Jaką nawierzchnię mają place publiczne? Place publiczne z klinkierowej cegły brukowej.

Jaką nawierzchnię mają place publiczne? Place publiczne z klinkierowej cegły brukowej.

O klimacie miasta w znacznym stopniu decyduje jego architektura – układ ulic, dominujący styl budynków, wysokość zabudowy… Niezwykle istotną rolę odgrywają także ogólnodostępne place. Czytaj dalej

Badanie przeprowadzone w sześciu niemieckich aglomeracjach wykazało, że 76% ankietowanych stawia place publiczne na czele architektonicznych symboli miasta. Place stanowią prawdziwe serce metropolii, zostawiając daleko w tyle nowoczesne gmachy użyteczności publicznej, czy zlokalizowane w przestrzeni miejskiej dzieła sztuki. Ponadto, dla 84% respondentów to właśnie place są głównym argumentem przemawiającym za zamieszkaniem w centrum miasta, a dla 1/3 jest to powód, by przeprowadzić się do śródmieścia lub w jego okolice.

Wielofunkcyjny i… piękny


Co sprawia, że plac publiczny staje się tętniącym życiem, unikalnym sercem miasta? Jest to jedyny punkt, gdzie możliwe jest zarówno spacerowanie czy wypoczynek na świeżym powietrzu, jak i robienie zakupów, spotkanie w kafejce oraz posiłek w eleganckiej restauracji… a wszystko to w jednym, rozpoznawalnym i ogólnodostępnym miejscu. Plac przyciąga mieszkańców jeszcze bardziej, jeśli jest estetyczny i harmonijnie komponuje się z otaczającą go zabudową. Dlatego modernizując nawierzchnię centrów miast, odchodzi się od asfaltu i innych rozwiązań przypominających materiały stosowane na drogach czy autostradach. Prawdziwy renesans w przestrzeni miejskiej przeżywa za to klinkierowa cegła brukowa. Odmienione przy pomocy klinkieru place, pasaże oraz deptaki stają się prawdziwą atrakcją.

Barcelońska Plaza de les Caramelles

W sercu Barcelony turystów oraz mieszkańców przyciąga Plaza de les Caramelles, zlokalizowana w centrum Starego Miasta. Swoją powierzchnią 6000m2 służy miastu jako centrum festynów i targów, a także miejsce, gdzie można wypocząć, spędzić czas z przyjaciółmi czy pójść na spacer. Nawierzchnię placu wyłożono klinkierową cegłą brukową Röben w kolorze brązowoczerwonym. O szczególnym uroku placu decyduje powierzchnia złożona z 120 000 sztuk cegieł o małym formacie. Niewielkie rozmiary cegieł oraz ich kształt dają wiele różnych możliwości ułożenia wzorów – tu zastosowano wiązanie wozówkowe. Ponadto, cegła brukowa z klinkieru to materiał w pełni naturalny, którego kolor wynika ze składu mineralnego gliny i ostatecznie kształtuje się w trakcie procesu wypalania, a nie poprzez dodanie sztucznych barwników. Dzięki temu nawierzchnia placu nie blaknie mimo intensywnego hiszpańskiego słońca operującego na powierzchni cegieł.

 

Nie tylko w dużych miastach – deptak w Sankt Peter-Ording


Inny interesujący przykład zagospodarowania przestrzeni miejskiej przy pomocy klinkieru to centralny plac w miejscowości Sankt Peter-Ording, w północnych Niemczech. W tym popularnym niemieckim letnisku przeprowadzana była modernizacja pasażu przy głównej ulicy miasta, którego centralną częścią stał się plac otoczony zielenią. Podczas planowania rewitalizacji placu największym wyzwaniem dla architektów było znalezienie materiałów, które nie tylko dobrze skomponują się z naturalnym krajobrazem miejscowości, ale także będą odporne na panujące nad Morzem Północnym warunki atmosferyczne, przede wszystkim silnie zasolone powietrze. Wymogi techniczne oraz estetyczne spełniły klinkierowe cegły brukowe. Wybrano klinkier marki Röben w kolorze szarym cieniowanym. Do zrealizowania inwestycji wykorzystano ponad 500 000 sztuk cegieł, z których część została wykonana na zamówienie w zakładach Röben i wyróżnia się kolorem ciemniejszym niż pozostałe.

 

Dlaczego klinkier?

Decyzję o zastosowaniu cegieł brukowych z klinkieru w Sankt Peter-Ording wyjaśnia współtwórca projektu, architekt Hans-Jürgen Kirmse z biura projektów Topiaria:
- Betonowa cegła brukowa nie wchodziła w rachubę, ponieważ nie odpowiadałaby naszemu pomysłowi projektu. Klinkierowa cegła brukowa dzięki niewielkiej nasiąkliwości, nawet w zacienionych miejscach, nie pokrywa się mchem. Jej ceramiczna nawierzchnia umożliwia wręcz samooczyszczenie się, co eliminuje konieczność żmudnej i pracochłonnej pielęgnacji. Do tego jest też mrozoodporna i antypoślizgowa, co w takim miejscu jak pasaż handlowy, uczęszczany przez tłumy ludzi, jest niezwykle ważne. Poza tym klinkierowa cegła brukowa daje efekt refleksów światła, połyskujących na powierzchni jezdni. Szczególnie jest to widoczne podczas deszczu i w blasku latarni ulicznych. To bardzo urocze zjawisko.

 

Źródło: Yasna Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18816 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >