Od dziś firmy korzystają z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Od dziś firmy korzystają z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem. Czytaj dalej

Dziś wchodzi w życie większość ważnych dla przedsiębiorców zmian w ustawie o VAT wprowadzanych nowelizacją ustawy z 7 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1320).

Pozostałe znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku. Zacznijmy od zmian, które obowiązują od dziś.

Modyfikacja sankcji

Podstawową korzystną zmianą dla podatników, która wynika z nowelizacji ustawy o VAT, jest likwidacja niektórych sankcji. Przede wszystkim zrezygnowano z 30-proc. dodatkowego zobowiązania za zaniżenie VAT (tzw. sankcja VAT).

Zmodyfikowano natomiast sankcje za brak kasy fiskalnej. Według starych regulacji za brak ewidencji przez kasę fiskalną podatnicy karani byli sankcją, polegającą na utracie 30 proc. podatku naliczonego od nabytych towarów i usług. Zostało to wykreślone z ustawy o VAT, ale niestety za brak kasy wprowadzono identyczne dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30-proc. podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług ustalane decyzją. Wobec osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo skarbowe, dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie będzie ustalane.

Jednocześnie zmieniono zasady zwrotu kosztu zakupu kas rejestrujących. Zwrot w postaci odliczenia VAT wynosi 90 proc. kosztów zakupu (a nie 50 proc.), ale nie więcej niż 700 zł (było 2,5 tys.).

Dobrym rozwiązaniem jest natomiast likwidacja kaucji gwarancyjnej w kwocie 250 tys. zł dla podatników, którzy rozpoczynali handel wewnątrzwspólnotowy.

czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Modele BMW z lat 2000 Liczba postów: 1 Grupa: Opinie Dzień dobry panie i panowie Co sądzicie o modelach BMW z lat 1995-2005? Myślicie że w jakim czasie staną się klasykami? Po modelach z początku lat 90-00's już w...
  • Nowości edukacyjne Liczba postów: 4 Grupa: Konferencje... Spocsie.pl Tęsknię za gimnazjum..
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 86 Grupa: Trudne tema... Jak masz duży budżet i chcesz poznać inne egzotyczne miejsca to postaw na ofertę tego biura https://planetescape.pl/kraj/wietnam/ Oni potrafią zapewnić najlepsz...
  • Prezent dla dziecka Liczba postów: 245 Grupa: Trudne tema... Jestem pewny ,że dobrym pomysłem jest skorzystanie z https://riccardo.pl/buty-dla-dzieci/buty -dla-chlopca/trampki . To jest naprawdę bardzo interesująca oferta.
  • Kredyt na remont mieszkania Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Od kilku lat nie słabnie zainteresowanie Klientów uzyskaniem pomocy w znalezieniu wyjścia z trudnych sytuacji związanych z umowami tzw. kredytów frankowych. Rad...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18523 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 122

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >