Polska jedną z najtańszych lokalizacji dla inwestycji w nieruchomości

Polska jedną z najtańszych lokalizacji dla inwestycji w nieruchomości

Polska jest jednym z najtańszych państw pod względem opodatkowania inwestycji w nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe – w porównaniu do innych krajów podatki stanowią w Polsce niewielką część ostatecznej ceny rynkowej.

Wnioski te wynikają z badania przeprowadzonego przez Taxand, największą globalną sieć zrzeszającą doradców podatkowych świadczących swoje usługi międzynarodowym przedsiębiorstwom. Efektywnie podatki przy sprzedaży nieruchomości komercyjnej w Polsce stanowią tylko 4,28% wartości transakcji (ceny). Polska jest tym samym trzecim w kolejności krajem, wśród najniżej pod tym względem opodatkowanych państw, spośród 23 przeanalizowanych przez Taxand (zaraz po Rumunii i Cyprze, gdzie wartości te wynoszą odpowiednio 4,02% i 2,74%). W praktyce, w Polsce na ten udział składa się niski podatek dochodowy od zysku sprzedającego i w niewielkim stopniu podatek od nieruchomości oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, gdyż VAT dla podmiotów działających na rynku komercyjnym pozostaje neutralny.

 

 

"Stosunkowo niski podatek dochodowy w Polsce to czynnik, który pozwala wyjaśnić niski poziom całkowitego opodatkowania transakcji na nieruchomościach komercyjnych w Polsce, choć główną przyczyną, dla której ta stawka ma taką wysokość, jest fakt, że podatek VAT od inwestycji komercyjnych podlega zwrotowi, a najemca z reguły może odliczyć VAT od wynajmu. W niektórych krajach VAT od inwestycji nie podlega odliczeniu, co oznacza, że w Polsce są stosunkowo korzystne zasady podatkowe do inwestowania w tym sektorze"  - wyjaśnia Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.

Badanie Taxand ujawniło również interesujące dane dotyczące podatków od wynajmu nieruchomości komercyjnych, które w Kanadzie stanowią aż 53,85% całkowitego dochodu, ustanawiając tym samym Kanadę zdecydowanym „liderem” pod względem nieatrakcyjności inwestycyjnej z podatkowego punktu widzenia. Stawka całkowitego podatku w Kanadzie jest o ponad 12% wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, które są na drugiej pozycji pod względem wysokości opodatkowania wynajmu nieruchomości komercyjnych (41,17%). Pozycję trzecią zajmuje Norwegia (36,34%). Polska wygląda całkiem atrakcyjnie pod tym względem; całkowity udział podatków w cenie wynajmu nieruchomości komercyjnej stanowi tylko 15,7%.

 

 

Polska polityka mieszkaniowa działa?

Również w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości mieszkalnych udział podatków w ostatecznej cenie sprzedaży w Polsce jest jednym z najniższych i wynosi zaledwie 11,04%. Pod tym względem Polska znowu zajęła trzecie miejsce, gdyż tylko Wielka Brytania (6,39%) i Malezja (5,34%) mogą się pochwalić niższym opodatkowaniem. Nieco wyższy wskaźnik, niż w przypadku nieruchomości komercyjnych, wiąże się z podatkiem VAT, który obciąża nabywców, ale jednocześnie – dzięki obniżonej stawce VAT stosowanej przy sprzedaży mieszkań – daje on i tak jedno z najniższych obciążeń. Co prawda od 2011 roku stawka zostanie podwyższona do 8% ale nie powinno to istotnie wpłynąć na ostateczny udział nieodliczalnych podatków w cenie sprzedaży.

Wzrost stawki VAT będzie zauważalnie wpływał na ceny dużych mieszkań i domów (odpowiednio ponad 150 m.kw. i ponad 300 m.kw.) gdyż nadwyżka ponad wskazane limity opodatkowana będzie już 23% (a nie 8%). Natomiast dla przeważającej większości mieszkań wzrost stawki spowoduje podwyższenie ceny o maksymalnie kilka tysięcy złotych - wyjaśnia Paweł Toński.

Ponadto, zakup nieruchomości na wynajem w Polsce można uznać za opłacalny z uwagi na fakt, że zaledwie 25% całkowitego dochodu z wynajmu jest ściąganych w formie podatków. Dla porównania: najwyższy poziom opodatkowania jest w Chinach i wynosi 50%. Niemniej wyniki badania Taxand wskazują jednocześnie, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, udział podatków w cenie wynajmu jest efektywnie znacznie większy niż w przypadku sprzedaży mieszkań.

 

 

"Analiza Taxand wskazuje również, iż podatki w Polsce stanowią względnie niewielką część ostatecznej ceny na rynku mieszkań, i to zarówno dla mieszkań z tzw. średniej półki, jak i droższych domów. Niewątpliwie zatem przynajmniej w tym zakresie można twierdzić, iż polski system podatkowy wspiera budownictwo mieszkaniowe – stosowana jest obniżona stawka VAT, o którą konsekwentnie Polska walczyła w ramach Unii oraz preferencyjne stawki podatku od nieruchomości" - zauważa Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.

 

Źródło: Lighthouse Consultants / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sensowny zawód Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Jak na żadne ciekawe oferty pracy nie możesz trafić w swoich okolicach to zawsze można zastanowić się nad wyjazdem do pracy za granicę. Na przykład bardzo fajną...
  • Zanim wyjedziemy na zimowe ferie pamiętajmy o 10 w... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Tutaj https://www.naszraciborz.pl/site/art/7-s trony-partnerskie/56-sponsorowane/101912 -gdzie-jechac-na-narty-w-marcu- możecie poczytać gdzie w marcu można wybra...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 46 Grupa: Trudne tema... Tak naprawdę to można dobrze i tanio wyposażyć swój warsztat w narzędzia. Jedyne co, to musicie porównać ze sobą kilka ofert, zwrócić także uwagę na takie zakła...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 342 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chcesz zadbać o wzrok i dowiedzieć się przydatnych informacji na temat chorób oczu lub doboru soczewek kontaktowych to odwiedź witrynę https://www.acuvue...
  • Tania impreza urodzinowa - bufet i zastawa Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Jeśli ma być tanio, to na pewno trzeba wszystkim zająć się samemu od podstaw. Na przykład tort samemu upiec i udekorować. W sklepie internetowym https://mf3d.co...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 82

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >