Jakie lampy do sypialni wybrać?

Jakie lampy do sypialni wybrać?

Sypialnia jest jedną z najważniejszych przestrzeni w naszych domach. Spędzamy w niej istotną część doby, regenerując się po całym dniu i kumulując siły na kolejny. Wielu z nas ma w niej również swoją przestrzeń do pracy, a nierzadko zdarza się, że przed zaśnięciem lubimy sięgnąć po lekką lekturę. Właśnie dlatego prawidłowo dobrane lampy do sypialni mają ogromne znaczenie. Przekonaj się, jakie modele można wybrać, by było funkcjonalnie i estetycznie.

 

Lampy do sypialni pełnią inne zadanie niż oświetlenie w pozostałych pomieszczeniach naszego domu. Nie chodzi bowiem wyłącznie o to, by skutecznie oświetlały wybraną przestrzeń. Tutaj najważniejszy jest klimat, który będzie sprzyjał wypoczynkowi - istotne jest to, by możliwe było odprężenie i spokojne zaśnięcie. Podpowiadamy, jakie lampy do sypialni wybrać, aby jej funkcjonalność i estetyka pozytywnie wpływały na nasze samopoczucie i zdrowie.

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

 

Subtelne oświetlenie dodatkowe do sypialni

Odpowiednio dobrane oświetlenie dodatkowe sprawia, że w pomieszczeniu panuje klimatyczny nastrój, co sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. W tej roli mogą sprawdzić się zróżnicowane jego modele. W sypialni bardzo często decydujemy się na lampy stołowe, które wykorzystujemy jako standardowe lampki nocne. Zazwyczaj pojawiają się one po dwóch stronach łóżka, by maksymalnie łatwo było sięgnąć do ich włącznika bez konieczności wstawania. Należy jednak podkreślić, że tego rodzaju oświetlenie dodatkowe pojawia się również na toaletce czy dodatkowej komodzie, gdzie służy niemal wyłącznie budowaniu atmosfery.

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

 

 

Równie często wybieranym rozwiązaniem do sypialni są lampy ścienne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią czytać przed zaśnięciem - w takim przypadku można postawić na praktyczne kinkiety z wysięgnikiem zamontowane po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Na podobne rozwiązania można zdecydować się również w pobliżu toaletki czy garderoby, by delikatne światło ułatwiało nam poranne szykowanie się do wyjścia.

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

 

Lampki nocne do sypialni

Okazuje się, że w sypialni głównej roli nie odgrywają wcale lampy wiszące, które w niemal każdym pomieszczeniu pojawiają się w centralnym punkcie. Zazwyczaj montujemy je także nad łóżkiem, niemniej znacznie ważniejsze w tej przestrzeni są dodatkowe źródła światła, czyli wspomniane już lampki nocne. Warto jednak podkreślić, że współczesne ich formy to już niekoniecznie to, co znamy sprzed kilku lat. Na co decydują się obecnie użytkownicy?

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

 

  • Najbardziej standardową formą są lampy stołowe umieszczone po dwóch stronach łóżka na specjalnych stolikach. Okazuje się jednak, że od tego rozwiązania coraz chętniej odchodzimy - nierzadko ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca, częściej jednak przez wzgląd na estetykę.
  • Dobrym rozwiązaniem okazują się też wspomniane już kinkiety. Modele z wysięgnikami są bardzo funkcjonalne, zwłaszcza dla osób, które lubią czytać przed zaśnięciem. Tym, dla których istotna jest wyłącznie przyjemna atmosfera, polecamy lampy ścienne z kloszem skierowanym ku dołowi.
  • Nierzadko stosowanym rozwiązaniem są również reflektory sufitowe - w sypialni pojawiają się one jednak na ścianach. Modele dostępne w sklepie Domotio są minimalistyczne i pozwalają na sterowanie kierunkiem padania światła, a więc łączą w sobie wszystkie pożądane zalety.
  • Niektórzy użytkownicy decydują się także na lampy wiszące. Jeśli wybierzemy minimalistyczne modele z długim przewodem i powiesimy je po dwóch stronach łóżka, cała aranżacja może prezentować się naprawdę pięknie.

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

 

Dekoracyjne oświetlenie główne

Lampy wiszące pojawiają się w naszych sypialniach - okazuje się jednak, że coraz częściej w zupełnie innej roli niż dotychczas. Nie są jedynie głównym źródłem światła, lecz raczej stanowią ozdobę wnętrza. Bardzo istotny jest więc dobór odpowiedniego modelu. Powinien on wpisywać się w dominujący styl aranżacyjny, a jego wielkość nie powinna przytłaczać całego pomieszczenia. Co istotne, dobrze jest zamontować zwis “w nogach łóżka”, a więc niekoniecznie w centralnym punkcie pomieszczenia. Pamiętaj również, by wybierać lampy wiszące z abażurem, który dobrze rozprasza światło lub z kloszem otwartym ku górze.

 

 

Jakie lampy do sypialni wybrać?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17900 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 134

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >