Jak malować drewno lazurą?

Jak malować drewno lazurą?

Latem chętnie wypoczywamy w ogrodzie. Warto więc postarać się, aby nasze meble ogrodowe były piękne i zadbane. Lazura do drewna pozwala nam na szybką i łatwą renowację drewnianych elementów. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się piękną i zadbaną architekturą ogrodową przez długie lata.

 

Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki (pigmenty) pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego. Chronią też drewno przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Malowanie lazurą elementów architektury ogrodowej nie jest trudne. Pracę zaczynamy od przygotowania podłoża:

 

Czytaj również: Lakier podkładowy na dany gatunek drewna

 

Wyrównujemy podłoże za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Odpylamy je z kurzu, aby preparat lepiej przylegał do drewna oraz odtłuszczamy rozcieńczalnikiem (jeśli jest taka potrzeba). Jeśli drewno było wcześniej malowane – usuwamy złuszczone i popękane fragmenty starej powłoki.

 

 

Po oczyszczeniu - osuszamy drewno. Najlepiej pozostawić je przez jakiś czas na zewnątrz, aby przeschło.

 

Jeśli elementy drewniane będą używane na zewnątrz – zabezpieczamy je bezbarwnym impregnatem. Zapewnia on ochronę struktur drewnianych przed wnikaniem wody oraz działaniem pleśni, grzybów i mikroorganizmów.

 

Kiedy impregnat wyschnie, możemy przystąpić do nakładania lazury.

 

Przed użyciem dokładnie mieszamy preparat i nanosimy na powierzchnię drewna, w dwóch warstwach. Malujemy wzdłuż linii słojów.

 

Dla uzyskania lepszego efektu, pierwszą warstwę można delikatnie przeszlifować papierem ściernym i usunąć pył, a dopiero potem nałożyć drugą warstwę.

 

 

Gotowe!

Jeśli prowadzimy prace w pomieszczeniu, pamiętajmy by wietrzyć je zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu malowania. Pozbędziemy się wówczas charakterystycznego zapachu. Najlepsza temperatura do malowania to od +5ºC do +30ºC.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć drewniane elementy architektury ogrodowej?


Drewnochron Lazura

Wykonana w innowacyjnej technologii DuoPhase lazura, o wysokiej estetyce i zwiększonej przyczepności do podłoża. Tworzy powłokę odporną na działanie płynów spożywczych (kawa, herbata, alkohol, olej) oraz na wpływ warunków atmosferycznych.

 

Źródło: Royal Brand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18314 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >