Pokonać zimę na budowie

Pokonać zimę na budowie

Sezon budowlany zwykle kończy się wraz z pierwszymi przymrozkami. Dzisiaj jednak, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, budowanie w warunkach obniżonych temperatur jest możliwe Czytaj dalej

Większość materiałów budowlanych stosuje się w przedziale temperatur od 5 do 25 stopni Celsjusza. Ten zakres gwarantuje prawidłowe wiązanie spoiwa, a w konsekwencji – osiągnięcie właściwych parametrów wytrzymałościowych i użytkowych materiału. Są też na rynku materiały budowlane określane jako zimowe.

Zaprawa na mróz

Należą do nich najczęściej gotowe zaprawy murarskie – zarówno cienkowarstwowe, jak i tradycyjne, przeznaczone do wznoszenia murów – oraz zaprawy klejące do systemów ociepleń. Zastosowanie przy ich produkcji specjalnej klasy cementów zapewnia szybkie wiązanie zaprawy i szybki przyrost wytrzymałości. Już po kilku godzinach od aplikacji materiały te są odporne na spadki temperatur poniżej 0 st. C. Takim materiałem, przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest specjalna zaprawa klejąca. Jej zastosowanie umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0 st. C w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż -5 st. C po ośmiu godzinach od ich zakończenia.
Jeżeli chodzi o prace uszczelniające lub montażowe, warto stosować specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe, które znoszą temperatury nawet do -10 st. C. Podczas mrozu przyrost objętości pianki jest mniejszy niż w sprzyjających warunkach i dłużej się ona utwardza. Specjalne dodatki sprawiają jednak, że stwardniała pianka się nie kruszy.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18516 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >