Renowacja za unijne pieniądze

Renowacja za unijne pieniądze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje prace remontowo – konserwatorskie w ponad 160 obiektach zabytkowych w Polsce. To już drugi w tym roku nabór wniosków o dofinansowanie prac, według programu operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe”. Zdaniem premiera środki przeznaczone na renowacje zabytków są obecnie pięć razy większe niż dwa lata temu. Czytaj dalej


Ratujmy zabytki

Pieniądze w głównej mierze pochodzą ze środków unijnych. Na remonty i prace konserwatorskie przeznaczono 100 mln zł. W czasie pierwszego naboru wniosków (na początku 2007 roku) dofinansowano ponad 190 obiektów.

Obecnie największe wsparcie otrzymały bezcenne zabytki sakralne i świeckie
w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Są to między innymi Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica w Wałbrzychu (remont elewacji frontowej), rewaloryzacja byłego podobozu KL Auschwitz - Birkenau "Jawischowitz", a także Uniwersytet Łódzki (prace remontowe i konserwatorskie Muzeum Przyrodniczego).

Szansa kamienic na drugą młodość 

Wsparcie przeznaczone jest głównie na remont dachów i elewacji starych zabytkowych obiektów. W Polsce około 3 miliony mieszkań wymaga gruntownej renowacji. Wśród nich są kamienice, często zaniedbane, przez lata nie remontowane, popadające w ruinę. Dotacje unijne są ogromną szansą dla wielu z nich na druga młodość. Dzięki wsparciu finansowemu i nowym technologiom możliwe są prace renowacyjne nawet na najtrudniejszych i najstarszych budynkach . – Każda renowacja jest szeroko zakrojonym i skrupulatnie zaplanowanym przedsięwzięciem budowlanym, obejmującym zarówno ogólną koncepcję, jak i badania statyki budynków, przebudowę wnętrz i ukształtowanie elewacji zewnętrznej. Obiekty zabytkowe prawie zawsze wymagają indywidualnego podejścia i jednostkowej technologii – mówi Maciej Iwaniec Product Manager ds. Renowacji.

Źródło: iN PLUS Public Relations / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 74

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >