Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?

Kleszcze to nie tylko zagrożenie dla przebywających w ogrodzie ludzi, ale też zwierząt. Mogą one powodować takie groźne choroby jak zapalenie opon mózgowych czy borelioza. Przenoszą je po ogrodzie nie tylko psy i koty, ale również gryzonie lub gady. Spotkać możemy je w niemal wszystkich częściach ogrodu. Gdzie znajduje się ich najwięcej i jakie są sposoby na ich całkowite pozbycie się? Czytaj dalej

Gdzie znajduje się najwięcej kleszczy?

Kleszcze nie mają umiejętności skakania czy latania. Najczęściej czekają na swoją ofiarę w ukryciu, żeby przy bliskim kontakcie wgryźć się w skórę. Żywią się wtedy krwią człowieka i zwierzęcia. Najwięcej znajduje się ich w lesie (zwłaszcza liściastym), ale mogą szybko przenosić do pobliskich ogrodów. Kleszcze uwielbiają ogródki o zagęszczonej roślinności, zwłaszcza zwarte krzaki, paprocie, obfite trawy i łąki oraz wszelkiego rodzaju mszaki

 

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?

 

Czytaj również: Jak walczyć z komarami w ogrodzie?

 

Najwięcej znaleźć ich można w sezonie wiosennym i jesiennym. Kleszcze nie lubią słońca, dlatego latem kryją się w głębsze partie roślinności. Każdego roku znajdujemy ich coraz więcej, co może być spowodowane stopniowym ociepleniem klimatu. Należy szczególnie uważać na wilgotne, zaciemnione obszary. Niestety, ale lubią przenosić się też z ogrodu do domu. 

 

Rośliny odstraszające kleszcze 

Kleszczy niekoniecznie trzeba pozbywać się wyłącznie sposobami chemicznymi. Czasami wystarczyć dokupić do ogrodu kilka odstraszaczy w postaci specyficznych roślin. Przy okazji wpływają też negatywnie na komary. Przykładem może być wrotycz pospolita. Żółte kwiaty ładnie wyglądają na łące, a przy okazji są mocno owadobójcze. Powoduje to trująca substancja zwana tujonem, z którą trzeba się bardzo ostrożnie obchodzić. Z wrotyczy możemy sporządzić też specjalny napar, który ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. 

 

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare ) 

Do odstraszania kleszczy świetnie nadaje się również czeremcha zwyczajna, często nazywana smrodynią. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bo kwiaty wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, niestety również dla ludzi. Możemy z niej stworzyć jednak specjalny wywar, tym razem z liści i kory. Wystarczy nim nasmarować roślinność narażoną na występowanie kleszczy. 

 

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.)

 

Środki chemiczne 

Czasami naturalne środki nie wystarczą. Ogrodnicy stosują często takie odpryski jak lawenda, szałwia czy mięta, ale przy intensywnym nasileniu kleszczy to niestety za mało. Pomocą przychodzą wtedy środki chemiczne. Najczęściej przyjmują one formę koncentratu z bardzo intensywnym środkiem owadobójczym. Najlepiej rozprowadzać je po ogrodzie specjalnym opryskiwaczem ciśnieniowym. 

 

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?Lawenda (Lavandula L. )

Kleszcze najlepiej zwalczają pyretroidy, czyli syntetyczne środki owadobójcze. Należą do nich między innymi permetryna, tetrametryna czy cypermetryna. Działają one na kleszcze zarówno w dojrzałej, jak i rozwijającej się formie. To bardzo ważne w przypadku nimf, czyli larw kleszczy, które mogą tworzyć duże skupiska w przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować wszystkie te środki jednocześnie. Należy jednak uważać, żeby nie zagrażało to życiu domowników i zwierząt domowych

 

Jak pozbyć się szkodliwych kleszczy z ogrodu?Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Czy środki owadobójcze całkowicie wyeliminują problem? 

Naturalne i syntetyczne środki wyeliminują dużą część kleszczy, ale nigdy nie ma całkowitej pewności, że problem całkowicie zniknie. Najlepiej zabezpieczyć się dodatkowo środkami na skórę, a psu lub kotu można kupić specjalną obrożę. Najlepiej przeprowadzić intensywne odrobaczanie ogrodu raz do roku. Należy wtedy spryskać wszystkie rośliny i zakazać wstępu na ich teren przez jakiś czas. Większa ilość środków pozwoli poczuć się bezpiecznym, kosztem paru dni spędzonych w domu. 

 

Czytaj również: Kret w ogródku? Skuteczny sposób na szkodnika

 

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.
Źródło: Target / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18067 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 752

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >