Na co zwrócić uwagę przy wyborze własnego M?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze własnego M?

Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie. Warto wcześniej zapoznać się z rynkiem nieruchomości, dowiedzieć się czegoś więcej o deweloperach oraz sprawdzić jak mądrze dokonać zakupu mieszkania. Czytaj dalej

 

1. Deweloper – jaki?


Jedną z najważniejszych decyzji podejmujemy już na samym początku – którego dewelopera wybrać. Tutaj istotną rolę odgrywa doświadczenie firmy, to jaką ilość inwestycji ma na swoim koncie oraz ogólna reputacja, czy deweloper jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Warto również obejrzeć zakończone inwestycje pod kontem ich jakości oraz estetyki. Bardzo istotną kwestią jest sposób finansowania inwestycji przez deweloperów. Wielu z nich zaciąga kredyty na realizację projektu mieszkalnego i częściowo posiłkuje się z wpłat klientów na rachunki powiernicze. Istnieją również firmy deweloperskie, które realizują inwestycje ze środków własnych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości pod zaciągnięty kredyt. Dla klientów jest to ważna informacja, że taka firma jest stabilna finansowo i już odpowiednio wcześniej zabezpieczyła własne środki na realizację danego projektu. Warto również zapoznać się z prospektem informacyjnym dewelopera, który nas interesuje – tam również znajdziemy podstawowe informacje o firmie oraz o danej inwestycji.

 

 

 

Czytaj również: Zdrowy styl życia, a miejsce zamieszkania

 

 

2. Projekt inwestycji – na co zwrócić uwagę?


Pamiętajmy, że upatrzone przez nas mieszkanie to nie tylko jego układ, cena czy położenie na piętrze. Jak podkreśla rzecznik prasowy firmy TYNKBUD-1, Pan Ryszard Banacki: „warto zwrócić uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na danej inwestycji.” W biurze sprzedaży istnieje możliwość zapoznania się z projektem technicznym budynku, z czego warto skorzystać – jeśli się na tym nie znamy, to możemy poprosić kogoś, kto nam w tym pomoże. Najlepiej przeanalizować standard wykonania oraz pytać o szczegóły inwestycji w razie wątpliwości. Ważnym elementem jest również status gruntu – czy jest to użytkowanie wieczyste czy własność hipoteczna, jakie są koszty administrowania, zarządzania, a także usytuowanie lokalu względem stron świata. 

 

 

Czytaj również: Za co płacisz kupując mieszkanie w Warszawie?

 


3. Odbiór mieszkania – jak to zrobić z głową?


Gdy deweloper zaprosi nas na odbiór techniczny mieszkania, warto być na ten moment dobrze przygotowanym. Ryszard Banacki z TYNKBUD-1 zwraca uwagę, że: „odbiór techniczny to jeden z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To w tej chwili możemy zgłaszać zauważone usterki i niedociągnięcia oraz domagać się wykonania wszystkich określonych w umowie postanowień i sprawdzić zgodność lokalu z projektem.” Jak zatem odebrać mieszkanie? Przede wszystkim warto zabrać profesjonalistę, który pomoże nam tego dokonać. Z deweloperem należy umówić się w ciągu dnia, aby obejrzeć mieszkanie przy świetle dziennym. Odebrać należy tylko w pełni wykończony i gotowy, zgodny z zawartą umową, lokal. Jeśli usterki nie zostaną zgłoszone podczas odbioru, istnieje ryzyko, że na ewentualne poprawki będziemy czekać dłużej. Projekt i umowa są podstawowymi dokumentami niezbędnymi podczas odbioru mieszkania. Musimy wiedzieć, czego należy wymagać i oczekiwać od wykonawcy. Dokumenty (jak choćby prospekt informacyjny) określają, co miało być wykonane, z jakich materiałów oraz w jakim standardzie wyposażenia (typ i rodzaj okien, rodzaj grzejników, ilość gniazdek w pokojach, itp.). Warto wnikliwie zapoznać się z tymi dokumentami zanim stawimy się na odbiór swojego lokum. Projekt powie nam też wiele o układzie mieszkania: ilości i rodzajach pomieszczeń, ich powierzchni, rozmieszczeniu drzwi wejściowych i wewnętrznych, kierunku otwierania okien. W projekcie pokazane są instalacje, tzn. grzejniki, rozdzielacz do grzejników, piony wentylacyjne, doprowadzenie ciepłej i zimnej wody i odprowadzenie ścieków, wypusty kablowe do oświetlenia sufitowego i bocznego, gniazda elektryczne, gniazda telefoniczne, włączniki do oświetlenia, instalacje itp., których obecność i położenie winniśmy sprawdzić teraz w odbieranym lokalu. Na odbiór mieszkania warto zgłosić się z fachowcem. Co jednak powinno się sprawdzić podczas odbioru, jeśli musimy go dokonać samodzielnie? Przyrządy, które znacznie ułatwią nam odbiór to miarka, dalekomierz, kątownik, poziomica.

 

 

Jakie są obecne trendy przy wyborze mieszkań?


Analiza sprzedaży i runku nieruchomości pokazuje, że niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania od 40 do 55 m2, zawierające dwa lub trzy pokoje, z balkonem, loggią czy tarasem. Jak podkreśla Ryszard Banacki: „obecnie klienci szukają mieszkań przede wszystkich funkcjonalnych, dobrze nasłonecznionych, posiadających miejsca na garderobę, czy szafy wnękowe. Wzrosło również zainteresowanie na mieszkania z zamkniętą kuchnią, nawet w lokalach o mniejszym metrażu.” Zwracamy również coraz większą uwagę na dostęp do dodatkowych usług, które mogą być możliwe zaraz po wprowadzeniu się do mieszkania, jak dostęp do internetu, telewizji kablowej, satelitarnej, dostęp do sieci wi-fi w holu wejściowym, jak np. w inwestycji „Wyścigowa 8”, „Pełczyńskiego 17a”, czy „Św. Stanisława 6” w Warszawie. Jeszcze wiele lat temu tego typu udogodnienia były stosowane w budynkach „z wyższej półki”, ale w tej chwili staje się to standardem w segmencie mieszkań popularnych. 

 


Źródło: brightagency / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1002

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >