
Najem okazjonalny lokalu
Niedawno wprowadzone zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów polegają na dodaniu rozdziału „Najem okazjonalny lokalu", który będzie miał zastosowanie do lokali mieszkalnych, których właścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
Najem takiego mieszkania będzie możliwy po zawarciu umowy o najem okazjonalny na czas oznaczony nie dłużej niż 10 lat.
Ustawodawca wprowadza obowiązek dołączenia do umowy dodatkowych załączników takich jak:
- oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu,
- wskazanie przez najemcę lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja,
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytułu prany do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Na żądanie wynajmującego należy załączyć oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Oczywiście jak zawsze nie sprecyzowano, kto poniesie dodatkowe koszty tej biurokratycznej papierologii. Szacunkowy koszt takich oświadczeń złożonych w kancelarii notarialnej myślę, że będzie oscylował w granicach 200 złotych. Pewne jest również to, że informacje o zawarciu umowy o najem okazjonalny właściciel mieszkania zobowiązany jest zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, pod rygorem wyłączenia przepisów specjalnych dla najmu okazjonalnego oraz uregulowania stosownego podatku od dodatkowego przychodu.
Teoretycznie wprowadzone zmiany mają na celu przyśpieszyć ewentualne eksmisje uciążliwych najemców z mieszkań i co chyba najważniejsze spowodować by do budżetu trafiały podatki z wynajmowanych mieszań. Obecnie i tak trudnym rynkiem rządzi szara strefa, szacuje, że ok. 80 procent transakcji wynajmu mieszkań nie jest opodatkowanych, stan ten się nie zmieni po wprowadzeniu tych przepisów.
Nadmierna regulacja i fiskalizm nigdy nie był dobrym argumentem, osoby wynajmujące mieszkania nie robią tego z przyjemności tylko z potrzeby dorobienia sobie paru złotych do i tak już niskich pensji. Zdarzają się też osoby traktujące rynek najmu, jako inwestycje i stałe źródło dochodów wynajmując kilka mieszkań, ale jest ich w sumie może z 10 procent. Rynek najmu przeżywa teraz ciężkie chwile, podaż mieszkań jest duża popyt bardzo umiarkowany, po kilka miesięcy trzeba czekać na klienta i obniżać ceny. Nie wyobrażam sobie w takiej sytuacji właściciela, który postawi tak rygorystyczne warunki i obciąży dodatkowymi kosztami przed zawarciem umowy np. studenta czy młode małżeństwo na dorobku. Czas pokaże czy ta nowelizacja będzie pozytywnie odebrana przez rynek i zainteresowanych a może zamieni się w kolejny bubel legislacyjny.
Tomasz Błeszyński
Doradca Rynku Nieruchomości
Doradca Rynku Nieruchomości
Źródło: Tomasz Błeszyński / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Warto skorzystać Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jestem bardzo zadowolony bo dowiedziałem się o https://amzn.to/4euOW92 . Wiele osób powinno to zainteresować.
- WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓ POZNAŃ Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Pewnie bardzo dużo osób skorzysta z https://tinyurl.com/comfortcarpoznan . Moim zdaniem każdy kto skorzysta z tej oferty to bardzo dobrze zrobi.
- Pieniądze - inwestowanie Liczba postów: 326 Grupa: Trudne tema... Mam spółkę z o.o. od 2020 roku i początkowo wynajmowałem drogie biuro myśląc, że to konieczne. Po dwóch latach okazało się, że to błąd - rzadko tam bywałem. Prz...
- Kursy kitesurfingu na Sycylii Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Hej! Zbliżają się moje 30 urodziny i postanowiłem z tej okazji zafundować sobie coś wyjątkowego – marzy mi się kurs kitesurfingu. Przeglądając oferty, trafiłem....
- Domy z bali Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym nawiązać współpracę z biurem architektonicznym tworzącym minimalistyczne i nowoczesne domy z bali. Jakie możecie mi polecić?