Kostka brukowa a deszcz – w jaki sposób możemy zapobiec zniszczeniu kostki brukowej?

Kostka brukowa a deszcz – w jaki sposób możemy zapobiec zniszczeniu kostki brukowej?

Kostka brukowa, którą można kupić np. w sklepie Jadar, to chętnie stosowane rozwiązanie w przypadku takich obiektów jak na przykład rogi, chodniki, podjazdy oraz inne przestrzenie publiczne. W zasadzie taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ to wypróbowane już od wielu lat rozwiązanie jest umiejętnym połączeniem estetyki oraz trwałości. Oczywiście, nie możemy myśleć, że kostka brukowa jest materiałem, któremu nic nie może zaszkodzić. Wręcz przeciwnie – do zagrożeń należy m.in. woda. Czytaj dalej

 

Woda a kostka brukowa – jakie to zagrożenie dla podłoża?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to w rzeczywistości deszcz może negatywnie wpływać na stan kostki brukowej. Wilgoć w dłuższej perspektywie może doprowadzić do stopniowego niszczenia podłoża wykonanego z użyciem kostki brukowej, powodując takie problemy jak na przykład:

 

  • osiadanie,
  • rozluźnianie się połączeń,
  • powstawanie dziur oraz nierówności.

 

Czy taki stan rzeczy oznacza, że kostka brukowa zawsze zniszczy się pod wpływem opadów deszczu? Niekoniecznie, istnieją bowiem sprawdzone sposoby na to, by zapobiec problemowi. Dowiedz się, o jakich rozwiązaniach mówimy?

 

Kostka brukowa a deszcz – w jaki sposób możemy zapobiec zniszczeniu kostki brukowej?

 

Czytaj również: Budowa podjazdu w trudnym, nierównym terenie

 

Jednym ze sposobów pozwalających na uporanie się z problemem jest odpowiednie przygotowanie podłoża jeszcze przed rozpoczęciem układania kostki brukowej. Podłoże to powinno być wyrównane i zagęszczone. W szczególności zagęszczenie jest w stanie zapewnić większą stabilność kostce brukowej, a tym samym zmniejszyć ryzyko osiadania pod wpływem deszczu.

 

Następnym działaniem, jakie należy wykonać ze szczególną starannością, jest właściwe ułożenie kostki brukowej z zachowaniem wymaganych odstępów oraz spoin. Dzięki temu zapobiegamy problemowi w postaci rozluźniających się połączeń między poszczególnymi elementami. To jeszcze nie wszystko, ponieważ spoiny znajdujące się pomiędzy kostkami trzeba wypełnić specjalnym materiałem uszczelniającym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec przedostawaniu się wody i brudu między poszczególne elementy kostki.

 

Odprowadzanie wody z podłoża wykonanego z kostki brukowej

Kolejnym ważnym działaniem, jakie należy wykonać, jest poprawne odprowadzanie wody, która dostaje się do podłoża w wyniku silnych opadów deszczu. Przede wszystkim, woda zbierająca się na ziemi powinna mieć możliwość swobodnego odpływu z powierzchni kostki. Dzięki temu możemy uniknąć tworzenia się kałuż i zastoisk.

 

Co należy zrobić, by osiągnąć ten cel? Cóż, wbrew pozorom nie jest to tak trudne zadanie, jak niektórym mogłoby się wydawać. W tym celu należy zastosować tzw. systemy drenażowe. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawne odprowadzanie wody z podłoża brukowego.

 

Nie tylko odprowadzanie wody

Odprowadzanie wody to ważny element, jeśli Twoim celem jest skuteczna ochrona kostki brukowej przed deszczem. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba również zadbać o regularne czyszczenie podłoża i usuwanie znajdujących się na nim kamieni, wilgotnych liści itp. W dłuższej perspektywie zanieczyszczenia te także są w stanie doprowadzić do podniszczenia kostki brukowej.

 

Czytaj również: Kostka brukowa, która rozświetla ogród nocą

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >