Jak wysoko powiesić karnisz? Poradnik

Jak wysoko powiesić karnisz? Poradnik

Montaż karnisza to kwestia, z którą bez problemu poradzą sobie nawet niedoświadczeni majsterkowicze. Zanim jednak zabierzesz się za wiercenie otworów na kołki, dobrze wszystko wymierz. Ważne jest nie tylko równoległe położenie karnisza względem ramy okiennej, ale także wysokość, na której będzie zamontowany. Jak wysoko go powiesić, aby wyglądał dobrze? Czytaj dalej

 

Karnisz do sufitu czy nad okno?

Wybierając karnisze, musisz zdecydować się, jaki model chcesz mieć w domu. Opcje są dwie:

 

  • karnisz montowany do sufitu,
  • karnisz montowany nad ramą okienną.

 

Jak wysoko powiesić karnisz? Poradnikpexels

Czytaj również: Farba na posadzki betonowe do przydomowego garażu i hali garażowej – jaką wybrać?

 

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Karnisze montowane do sufitu sprawiają, że zasłony i firanki „wychodzą” z sufitu, czyli nie ma przerwy między nim a karniszem. To sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe, co jest dobrą opcją, gdy optycznie chcesz powiększyć na przykład salon.

 

Karnisz do sufitu to także opcja, którą często wybierają miłośnicy minimalistycznych wnętrz – taki karnisz jest mało widoczny, zatem w domu nie pojawia się dodatkowy element, który zaburzałby ascetyczną estetykę. Wielu inwestorów uważa również takie karnisze i spuszczające się z nich długie zasłony za rozwiązanie bardziej eleganckie.

 

Karnisz nad okno to z kolei opcja, która świetnie sprawdzi się w kuchni czy w dziecięcym pokoiku, gdzie często wiesza się jedynie małą firaneczkę i nie ma potrzeby montażu karnisza do sufitu, bo wyglądałoby to nieproporcjonalnie. Jest to również rozwiązanie wybierane przez osoby, które lubią bardziej dekoracyjne elementy we wnętrzu – taki karnisz jest widoczny, a mnogość modeli pozwala wybrać naprawdę piękny egzemplarz!

 

Jak wysoko powiesić karnisz?

Karnisz powinien być powieszony tak, aby był funkcjonalny i nie zaburzał proporcji wnętrza. Jeśli powiesisz go zbyt blisko ramy okiennej, utrudni otwieranie i zamykanie okna. Co więcej, między oknem a sufitem zostanie duża przerwa, która będzie wyglądać nieestetycznie.

 

Jaka odległość będzie więc najlepiej wyglądać? Rekomenduje się, aby odległość drążka od okna wynosiła około 7-8 cm (jeśli odległość okna od sufitu wynosi około 15 cm). Jeśli między oknem a sufitem jest większa odległość, karnisz możesz powiesić nieco wyżej, aby zachować proporcje w pomieszczeniu.

 

Montaż karnisza – co jest potrzebne?

Montaż karnisza do ściany to naprawdę nietrudna sprawa, z którą poradzi sobie każdy, kto choć raz trzymał w ręku wiertarkę. Potrzebujesz jedynie kilku sprzętów:

 

  • poziomica,
  • wiertarka,
  • kołki,
  • wkręty.

 

Najważniejszym etapem pracy jest wymierzenie i zaznaczenie punktów, na podstawie których wywiercisz otwory na kołki i wkręty. Gdy wykonasz tę część montażu, pozostaje tylko zamocować wsporniki i włożyć rurki. Karnisz do sufitu montuje się jeszcze łatwiej, ponieważ nie musisz odmierzać odległości między ścianą a sufitem.

 

Czeka cię montaż karnisza? Zanim zabierzesz się do pracy, dobrze wymierz jego położenie. Jeśli chodzi o odległość od sufitu – powinna wynosić około 7-8 cm.

 

Czytaj również: Zabezpieczenie okien roletami w mieszkaniu na parterze - zwiększa jego bezpieczeństwo

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 62

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >