Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

Światło jest bardzo ważnym elementem w każdym domu – daje poczucie bezpieczeństwa, ale także sprawia, że wnętrze ma swój niepowtarzalny klimat. Dom możemy rozświetlić w różny sposób – mogą być to lampy stojące lub ścienne. Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do danego pomieszczenia?

 

 

Gdzie sprawdzi się oświetlenie ścienne?

Oświetlenie na ścianę, takie jak np. kinkiet, jest odpowiednie jako uzupełnienie do oświetlenia „tradycyjnego” w formie żyrandolu. Centralnie padające światło z góry oświetla co prawda cały pokój, ale nie każda ściana jest równie jasna. Kinkiet pomoże dać światło tam, gdzie go brakuje. Często lampy montowane są np. nad galerią obrazów czy zdjęć, jak to spotykane jest w muzeach. W domu również można dość tanim kosztem oświetlić taką dekorację i sprawić, że stanie się lepiej widoczna.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Lampy świetnie sprawdzają się w ciemnym przedpokoju, który nie ma dostępu do naturalnego światła. Można montować je nad licznikiem energii, koło szafy z ubraniami oraz przy wejściu do domu. Zamiast kinkietów sprawdzają się również listwy ledowe, jednak te wymagają większych nakładów finansowych.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Niekiedy lampki na ścianę są umieszczane po obu stronach łóżka. To rozwiązanie idealne w przypadku, kiedy mamy małe stoliki nocne, na których na pewno nie zmieści się żadna lampka nocna. Przy takiej kompozycji warto pamiętać jednak o umieszczeniu włączników światła również po obu stronach, najlepiej w pobliżu stolika nocnego.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Gdzie sprawdzą się lampy stojące?

Lampy podłogowe będą idealnym dopełnieniem salonu albo gabinetu. Są praktycznym elementem wystroju, ale przede wszystkim dają skoncentrowane światło. Taki punkt świetlny można ustawić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej prezentuje się przy biurku albo fotelu, w którym się relaksujemy. Światło w tych miejscach jest bowiem niezbędne do pracy lub relaksu przy książce lub gazecie. To także praktyczne rozwiązanie dla osób, które lubią rękodzieło, w tym szydełkowanie. Lampy stojące można wybrać w wersji z ruchomym ramieniem – wtedy to my decydujemy, gdzie ma padać światło.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Czytaj również: Oświetlenie dopasowane do charakteru wnętrza

 

Niektórzy używają również takich lamp zamiast dość drogich reflektorów. Dają podobne światło, ale lepiej wpasują się we wnętrze niż reflektor. Są często również tańsze, a oświetlenie, które zapewniają jest wystarczające np. do nagrywania filmików na social media lub do konferencji online.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Lamp stojących nie powinno się stawiać w miejscach, gdzie jest tzw. ciąg komunikacyjny, czyli w przedpokoju lub w przejściach między pokojami. Wtedy istnieje ryzyko, że ktoś może przez nieuwagę przewrócić takie źródło światła. Można z kolei stawiać je koło okna, w rogach pokoi lub między meblami, czyli tam, gdzie nie będą zawadzały, a ładnie oświetlą detale wnętrza.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

W domu, zwłaszcza takim, w którym nie ma zbyt wielu okien, warto zainwestować więc zarówno w oświetlenie ścienne jak i lampy stojące. Te pierwsze pozwolą na lepsze oświetlenie ścian lub rodzinnej galerii zdjęć. Z kolei lampy stojące mogą być używane zamiast tradycyjnych lamp na biurko albo jako designerski dodatek, który ociepli i oświetli wnętrze.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

 

Czytaj również: Ważna rola oświetlenia w urządzaniu małej łazienki

 

Sklep i producent lamp firma Domotio oferuje wysokiej jakości lampy stojące i ścienne, które będą pasowały zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych.

 

Jakie lampy wybrać – stojące czy ścienne?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18304 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >