Kamienica przy Półwiejskiej w budowie

Kamienica przy Półwiejskiej w budowie

Pod koniec sierpnia przy skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi ruszyły prace budowlane przy nowej kamienicy – Półwiejska 47. Spacerując ulicą trudno jednak dostrzec postępy na budowie. Wchodząc na teren inwestycji widać jednak intensywne działania budowlańców. Czytaj dalej

 

Tną wielką płytę

Aktualnie prace są prowadzone poniżej poziomu gruntu. Robotnicy zajmują się usuwaniem wielkiej żelbetowej płyty, która zalega na powierzchni całego terenu. Nie jest to łatwe zadanie – w niektórych miejscach ma ona nawet 1,5 metra grubości.

 

Czytaj również: Otrzymano pozwolenie na użytkowanie II etapu inwestycji Dwór Marcelin

 

Jak tłumaczy Andrzej Marszałek ze spółki Inwestycje Wielkopolski, która buduje kamienicę, tak duży rozmiar płyty nie jest zaskoczeniem. – Podczas planowania realizacji Półwiejskiej 47 zdawaliśmy sobie sprawę z tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. Betonowa płyta to pozostałość po istniejącej przed wojną kamienicy. Dlatego prace polegające na jej usunięciu wliczyliśmy w czas całej inwestycji.

 

Czytaj również: Nowa inwestycja w Jaworznie

 


 

Ze względu na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców sąsiednich budynków, usuwanie płyty odbywa się w niestandardowy sposób. – Zazwyczaj w takich sytuacjach beton jest kruszony za pomocą młotów pneumatycznych. Takie działanie mogło być jednak bardzo hałaśliwe i stanowić zagrożenie dla otaczających budynków. Dla dobra naszych sąsiadów zdecydowaliśmy się więc wybrać bardziej wymagającą metodę – tłumaczy Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski. Zalegająca płyta jest cięta piłami na mniejsze części, a wydobyte kawałki za pomocą dźwigu usuwane z placu budowy. W specjalnych piłach montowane są tarcze o średnicy nawet dwóch metrów.

 

Czytaj również: Dom Mody Klif wyróżniony w PRCH Retail Awards 2013

 

 

Cała operacja to niecodzienne przedsięwzięcie logistyczne. Teren inwestycji jest niewielki, ograniczony budynkami i ruchliwą ulicą, więc prace wymagają wielkiego kunsztu i koordynacji działań. Na bardzo małej przestrzeni muszą operować obok siebie dźwig, maszyna tnąca beton i kilkudziesięciu robotników. Dlatego dotychczasowy przebieg prac i brak zakłóceń świadczą o doskonałej organizacji na placu budowy.

Prace związane z usuwaniem płyty potrwają jeszcze około dwóch tygodni. Wówczas według planu robotnicy przystąpią do wylewania fundamentów.

 

Czytaj również: Półmetek budowy Pogodnego Centrum w Oleśnicy

 

I obserwują ruch na Półwiejskiej

W sierpniu, równocześnie z rozpoczęciem prac na terenie inwestycji, wprowadzono zmiany w ruchu na ulicy Półwiejskiej. Zlikwidowano jeden pas ruchu, po którym teraz tymczasowo poruszają się piesi. Coraz częściej pojawiają się głosy wzywające jednak do trwałego zwężenia Półwiejskiej i stworzeniu w tym miejscu chodnika.

 

Czytaj również: Przebudowa akademików Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

 

Wprowadzone w związku z budową modyfikacje miały pokazać czy ten pomysł jest możliwy do zrealizowania. – Nasze rozwiązania pokażą, jak w nowej sytuacji radzą sobie kierowcy. Jeśli nie będzie powodowała ona zbytnich problemów, na pewno będziemy zabiegać u władz miasta o reorganizację ruchu samochodowego – mówił w sierpniu Andrzej Marszałek.

 

Czytaj również: Wybrano generalnego wykonawcę osiedla Promenady Wrocławskie

 


 

Okazuje się, że zwężenie jezdni na Półwiejskiej może być korzystne dla wszystkich uczestników ruchu. – Po ponad miesiącu prac na terenie inwestycji skłaniamy się ku poparciu postulatu zwężenia Półwiejskiej. Nie dysponujemy na tę chwilę precyzyjnymi badaniami ruchu, ale z perspektywy codziennego obserwatora możemy powiedzieć, że takie rozwiązanie będzie najlepsze. Najważniejsi na tym odcinku ulicy są piesi, którzy muszą tłoczyć się na wąskim chodniku. Należy go powiększyć, dając przechodniom więcej przestrzeni – tłumaczy Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski.

Źródło: ictus media / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 53

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >