Nieobecność Amerykańskich Inwestorów  Na Rynkach Europejskich

Nieobecność Amerykańskich Inwestorów Na Rynkach Europejskich

Londyn, Warszawa, 27 Sierpień 2009 – Według najnowszych badań firmy CB Richard Ellis (CBRE), jedną z najbardziej znaczących zmian w strukturze Europejskiego rynku nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat jest wycofanie się amerykańskich inwestorów w wyniku kryzysu finansowego. Czytaj dalej

Dwa lata temu, kiedy rynek osiągał najwyższe notowania, inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych stanowili największą grupę graczy w Europie, na rynku obiektów komercyjnych, zaangażowanych w transakcje warte ponad 20 mld EUR tylko w 1 poł. 2007 r. Chociaż w tym samym czasie ich sprzedaż wyniosła ponad 9,5 mld EUR, Amerykanie byli przede wszystkim nabywcami netto.
Obecnie są oni praktycznie nieobecni w Europie. W 1 poł. 2009 r. wydali zaledwie 400 mln EUR. Nie są oni również znacznie zainteresowani sprzedażą swoich nieruchomości (sprzedaż wyniosła 700 mln EUR).

 

 

Rynkiem, dla którego taka zmiana miała największe znaczenie, okazały się Niemcy. Szczyt aktywności Amerykańskich firm zbiegł się z czasem, kiedy zarówno niemieckie Otwarte Fundusze Inwestycyjne jak też niemieckie korporacje bardzo aktywnie sprzedawały nieruchomości. Duże portfolia nieruchomości były bardzo atrakcyjne dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. W rezultacie do Niemiec trafiła prawie połowa amerykańskich środków zainwestowanych w latach 2006 – 2009, aż 36 miliardów EUR. Również Francja i Wielka Brytania okazały się atrakcyjne dla Amerykanów. Razem z Niemcami przyciągnęły 84% inwestycji, nie tylko na rynek nieruchomości komercyjnych, ale również mieszkaniowych, który wówczas odnotowywał najwyższe wzrosty.

 

W Polsce Amerykanie w ciągu ostatnich trzech lat wydali zaledwie 3% całkowitej wartości inwestycji w Europie. Było to jednak aż 1,5 mld EUR w latach 2006 – 2009. Jednak największa transakcja miała miejsce w 2004 r. – 700 mln EUR na zakup sieci galerii handlowych Metro przez Apollo Rida, który wcześniej już nabył Warsaw Trade Tower – najwyższy biurowiec w Polsce. Wśród innych najbardziej aktywnych graczy wyróżniają się GE Real Estate (w 2007 r. za 555 mln EUR zakupił portfolio handlowe od Casino) oraz Heitman, od 2006 r. właściciel między innymi Mokotów Business Park (215 mln EUR) – pierwszego parku biurowego w Warszawie. Dotychczas w 2009 r. Amerykanie nie zainwestowali w żaden obiekt komercyjny w Polsce.
Ray Torto, główny ekonomista CBRE twierdzi, że obecnie amerykańscy inwestorzy są nieobecni nie tylko na rynku Europejskim, ale również amerykańskim. Są przekonani, że prawdziwe okazje zakupowe dopiero się pojawią. “Widzimy wyraźne sygnały, że inwestorzy amerykańscy już niedługo pojawią się z powrotem w Europie. W chwili obecnej dla funduszy oportunistycznych Europa jest istotnym potencjalnym celem inwestycyjnym, dla którego zostały już zebrane znaczące środki finansowe.”
„Również w Polsce pojawiają się przedstawiciele inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, którzy nigdy wcześniej nie angażowali się u nas w transakcje, a należą do grupy największych funduszy na świecie. Na razie jednak tylko sondują rynek poszukując okazji i nie należą do grupy agresywnych kupujących.” – dodaje Joanna Mroczek, dyrektor działu Badań i Doradztwa CBRE.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: CB Richard Ellis Polska Sp. z o. o/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Modele BMW z lat 2000 Liczba postów: 1 Grupa: Opinie Dzień dobry panie i panowie Co sądzicie o modelach BMW z lat 1995-2005? Myślicie że w jakim czasie staną się klasykami? Po modelach z początku lat 90-00's już w...
  • Nowości edukacyjne Liczba postów: 4 Grupa: Konferencje... Spocsie.pl Tęsknię za gimnazjum..
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 86 Grupa: Trudne tema... Jak masz duży budżet i chcesz poznać inne egzotyczne miejsca to postaw na ofertę tego biura https://planetescape.pl/kraj/wietnam/ Oni potrafią zapewnić najlepsz...
  • Prezent dla dziecka Liczba postów: 245 Grupa: Trudne tema... Jestem pewny ,że dobrym pomysłem jest skorzystanie z https://riccardo.pl/buty-dla-dzieci/buty -dla-chlopca/trampki . To jest naprawdę bardzo interesująca oferta.
  • Kredyt na remont mieszkania Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Od kilku lat nie słabnie zainteresowanie Klientów uzyskaniem pomocy w znalezieniu wyjścia z trudnych sytuacji związanych z umowami tzw. kredytów frankowych. Rad...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18523 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >