Kupno mieszkania, domu - porady – lista artykułów

Czy warto skorzystać z programu - Mieszkanie bez wkładu własnego?

Kto z nas nie marzy o własnym mieszkaniu? Jednak często utrudnieniem w jego zakupie z pomocą kredytu hipotecznego bywa wymagany wkład własny, stanowiący nawet 20 proc. wartości nieruchomości. Z myślą o osobach, które nie zdołały uzbierać gotówki na ten wydatek, ale mają zdolność kredytową i spełniają pozostałe wymogi przewidziane dla kredytobiorcy, rząd wprowadził program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego? Na te pytania odpowiadają ekspercki Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Domy jednorodzinne na sprzedaż – budowa, czy kupno istniejącego budynku?

Marzysz o własnym domku jednorodzinnym z podwórkiem? Zastanawiasz się, czy lepiej kupić działkę i wybudować dom od podstaw, czy też kupić gotowy budynek z rynku wtórnego? Każda opcja ma swoje wady i zalety, które porównamy w tym artykule.

Kto może skorzystać z rządowego programu - gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Ruszył program rządowy, dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego, jednak eksperci nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Sprawdzamy, kto może skorzystać z dopłaty.

Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ułatwi Polakom zakup własnego M?

Już wkrótce rusza program rządowy „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest to jeden z elementów Nowego Polskiego Ładu, a jego start zaplanowany jest na 27 maja br. Zgodnie z ustawą, o kredyt gwarantowany będzie się można ubiegać do 31 grudnia 2030 roku. Aktualnie wielu klientów nie jest w stanie uzbierać wymaganego wkładu własnego, dlatego w tym programie upatrują szansy na zakup wymarzonego mieszkania. Analitycy Notus Finanse sprawdzili kto ma szansę na kredyt i czy rzeczywiście jest to ułatwienie drogi do pozyskania finansowania.

Czy rosnące ceny mieszkań w końcu przystopują?

Ceny mieszkań rosną w zawrotnym tempie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyhamują. Coraz częściej słyszy się, że to fliperzy napędzają wzrost cen i pompują bańkę na rynku nieruchomości. Ile w tym prawdy?

Planujesz zakup mieszkania? W czołówce interesujących nieruchomości znalazła się m.in. Zielona Góra

Mieć ciastko i zjeść ciastko? Czy można mieszkać korzystając z wygód i udogodnień, jakich dostarcza centrum miasta, a jednocześnie cieszyć się codziennym relaksem wśród zielonej przyrody? Okazuje się, że takie rozwiązania są obecnie nie tylko możliwe, ale i coraz częściej przez nas poszukiwane. Cenimy sobie bowiem wielkomiejski komfort życia, jednak bliskość natury i możliwość odetchnięcia po pracy pełną piersią wśród zielonych drzew stają sią dla nas nadrzędną wartością. Nowopowstające inwestycje mieszkaniowe doskonale wpisują się w ten trend. Nie musimy zatem z niczego rezygnować. Co więcej, nowoczesne propozycje w tym zakresie, np. powstający w centrum Zielonej Góry apartamentowiec, dostarczają wielu udogodnień pozwalających dodatkowo zaoszczędzić czas, poczuć się bezpiecznie i naprawdę komfortowo.

Fliping to obecnie jeden z najbardziej stabilnych pomysłów na zdobycie wolności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości jest wciąż jedną z najlepszych lokat kapitału. Ceny mieszkań podczas pandemii nie spadły, a nawet odnotowały wzrost. W ostatnim czasie głośno jest o inwestycjach deweloperskich w mniejszych miastach Polski. Sytuację na rynku deweloperskim śledzą bacznie inwestorzy, którzy poszukują atrakcyjnego źródła dochodu. Idą w ślad za deweloperami i popularne w ostatnim czasie flipowanie stosują coraz prężniej w mniejszych miastach, zwłaszcza w stolicach wojewódzkich.

Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera wykończone pod klucz?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z koniecznością jego wykończenia, umeblowania i wyposażenia. Wiele osób, które zdecydowało się na zakup własnego M, zastanawia się jak sprawnie i nie dużym kosztem je wykończyć. Wojna w Ukrainie mocno uderzyła w polską gospodarkę. Ceny materiałów budowlanych, już i tak wysokie, jeszcze bardziej poszły w górę. Duży problem jest także z ich dostępnością. Brakuje ekip remontowych, które często składały się z pracowników z Ukrainy. Wielu z nich wyjechało, walczyć o swój kraj. Do tego dochodzi niepewna sytuacja na rynku walutowym.

Kolejna podwyżka stóp procentowych - czy warto teraz kupować mieszkanie na kredyt?

Rada Polityki Pieniężnej od października siódmy raz podnosi stopy procentowe. Od dzisiaj stopa referencyjna wynosi 4,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od listopada 2012 r. Na decyzję wpływ miała rekordowa inflacja. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu były wyższe o 10,9 proc. To pierwszy raz w tym wieku, kiedy osiągnęliśmy dwucyfrowy wskaźnik. Kredytobiorcy nie mają wątpliwości, że raty będą jeszcze wyższe niż dotychczas, a osiągnięcie zdolności kredytowej trudniejsze. Wielu z nich decyduje się na kredyt właśnie teraz. Pod koniec marca do banków wpłynęło najwięcej wniosków kredytowych od 10 lat, na co wpływ z pewnością miało wprowadzenie rekomendacji KNF, dotyczącej liczenia zdolności kredytowej.

Od czego zależy cena za m2 mieszkania?

Przeglądając oferty mieszkań na rynku nieruchomości, można trafić zarówno na tanie kawalerki do remontu, dwupokojowe mieszkania w stanie deweloperskim, jak i apartamenty pod klucz. Ceny wymienionych nieruchomości będą się znacząco różnić. Dlaczego?


Stron: 70 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18034 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 771

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >