozbędziemy się wówczas charakterystycznego zapachu. Najlepsza temperatura do malowania to od +5ºC do +30ºC.
Czytaj również: Jak zabezpieczyć drewniane elementy architektury ogrodowej?
Drewnochron Lazura
Wykonana w innowacyjnej technologii DuoPhase lazura, o wysokiej estetyce i zwiększonej przyczepności do podłoża. Tworzy powłokę odporną na działanie płynów spożywczych (kawa, herbata, alkohol, olej) oraz na wpływ warunków atmosferycznych.
Źródło: Royal Brand / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- pies ze schroniska Liczba postów: 166 Grupa: Nasze zwier... Adopcja to wspaniała decyzja, ale zanim zdecydujemy się na taką formę pomocy zwierzętom, warto porządnie się zastanowić, czy nas na to stać. Nie tylko sama adop...
- Drewno czy kompozyt ? Jaki materiał wybrać na tara... Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi...
- Relaks w ogrodzie Liczba postów: 20 Grupa: Ogród i dzi... Uwielbiam spędzać czas w ogrodzie, szczególnie, że powoli wraca piękna pogoda. Ja nie mogę się doczekać kiedy ponownie rozłożę swoje kino w ogrodzie i będę z ro...
- Odzież robocza przyda się każdemu Liczba postów: 72 Grupa: Ogród i dzi... To akurat prawda, bo odzież roboczą warto mieć, nawet jeśli nie jest nam bezpośrednio potrzebna w pracy. Bo możemy wiele czynności wykonywać w domu czy w ogrodz...
- Trwałe wykończenie tarasu Liczba postów: 43 Grupa: Ogród i dzi... Koniecznie zapoznaj się z firmą https://blaszaki.com.pl/kategoria-produk tu/wiaty-smietnikowe/ Oni oferują garaże blaszane ale też domki ogrodowe, wiaty, kojce c...