Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie

Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie

Warszawskie FSO było symbolem polskiej motoryzacji. To tutaj powstawały takie ikony jak Syrena, Polonez czy Fiat. W 2011 roku, produkcja została wstrzymana, a teren pozostawał częściowo niezagospodarowany, aż do tej pory. Niedawno, jedna z hal produkcyjnych przeszła metamorfozę, zmieniając się w nowoczesne centrum targowo-kongresowe, utrzymane w postindustrialnym klimacie. Czytaj dalej


 

Świat architektury i designu jest zafascynowany pofabrycznymi przestrzeniami. Ze względu na ich unikatowy charakter, powierzchnię oraz wysokość, dają wiele możliwości, stanowią inspirację do powstawania wielu intrygujących projektów. Świetnym przykładem może być otwarte w listopadzie 2018 roku Global EXPO - Centrum Targowo-Kongresowe, które mieści się w dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. Architektoniczną koncepcję obiektu stworzyła pracownia Tremend.


Drugie życie warszawskiej fabryki: FSO w nowej odsłonie

 

W duchu starej fabryki

Architekci z Tremend zdecydowali się zachować industrialny charakter przestrzeni i wykorzystać niektóre z elementów dawnej hali produkcyjnej.


Drugie życie warszawskiej fabryki: FSO w nowej odsłonie

 

Czytaj również: Casa Caucasco - inspirujące wnętrza domu architekta José Juana Rivera Río

 

-Współpraca z inwestorem przy tym projekcie była bardzo udana – przede wszystkim ze względu na jego wrażliwość i chęć zachowania ducha przeszłości. Ze względu na ograniczony budżet, staraliśmy się wykorzystać to, co zastaliśmy w hali - konstrukcję budynku, stare suwnice, lampy.  Zgodnie z nurtem eko, odnowiliśmy te elementy i przywróciliśmy im dawną świetność. Dzięki temu nie tylko przestrzeń zachowała swój unikatowy, industrialny klimat, ale także powstała z poszanowaniem środowiska - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.


Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie

Industrialny urok z nutką nowoczesności

Wnętrze Global Expo idealnie wpisuje się w postindustrialną estetykę – surowość betonu i stali przełamano tu nasyconymi kolorami – stalowe konstrukcje pomalowano na żółto i czerwono, co dodaje przestrzeni charakteru. Całość dopełniają nowoczesne dodatki – ławki o fantazyjnym kształcie, odnowione oświetlenie, czy widoczne rury wentylacyjne, które świetnie komponują się z atmosferą dawnej hali produkcyjnej.


Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie


Miejsce, które tętni życiem

Obecnie dawna fabryka zyskała nowe życie – jest centrum wielu wydarzeń – targów, pokazów mody czy wystaw zabytkowych pojazdów. Dzięki metamorfozie, miejsce odzyskało świetność i stało się jednym z modniejszych punktów na mapie stolicy – a to dopiero początkowy etap inwestycji. W pobliżu ma powstać również centrum wystawiennicze.

 

Czytaj również: Niestandardowa aranżacja wnętrz dawnej poczty


Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie
Źródło: OKK PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >