Nie stać Cię na remont mieszkania? Weź kredyt

Nie stać Cię na remont mieszkania? Weź kredyt

Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i naprawy – remont mieszkania, to wydatek kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Część lub nawet całość takiej inwestycji można pokryć ze środków pochodzących z kredytu. Podpowiadamy, jaki rodzaj kredytu na remont wybrać.

 

Kredyt na remont mieszkania jest jednym z wielu celów kredytowania. Koniecznie jednak trzeba odpowiednio dopasować rodzaj kredytu do potrzeb. Dlatego zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu ze środków z kredytu, warto najpierw ocenić ile pieniędzy będzie nam potrzebnych. Na tej podstawie określimy, jaki rodzaj kredytu będzie w danej sytuacji najkorzystniejszy. Warto zaznaczyć, że banki nie posiadają w swojej ofercie specjalnych produktów przeznaczonych właśnie na remont mieszkania czy domu. Popularny kredyt remontowy, to po prostu najczęściej kredyt gotówkowy, który w swojej konstrukcji nie różnią się jednak w żaden sposób od pożyczki na telewizor, czy na cel dowolny.

 

Mały remont, mały kredyt

 W przypadku, gdy planujemy niewielką inwestycję, która pochłonie nam od kilku do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy jest „najszybszym kredytem”, bo decyzję o jego uzyskaniu dostajemy często w ciągu kilku godzin, ale na pewno nie dłużej niż w kilka dni. - Dodatkowo banki zazwyczaj wymagają minimum formalności, bo wystarczy często dowód i potwierdzenie wysokości dochodu. Jednak, taki kredyt jest opcją najdroższą, bo oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi od 13 do 16%, a prowizja za jego udzielenie, to zazwyczaj około 5%. Maksymalna kwota kredytu, o którą możemy wnioskować to 50-60 tysięcy złotych, a maksymalny okres spłaty to najczęściej 10 lat - wyjaśnia Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

 

Duży remont, duży kredyt

 Remont, który wymaga zaangażowania większej sumy pieniędzy najrozsądniej jest sfinansować kredytem hipotecznym. Jednak, aby go uzyskać musimy posiadać nieruchomość i co najważniejsze - nie może ona być obciążona hipoteką. Bank ustanawiając zabezpieczenie na nieruchomości jest w stanie zaoferować nam tani kredyt. Niestety, aby go uzyskać należy uzbroić się w cierpliwość. Samo rozpatrzenie przez bank wniosku może trwać nawet miesiąc, a do tego trzeba wcześniej sporządzić kosztorys prac remontowych oraz wycenę nieruchomości. Dodatkowo, po zakończeniu remontu, należy udokumentować i rozliczyć się z bankiem z wykonanych prac. Do tego wystarczy dostarczenie faktur lub przeprowadzenie inspekcji przez pracownika banku.

 

Czytaj również: Ulgi nie tylko na Mieszkanie dla młodych. Także dla budujących dom

 

- Kredyt zabezpieczony hipotecznie jest najniżej oprocentowany, bo od 4,00 do 5,50%. Jednak z jego udzieleniem wiążą się pewne dodatkowe koszty np. za wspomnianą wcześniej wycenę nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu, a koszt takiej wyceny to 300-600 złotych. Ponadto z ustanowieniem hipoteki wiążą się opłaty sądowe za wpis i wykreślenie hipoteki w łącznej wysokości 300 złotych oraz podatek od czynności cywilnoprawnych – dodaje ekspert Domu Kredytowego Notus.

 

Zatem zaciągając kredyt hipoteczny, musimy ponieść dodatkowe koszty, które nie pojawią się przy kredycie gotówkowym. Jeżeli chcemy zaciągnąć niewielką kwotę do kilku tysięcy złotych może okazać się, że po łącznym podliczeniu kosztów różnica w odsetkach nie będzie, aż tak duża i korzystniejszym stanie się zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Jednak przy kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych najkorzystniejszym będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

 

Pomiędzy kredytem hipotecznym, a gotówkowym mamy jeszcze pożyczkę hipoteczną, w przypadku, której nie musimy przygotowywać kosztorysu, ani rozliczać się z wykonanych prac. Pożyczka hipoteczna, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, który jest przyznawany na konkretny cel, jest udzielna na dowolny cel. Ponieważ jej zabezpieczeniem również jest hipoteka, zatem bank wymaga sporządzenia wyceny nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest nieco wyżej oprocentowana niż kredyt celowy. Najniższe możliwe do uzyskania oprocentowanie zaczyna się od 6,20%. O jej wysokości decyduje wysokość pożyczanej kwoty oraz wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem. Analizując produkty zabezpieczone hipoteką warto zwrócić uwagę na dłuższy okres spłaty niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Dając nieruchomość pod zabezpieczenie możemy spłacać kredyt nawet przez 25-30 lat.

 

Czytaj również: Zdolność kredytową oblicza komputer, ale wkład własny zapewnić musisz sam

 

Remontujesz na kredyt – o tym pamiętaj

Przede wszystkim rzetelnie oszacuj koszty wszystkich prac i zakupów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Jeśli w trakcie zabraknie Ci środków, to podwyższenie kredytu może stać się kłopotliwie, a czasami niemożliwe ze względu na brak zdolności kredytowej.  Nawet, jeśli będziesz mieć zdolność kredytową, to podwyższenie limitu kredytu może potrwać kilka tygodni. Dlatego często korzystniej jest zawnioskować o nieco wyższą kwotę i jej nie wykorzystać lub też nadpłacić kredyt. Nie należy również wydłużać maksymalnie okresu spłaty kredytu. Co prawda kredyt możemy spłacać nawet 25 czy 30 lat, ale jeżeli nie są to duże kwoty i rata będzie względnie niska to wskazanym jest skrócenie okresu spłaty. Spowoduje to, że zapłacimy mniej odsetek i łączny koszt kredytu ulegnie obniżeniu. Wydłużanie okresu spłaty obniża ratę, ale w sposób nieproporcjonalny do korzyści powoduje wzrost kosztów.

Źródło: dknotus / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 92 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 141

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >