Jaki kredyt na remont mieszkania?

Jaki kredyt na remont mieszkania?

Na remont mieszkania możemy zaciągnąć zarówno zwykły kredyt gotówkowy jaki i znacznie niżej oprocentowany kredyt hipoteczny. Expander zwraca jednak uwagę, że w przypadku niewielkich kwot i krótkiego okresu spłaty ten ostatni może być tańszy o 700 zł.

 

 Tymczasem wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ustanowieniem zabezpieczeń. Warto więc dokładnie policzyć, które rozwiązanie jest najlepsze w naszym przypadku. Pożyczka gotówkowa nie należy do najtańszych produktów kredytowych. Znacznie niższe oprocentowanie można uzyskać zaciągając kredyt hipoteczny. Jednak ustanowienie zabezpieczeń dla takiego kredytu wiąże się z pewnymi kosztami. Powstaje więc pytanie w jakiej sytuacji remont sfinansować pożyczką gotówkową, a w jakiej kredytem hipotecznym.

 

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego jak długo mamy zamiar spłacać dług, ile pieniędzy potrzebujemy i na co konkretnie chcemy je przeznaczyć. Duże znacznie ma również to o ile niższe jest oprocentowanie kredytu hipotecznego w porównaniu z kredytem gotówkowym.
Dla przykładu załóżmy, że możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 15% i prowizją 3%. Możemy też wybrać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 6,5% i prowizją 1%. Kredyt hipoteczny ma więc dużo niższe oprocentowanie i dodatkowo mniejszą prowizję. Jeśli jednak założymy, że potrzebujemy 10 tys. zł, które chcemy spłacić w ciągu roku, to lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy. Co prawda koszt kredytu hipotecznego (suma odsetek i prowizji) będzie niższy o ok. 700 zł.  Jednak, aby go uzyskać będziemy musieli ponieść wiele dodatkowych kosztów, które mogą przewyższyć wspomnianą kwotę oszczędności.

 

Czytaj również: By wziąć kredyt hipoteczny trzeba więcej zarabiać

 

Przed wszystkim musimy bowiem ustanowić zabezpieczenie. Nieruchomość musi więc mieć księgę wieczystą. Jeśli jej nie ma to trzeba ją założyć. Trzeba też zapłacić za dokonanie w niej wpisu. Wiele banków obciąży nas też prowizją za wycenę nieruchomości. Dodatkowo mieszkanie czy dom stanowiące zabezpieczenie muszą zostać ubezpieczone od ognia i wody. Dodatkowo na uzyskanie kredytu hipotecznego stracimy dużo więcej czasu. W opisanym przypadku ostatecznie to kredyt hipoteczny okaże się więc droższy.

 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli potrzebujemy 50 tys. zł które chcemy spłacić w ciągu 8 lat. Wtedy koszt kredytu hipotecznego jest aż o 23 800 zł niższy niż pożyczki gotówkowej. W tym przypadku nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów skorzystanie z kredytu hipotecznego jest bardziej opłacalne. Podejmując decyzję należy jednak pamiętać nie tylko o kosztach, ale również innych elementach. Zaletą pożyczki gotówkowej jest to, że można ją otrzymać bardzo szybko, nierzadko w ciągu jednego dnia. W przypadku kredytu hipotecznego od dnia złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy często mija miesiąc.

 

Czytaj również: Trudniej będzie o kredyt w euro

 

Ponadto pieniądze z pożyczki gotówkowej możemy wydać w dowolny sposób. Te z kredytu hipotecznego można natomiast przeznaczyć jedynie na materiały trwale związane z mieszkaniem. Nie można więc za te pieniądze kupić np. mebli, lamp, wolnostojącego sprzętu AGD czy RTV.  Rozwiązaniem tego  problemu może być pożyczka hipoteczna. Jej oprocentowanie również jest niższe niż kredytu gotówkowego i można ją wydać na dowolny cel. Jednocześnie jest jednak droższa od kredytu hipotecznego. Aby wybrać najlepszy sposób sfinansowanie remontu najlepiej więc dokładnie policzyć które z tych rozwiązań będzie najlepsze w naszym przypadku. Takiego porównania bezpłatnie może dla nas dokonać również doradca finansowy.

 

Źródło: Expander / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19238 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 78

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >