Legalizacja samowoli budowlanych tylko dla najbogatszych

Legalizacja samowoli budowlanych tylko dla najbogatszych

Siedmiodniowy termin na uiszczenie kilkudziesięciotysięcznej opłaty legalizacyjnej za wzniesienie obiektu bez zgłoszenia jest zbyt krótki i możliwy do zrealizowania tylko przez osoby zamożne. Ministerstwo Finansów rozważa więc umożliwienie odroczenia terminu zapłaty i rozłożenie jej na raty. Bez takich zmian korzystanie z legalizacji samowoli staje się bowiem iluzoryczne.

 

Dziś dla zalegalizowania budowli wzniesionej niezgodnie z procedurami wystarczy złożyć dokumenty potwierdzające zgodność obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uzyskać pozytywną ich weryfikację przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i uiścić ustaloną przez niego opłatę legalizacyjną. Mimo to w praktyce skorzystanie z legalizacji staje się dostępne tylko dla bogaczy, którzy mogą zapłacić całą kwotę w ciągu siedmiu dni od otrzymania postanowienia o ustaleniu jej wysokości. W przeciwnym razie inwestora czeka nakaz rozbiórki obiektu.

 

 

Zwrócił na to uwagę w interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury i rozwoju poseł Mieczysław Marcin Łuczak. Podniósł, że do niektórych samowoli dochodzi, gdy inwestor nieświadomie złamał prawo, prowadząc roboty bez wcześniejszego zgłoszenia. Zdaniem parlamentarzysty w niektórych przypadkach obowiązek dokonania takiego zgłoszenia nie jest oczywisty. Mieczysław Marcin Łuczak przypomniał też, że w sprawie opłaty legalizacyjnej występowała już rzecznik praw obywatelskich, według której również siedmiodniowy termin na uiszczenie jest zbyt krótki.

 

czytaj więcej...

2014-04-17
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pozycjonowanie stron Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam agencji, która wykonuje pozycjonowanie stron Toruń. Jaką polecacie?
  • Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 57 Grupa: Trudne tema... Pomysł o kursie żeglarstwa podczas wakacji jest bardzo trafiony. W poszukiwaniu instruktorów którzy odpowiednio Cie przygotują polecam skorzystać z usług https:...
  • Jak dbać o samochód? Liczba postów: 455 Grupa: Trudne tema... Co jakiś czas warto postawić przede wszystkim na autodetailing Piaseczno. Warto doprowadzić auto do odpowiedniego stanu i to nie tylko przed jego sprzedażą.
  • samochód Liczba postów: 28 Grupa: Trudne tema... A jak nadać wniosek na bank ochrony środowiska dofinansowania? Bo wiecie co dowiedziałam się od znajomych, że można starać się o dofinansowanie na zakup lub lea...
  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 216 Grupa: Trudne tema... Wszystkim osobom zainteresowanym tematem polecam sprawdzić stronę http://reklamowe.ucoz.pl , na której znajdziecie bardzo interesujący artykuł na temat wykorzys...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18190 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 248

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >