Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui

Według starożytnej chińskiej filozofii - feng shui, woda symbolizuje pieniądze i dobrobyt. Jej największym skupieniem w naszym domu jest łazienka, warto więc zaaranżować ją tak, by energia tego żywiołu działała na naszą korzyść. Czytaj dalej

 

 

Feng shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni, mająca na celu osiągniecie zgodności ze środowiskiem naturalnym. W dosłownym znaczeniu oznacza wiatr i wodę. Wiatr, którego nie można zobaczyć i wodę, której nie można uchwycić. W starożytnych Chinach według zasad feng shui budowane były miasta, wsie i budynki mieszkalne, by zapewnić mieszkańcom szczęśliwe życie. Jednym z podstawowych założeń feng shui jest istnienie wszechobecnej życiodajnej energii - qi (chi). Według zasad filozofii odpowiednia organizacja przestrzeni ma zapewnić jej niezakłócony przepływ, będący gwarancją szczęścia i zdrowia. Stosując te zasady możemy zaaranżować każde pomieszczenie w domu, tak by krążąca po nim energia była nam przychylna. Skupmy się zatem na łazience.

 

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui

Fot. Devo Vena Aarte 

Opanowanie żywiołów

Istniejące w przyrodzie drewno, ogień, ziemia, metal, woda to żywioły, występujące w filozofii feng shui. Są symbolami przedmiotów i pomieszczeń w domu. Powinny trwać w harmonii razem, bez wyraźnej dominacji żadnego z nich. Kuchnia, z racji jego występowania, może być uznana za ogień, natomiast łazienka za wodę. Żywioły te wzajemnie znoszą się, dlatego pomieszczenia nie powinny być blisko siebie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy rozdzielić je innym żywiołem, wieszając na ścianie – drewno lub metal, albo lustro odbijające energię.

 

Aranżując łazienkę zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy rozplanować istnienie wszystkich żywiołów. Za wodę jako najważniejszy żywioł w tej części domu odpowiada wanna, prysznic lub umywalka, wiatr można wprowadzić za pomocą światła i kolorów, ogień  zagości dzięki świecom, a żywioł ziemi wprowadzimy przez rozmieszczenie w pomieszczeniu łazienkowym roślin i ozdobnych kamieni. Te ostatnie przydadzą się również dla ułatwienia przepływu energii. Feng shui nie lubi kantów i ostrych zakończeń,  ponieważ zakłócają swobodny przepływ chi. Gdy mamy prostokątną wannę możemy na jej rogach zamieścić obłe kamienie lub muszle, które zniwelują te niedogodności, pozwalając energii na swobodne krążenie.

 

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui

 

Czytaj również: Dlaczego blat z konglomeratu w łazience to bardzo dobry wybór?

 

Ważne, by rozdzielić w łazience strefy na brudną, do której zaliczamy WC, i czystą, czyli strefę kąpieli. Według zasad feng shui toaleta nie powinna znajdować się na wprost wejścia lub tuż obok niego, by energia nie została spłukana wraz z wodą. Gdy nie mamy innego rozwiązania na rozmieszczenie toalety, możemy pomóc energii, przez zawieszenie lustra, które  przekieruje ją w odpowiednią stronę.  Ważne jest także, by deska sedesowa była zawsze zamknięta.

 

Ład i porządek 

Swobodny przepływ energii, tak ważny w feng shui, zagwarantuje nam minimum zbędnych przedmiotów na zewnątrz. Jeśli chcemy, by nasza łazienka była zgodna z chińską filozofią, powinien panować w niej ład i prządek. Im mniej rzeczy zakłóca swobodne krążenie energii, tym lepiej dla nas. Należy zatem zadbać o odpowiednie szafki, które pomieszczą wszystkie kosmetyczne przedmioty, co ułatwi nam też utrzymanie porządku. Doskonale wpiszą się w tę filozofię szafki z zaokrąglonymi frontami np. z kolekcji Vena Arte 2.0 zaprojektowanej przez Grynasz Studio dla Devo. Obły kształt szafki podumywalkowej, nawiązujący do kropli, jest jak najbardziej zgodny z chińską filozofią, podtrzymując jednocześnie znaczenie żywiołu wody. Dwie pojemne szuflady pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki. Wyższy front dolnej szuflady pozwala zachować jednolitą powierzchnię frontów zapewniając tym samym spokój i harmonię. W kolekcji Vena Aarte 2.0 znajdują się również szafki - słupki z półkami, a także szafki z lustrami nad umywalkę oraz metalowe akcesoria.

 

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shuiFot. Devo Gloria

Wielbiciele prostych form docenią niebanalną kolekcję mebli łazienkowych Gloria 2.0 również autorstwa Grynasz Studio. Zaokrąglone ranty szafek pozwalają na swobodny przepływ chi, a ryflowane fronty można odczytać jako falującą wodę. Znowu ukłon w stronę jednego z pięciu żywiołów. W kolekcji znajdują się szafki wiszące z półkami, a także z koszem na pranie, co pozwala ograniczyć ilość dodatkowych przedmiotów w łazience do minimum. Ważne jest też, by nie przetrzymywać zepsutych urządzeń elektrycznych jak suszarki, golarki oraz pustych opakowań po kosmetykach.

 

Światło i odbicie 

Ważną rolą w filozofii feng shui odgrywa światło. Najlepiej, gdy jest naturalne. Okno nie powinno jednak znajdować się na wprost wejścia do łazienki. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wspomóc krążenie energii przez odbicie lustrzane, tak jak już było wspomniane. Nie zawsze też jest łazienka z oknem, wtedy należy zadbać o jak najwięcej punktów świetlnych i luster, które będą odbijały światło. Zarówno w kolekcji Vena Arte 2.0 jak i Gloria 2.0 są do wyboru różne wielkości i formaty luster, również takie, które możemy wyposażyć w oświetlenie. Dodatkowo żywioł ognia zaspokoimy, umieszczając w łazience świece, których blask podczas kąpieli pozwoli nam jeszcze bardziej się zrelaksować.

 

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shuiFot. Devo Gloria

Czytaj również: Jakie meble łazienkowe będą dobrze współgrały ze stylem industrialnym?

 

Filozofia feng shui sprzyja harmonii i życiu w zgodzie z naturą. Najlepiej, gdy budynki, mieszkania są budowane zgodnie z jej zasadami już na etapie projektu. Jednak gdy tak się nie stało, możemy sami pokierować energią chi, by działała na naszą korzyść.

 

Meble w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shuiFot. Devo Gloria

Źródło: OKK PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 241 Grupa: Porady i op... Jeśli szukacie sprawdzonej porad odnośnie aranżacji wnętrz, to mogę Wam polecić sprawdzić artykuł na stronie https://www.lawendowyblog.pl/fototapety- 3d-nowoczes...
  • Czy firanki są nadal w modzie? Liczba postów: 40 Grupa: Najnowsze t... Ostatnio zastanawiałam się nad tym samym pytaniem. Firanki mają w sobie coś klasycznego i chociaż niektórzy uważają je za przeżytek, to dla innych dodają uroku....
  • Pielęgnacja brody – co warto o niej wiedzieć? Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Decydując się na współprace ze specjalistami nie marnujecie swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli szukacie profesjonalnej pomocy lekarskiej, to polecam Wam sprawdzi...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 201 Grupa: Wnętrza Zastanawiam się nad sztucznymi roślinami doniczkowymi do łazienki.
  • Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 36 Grupa: Wnętrza Przeprowadzka może być stresującym wydarzeniem, ale nie musi być. Jesli potrzbujecie opakowania tekturowe wrocław to smiało polecma kartonshop.pl, gdzie mogoże...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18794 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 141

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >