Odpowiednia akustyka, bezpieczeństwo i funkcjonalność

Odpowiednia akustyka, bezpieczeństwo i funkcjonalność

Wysokiej klasy obiekty hotelowe są jednym z najtrudniejszych wyzwań dla architektów. W jednym budynku połączyć bowiem muszą wiele elementów: wyszukaną architekturę, oryginalny wystrój wnętrz, ale też komfort jaki przestrzenie zapewnią gościom – odpowiednią akustykę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Czytaj dalej

 

Jedną ze sztandarowych europejskich inwestycji jest hotel Bella Sky Comwell. Wszystkie te wymagania udało się architektom ułożyć w spójną całość. Duński hotel Bella Sky Comwell zlokalizowany jest w Kopenhadze. To w zasadzie kompleks dwóch budynków wieżowych o wysokości 75 m, hotel dzieli swój hol z centrum biznesowym. W części hotelowej znajduje się 814 pokoi co sprawia, że obiekt jest największym hotelem w Skandynawii. Zasługuje na miano wyjątkowego z kilku powodów, główny to architektura. Liczące po 23 kondygnacje wieże odchylają się od siebie pod kątem 15 stopni. W efekcie takiego zabiegu architektonicznego z każdego okna można podziwiać panoramę wokół, sąsiedni budynek nie zasłania widoków z okna. Atrakcyjność budynku podnosi też nietypowa konstrukcja – jedna z wież jest bowiem wygięta u góry, a druga – u dołu. Co jeszcze wyróżnia obiekt? Jedno z pięter Bella Sky Comwell – 13 – przeznaczone jest tylko…. dla kobiet.

 

 

Czterogwiazdkowy hotel został zaprojektowany przez pracownię 3XN. Dla architektów w czasie procesu planowania ważne było znalezienie rozwiązań sufitowych łączących atrakcyjny wygląd i dobre właściwości akustyczne. Projektanci zdecydowali się na użycie akustycznych paneli Rocfon Sonar w krawędzi X, czyli z ukrytą konstrukcją. - Dzięki tym panelom mogliśmy stworzyć rozległe minimalistyczne powierzchnie zapewniające harmonijny, monolityczny i przyjemny dla oka efekt. Jednocześnie rozwiązanie jest elastyczne, ponieważ technicy hotelowi mogą bez problemu dotrzeć do najważniejszych instalacji znajdujących się nad panelami sufitowymi – zauważa architekt Jesper Malmkjær.

 

 

Czytaj również: Inwestycje na Białołęce

 

 

Zapewnienie odpowiednich właściwości akustycznych traktowane było priorytetowo w całym hotelu – zwłaszcza w dużych pomieszczeniach wspólnych, w których stworzenie dobrego środowiska akustycznego ma kluczowe znaczenie. Zadanie nie było łatwe, bo jak podkreśla architekt z 3XN podłogi w atrium głównym wykonane są z twardych materiałów, do tego obecność dużej liczby osób sprawiają, że dźwięki muszą być skutecznie pochłaniane. - W tak dużym hotelu prawdopodobne jest, że w holu jednocześnie będzie znajdować się liczba gości, która mogłaby wypełnić sześć autokarów, część z nich melduje się w hotelu, a inni wymeldowują się z niego. Dobre właściwości akustyczne są niezbędne w takim otoczeniu – mówi Malmkjær. Sufit Sonar spełniał te wymagania – zapewnia najskuteczniejsze pochłanianie dźwięków (wskaźnik na najwyższym poziomie αw=1,00). Sufit wykonany z paneli kształtuje w dużej hotelowej recepcji optymalne warunki akustyczne, redukując pogłos i zwiększając zrozumiałość mowy.

 

 

Techniczne ułatwienia

W hotelu Bella Sky Comwell wykorzystano panele sufitowe o grubości 22 mm, czyli o blisko połowę cieńsze niż inne rozwiązania dostępne na rynku. Te właściwości techniczne znacząco wpłynęły na łatwość montażu elementów, a potem, już w trakcie funkcjonowania obiektu, także na wygodę przy dostępie do instalacji hotelowych znajdujących się między podwieszonymi panelami sufitowymi, a betonowym stropem. Uniwersalność systemów Rockfon okazała się przydatna również w innym przypadku – podczas montażu oświetlenia sufitowego. Konstrukcje podtrzymujące panele zostały zamocowane bezpośrednio na lampach.


- Możliwość wbudowania oświetlenia w panele sufitowe sprawiła, że montaż był nieskomplikowany, a końcowy efekt – estetyczny – przyznaje Malmkjær.

 

Moduły Sonar o niewidocznej krawędzi X zostały wykorzystane również w hotelowych pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz tam, gdzie spełnione muszą być rygorystyczne wymagania dotyczące higieny – m.in. w na największej kuchni hotelowej oraz strefie SPA. W części zaplecza kuchennego płyty sufitowe muszą być odporne na częste mycie dlatego panele przymocowano do konstrukcji za pomocą specjalnych zacisków. Z kolei wysoka wilgotność powietrza w SPA jest wyzwaniem dla wszystkich metalowych elementów, w związku z tym zastosowano tam specjalną konstrukcję odporną na korozję.

 

 

Czytaj również: Mieszkanie poza miastem

 

 

Płyty wybrano z jeszcze jednego powodu. Mają najwyższą klasę odporności na ogień - klasę A1, co oznacza, iż są niepalne i w żaden sposób nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożaru. Stanowią pasywną ochronę przeciwpożarową, zapewniając bezpieczeństwo hotelowym gościom i ich mieniu. Hotel Bella Sky Comwell już działa. W sumie to ponad 42 tys. mkw. powierzchni. Budżet przeznaczony na jego budowę wyniósł 924 mln koron duńskich. Poza 814 pokojami dla gości w obiekcie znajduje się 30 sal konferencyjnych, trzy restauracje, dwa bary, SPA i centrum odnowy.

Źródło: Fairplay / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18532 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >