Komu wynająć mieszkanie?

Komu wynająć mieszkanie?

Lipiec i sierpień to czas poszukiwań mieszkań na wynajem. Jakich lokali szukają studenci, pary i rodziny z dziećmi?

 

Od czerwca zaczyna się czas wyprowadzek studentów, którzy skończyli studia albo zmieniają miejsce zamieszkania po pierwszym roku, chcąc zamieszkać ze znajomymi z uczelni. Lipiec i sierpień to miesiące wzmożonych poszukiwań mieszkań do wynajęcia nie tylko wśród studentów, ale również osób pracujących, które wiedzą, że to czas mieszkaniowych zmian. 


Student

 

 Studenci stacjonarni najchętniej wynajmują mieszkania dwupokojowe, które zamieszkują zwykle w dwie lub trzy osoby. Jeśli podzieli się koszty przeciętnego najmu mieszkania w dużym mieście na trzy osoby, wówczas za dwupokojowe mieszkanie zapłacić trzeba średnio w Warszawie - 730 zł, Wrocławiu - 560 zł, Gdańsku - 525 zł, Krakowie - 540 zł, Poznaniu - 440 zł, Łodzi - 430 zł – wynika z wyliczeń na podstawie danych Domiporta.pl z czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że wynajmujący mieszkanie studenci najczęściej nie dzielą się równo kosztami. O około 100-200 zł więcej płaci ten, który mieszka sam w pokoju. Czego oczekują studenci od mieszkania? Musi być przede wszystkim dobrze skomunikowane z uczelnią, mieścić się w zadbanym bloku i bezpiecznej okolicy. 

 

Czytaj również: Sprawdź finanse dewelopera przed podpisaniem umowyMaciej Górka z Domiporta.pl potwierdza, że wśród młodych osób powszechnym i uzasadnionym ekonomicznie  rozwiązaniem jest wynajmowanie pokoju ze wspólną łazienką i kuchnią. Zwraca uwagę, że ceny w Warszawie zaczynają się od 400 zł. – Oczywiście uroki wspólnego mieszkania z obcymi osobami to często sprawdzian własnych granic cierpliwości, ale nawet, gdy mamy kolejny raz dość czekania w kolejce do łazienki lub sprzątania po współlokatorach, szybka kalkulacja finansowa może ukoić nerwy. Będąc bardziej przedsiębiorczym można wynająć kilku-pokojowe mieszkanie na siebie i podnajmować je innym po ustalonej przez siebie stawce czynszu za poszczególne pokoje. Gdy średnia cena wynajmu 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście to ok. 2000 zł, a my umówimy się na czynsz od współlokatorów w wysokości po 800 zł, to okazuje się, że będziemy mieszkać za naprawdę małe pieniądze. W przypadku domu sytuacja jest jeszcze ciekawsza, ponieważ ceny wynajmu mogą być niewiele wyższe od ceny dużego mieszkania, a dom z reguły posiada od 4 do 6 pokoi. Może się wtedy okazać, że będziemy mieszkać za darmo w lokalu z ogrodem. Należy pamiętać, że sytuacja skomplikuje się, gdy podnajemcy nagle się wyprowadzą   i zostaniemy z kosztami sami. Aby prowadzić podnajem, musimy mieć zgodę właściciela lokalu.  Nie zapominajmy również o spisaniu umowy najmu, ponieważ tylko ona jest podstawą do zaspokojenia roszczeń obu stron transakcji. Aby ułatwić cały proces wynajmu, można skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomości – opowiada Górka. 

 

Czytaj również: Błąd przy zakupie mieszkania może kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł

 


Pracująca dwójka Osoby pracujące, a zwłaszcza te, które dopiero zaczynają życie w dużym mieście, szukają mieszkań o niewielkiej powierzchni. Utrzymanie kawalerki za 1620 zł w Warszawie – choć kosztowne – jest możliwe. Jeśli do czynszu doliczy się opłaty za światło, gaz czy wodę oraz Internet, koszt na osobę to około 1 tys. zł. Przypomnijmy, że według GUS średnia płaca w Polsce w marcu br. wyniosła 4018 złotych brutto, czyli prawie 2900 złotych netto. Nie zawsze jednak na początku kariery można liczyć na średnią krajową, stąd pracujące pary są jednymi z najbardziej oszczędnych wynajmujących. Mieszkanie powinno być wyposażone w dwuosobowe łóżko, stół i krzesła oraz szafę oraz niezbędne sprzęty RTV i AGD. Pary najczęściej szybko inwestują we własne dodatki, np. zasłony czy meble, które przy wyprowadzce zabierają do przyszłego mieszkania.  


Rodzina z dziećmi

 

Rodzina z dziećmi wynajmuje często mieszkania na rynku pierwotnym. W założeniu taki wynajmem jest długoterminowy. W zależności od możliwości finansowych rodziny zamieszkują zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu- i trzy-pokojowe. 

 

 

Źródło: swiezabazylia / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19195 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 420

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >