Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?

Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?

Każdy rodzaj pracy - przygotowywanie obiadu, odrabianie lekcji czy realizacja obowiązków służbowych, wymaga odpowiedniego oświetlenia. Czym kierować się przy jego wyborze?

 

Domowa przestrzeń pracy to zarówno miejsce wykonywania codziennych obowiązków, jak również nauki czy home office. W każdym z nich warto zadbać nie tylko o odpowiednie natężenie światła, ale takżeo odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych i ich wygodną rekonfigurację w przypadku zmieniających się potrzeb.

 

Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?Oprawy stanowiące oświetlenie podstawowe, zapewniające odpowiednie natężenie światła w obszarach roboczych możemy uzupełnić o oprawy dekoracyjne z systemu CAMELEON dzięki adapterowi CTLS, który umożliwia ich wpięcie do szyny. Fot. Nowodvorski Lighting 

Największą swobodę użytkową zapewniają systemy szynowe, które uniezależniają projekt oświetlenia od ilości i rozmieszczenia punktów świetlnych. Pozwalają na stworzenie nawet rozbudowanych układów także w pomieszczeniach, w których dotychczasowa instalacja opierała się na jednej, centralnie umiejscowionej lampie. Ogromną zaletą szynoprzewodów jest też ich duża uniwersalność - można je montować zarówno w wersji podtynkowej, jak i natynkowej czy podwieszanej na linkach, co pozwala na przeprowadzenie ewentualnych metamorfoz bez uciążliwych prac remontowych, tłumaczy Katarzyna Chmura, projektant oświetlenia w Domach Marki Nowodvorski Lighting.

 

Estetycznie i praktycznie – oświetlenie kuchni połączonej z salonem

Łączenie kuchni z salonem to coraz częstszy zabieg projektowy. W kontekście oświetlenia stwarza to dodatkowe możliwości, zarówno aranżacyjne, jak i związane z funkcjonalnym użytkowaniem wnętrza.

 

W otwartych przestrzeniach najlepiej sięgnąć po rozwiązania pozwalające na stworzenie niezależnych stref oświetleniowych. Umożliwia to m.in. COMMERCIAL TRACK LIGHT SYSTEM (CTLS), dzięki któremu możemy wybrać, które oprawy i kiedy zaświecą na pierwszym, drugim i trzecim obwodzie. Oprawy stanowiące oświetlenie podstawowe, zapewniające odpowiednie natężenie światła w obszarach roboczych możemy uzupełnić o oprawy dekoracyjne z systemu CAMELEON dzięki adapterowi CTLS, który umożliwia ich wpięcie do szyny, podpowiada Katarzyna Chmura. 


Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?

 

Rozważając dobór rozwiązań oświetleniowych warto pamiętać również o tym, aby ilość opraw dostosować zarówno do wymiarów i kształtu pomieszczenia, jak i dominującej kolorystyki.

 

Jasne meble czy blaty dobrze odbijają światło przez co potrzebujemy go mniej niż we wnętrzach urządzonych w ciemnej kolorystyce (ciemne kolory pochłaniają światło), dodaje ekspert Nowodvorski Lighting.


Efektownie i efektywnie – oświetlenie strefy home office i kącika do czytania

Zarówno w przypadku oświetlenia strefy home office, jak i kącika do czytania doskonale sprawdzą się lampy stojące i biurkowe, których umiejscowienie można swobodnie zmieniać w zależności od potrzeb. Dodatkowo, odpowiednio dobrane podkreślą charakter wnętrza, dodadzą mu przytulności, a także wydzielą optycznie osobną przestrzeń sprzyjającą skupieniu. 


Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?

 

Czytaj również: Kontakt Simon - niezawodny i innowacyjny osprzęt elektroinstalacyjny

 

W strefie home office oraz kącika do czytania sprawdzą się rozwiązania, które dyskretnie wpiszą się w aranżację, a jednocześnie zapewnią dużą ilość światła, takie jak np. lampa podłogowa MONO II z dwoma regulowanym źródłami światła, mówi Katarzyna Chmura.

 

Przygotowując miejsce do nauki czy pracy biurowej warto pamiętać również o właściwej lokalizacji źródła światła. Powinno być umieszczone około 35 cm nad blatem, po przeciwnej stronie co dominująca ręka i zapewniać średnie oświetlenie na poziomie 500lx [luksów].

 

Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?


Dobrze też zadbać o to, aby lampa dawała możliwość regulacji ustawienia ramienia, nakierowania światła na właściwy obszar, a także zmiany jego natężenia, tak aby współgrało ono np. ze światłem monitora. Takie funkcjonalności oferują m.in. modele STYLE LED, SMART LED oraz CHIC LED, podpowiada projektantka Katarzyna Chmura.

 

Oświetlenie na wysokości zadania, czyli home office na poddaszu

Poddasze to coraz częściej przestrzeń użytkowa zaaranżowana na pokój dla dziecka bądź domowe biuro. Szczególnie dobrze sprawdzi się tu oświetlenie punktowe, np. w postaci pojedynczych reflektorów MONO lub podtynkowych opraw MIDI LED i MINI LED. Dzięki uk


Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?

 

W przestrzeniach ze skosami idealnie sprawdzą się również szynoprzewody – w tym przypadku łączenie szyn pod dowolnym kątem umożliwia zastosowanie specjalnych łączników FLEX – podpowiada ekspertka Nowodvorski Lighting.

 

Równomierne oświetlenie strefy roboczej zapewni również zastosowanie lamp liniowych, takich jak np.
CL HALL LED PRO lub CL Q LED PRO. Oba modele posiadają nowoczesną, liniową formę oprawy i mają bardzo dobre parametry techniczne, dzięki czemu zapewniają dużą ilość światła. Oprawa lampy CL Q LED PRO przełamuje standardy w swojej kategorii nietypową, asymetryczną budową i jest podwieszana
na linkach.

 

Niezależnie od rodzaju przestrzeni, planując oświetlenie robocze warto zwrócić uwagę także na właściwy dobór źródeł światła. Skupieniu będą sprzyjać te o temperaturze zbliżonej do 4000 K. 

 

Jak zaplanować oświetlenie sprzyjające skupieniu w miejscu pracy?


Czytaj również: Listwy przypodłogowe LED - nowoczesne oświetlenie w funkcjonalnej formie

 

*Wszystkie przytoczone w materiale rozwiązania pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting

 

 

Ceny kolekcji:

System CTLS - cena uzależniona od doboru elementów systemu

SYSTEM LVM - cena uzależniona od doboru elementów systemu

Lampa podłogowa MONO II – 619 zł

Kolekcja STYLE LED – 325 zł

Kolekcja SMART LED – 299 zł

Kolekcja CHIC LED – 159 zł

Oprawa liniowa MIDI LED ­ – 279 zł

Oprawa liniowa MINI LED ­ – 199 zł

Łącznik FLEX   – 99 zł

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19258 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >