Kuchnia, salon i łazienka – jakie firany wybrać?

Kuchnia, salon i łazienka – jakie firany wybrać?

Firany pełnią w pomieszczeniach funkcje zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Chronią przez wścibskimi sąsiadami i sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulniejsze. Jakie wybrać firany do salonu, kuchni czy łazienki? Czytaj dalej

Firany do kuchni – popularne modele

Najczęściej firany do kuchni to modele krótkie, które zasłaniają tylko szybę i nie wychodzą poza ramę okna. Takie rozwiązanie jest najpraktyczniejsze, bo nierzadko okna znajdują się tuż nad kuchennym blatem. Dłuższe firany mogłyby przeszkadzać w gotowaniu i szybciej się brudzić.

 

Kuchnia, salon i łazienka – jakie firany wybrać?

 

Czytaj również: Firany we wnętrzu - jak je do niego wprowadzić?

 

Ze względu na to, że firany kuchenne pełnią zwykle głównie funkcję dekoracyjną, modele są bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępne są nierównomierne firany z efektownymi wzorami z koronki, a także takie, które składają się z kilku warstw materiału. Czasami znajdują się na nich wzory nawiązujące do wyposażenia kuchni np. filiżanki kawy.

 

Firany do salonu – długie, efektowne modele

Jeśli chodzi o firany do salonu, zwykle są one znacznie dłuższe od modeli kuchennych. Czasami sięgają ziemi, ale często wiesza się też takie, które przykrywają parapet i zwisają np. do połowy grzejnika znajdującego się pod oknem. Modele do salonów są bardziej minimalistyczne i zwykle ozdabia je delikatna koronka.

 

Nie brakuje także wariantów całkowicie pozbawionych ozdób, ale wtedy zwykle wiszą one w towarzystwie zasłon, którymi można odciąć się od wzroku sąsiadów. Minimalistyczne firany sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Koronkowe pasują do tradycyjnych aranżacji w romantycznym stylu.

 

Czytaj również: Plisy - osłony okienne sterowane dwukierunkowo

 

Jeśli zależy komuś na osiągnięciu efektu glamour czy pałacowych wnętrz, warto zwrócić uwagę na firany z licznymi falbanami. Inną alternatywą są jeszcze modele ozdobione cekinami, które mienią się dzięki wpadającym przez okno promieniom słońca. Warto jednak dopasować kolor firany w salonie do innych elementów aranżacji, aby uzyskać spójną kompozycję.

 

Firany do łazienki – czy to konieczne?

Niektórzy całkowicie rezygnują z firan w domu, a inni nie wieszają ich jedynie w łazience. W tym pomieszczeniu często znajdują się tylko rolety, którymi można całkowicie zasłonić okno. Mimo tego warto zwrócić uwagę na ciekawe modele kryjących firan łazienkowych. Często składają się one z kilku części materiałów i mają wyraziste kolory. Firany w łazience warto rozważyć szczególnie w pomieszczeniach, gdzie okna są umieszczone dość nisko, przez co do łazienki może dotrzeć wzrok przechodniów czy sąsiadów. Tego typu firany zapewniają większą prywatność nawet przy odchylonych roletach.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >