Skuteczny preparat na kleszcze. Jaki wybrać?

Skuteczny preparat na kleszcze. Jaki wybrać?

Aktywność na świeżym powietrzu, zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w lesie czy na łące, wiąże się z narażeniem na ukąszenie kleszcza, które może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Aby się przed nim uchronić, wiele osób stosuje preparat na kleszcze.

 

Skuteczne preparaty dla kleszcze odstraszają te pajęczaki, a tym samym chronią przed ukąszeniem. Są dostępne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, a także w wersji używanej do oprysków.

 

Preparat na kleszcze - naturalny olejek czy chemiczny repelent?

Do najpopularniejszych preparatów zaliczymy środki na kleszcze kupowane w drogerii lub aptece. Zawierają one olejki eteryczne i inne związki, które mają odstraszać kleszcze i mylić ich receptory czuciowe na tyle, aby nie chciały wkłuć się w skórę człowieka lub zwierzęcia. Chcąc działać doraźnie, można smarować się olejkiem lawendowym czy innymi olejkami eterycznymi - ich działanie jest jednak krótkotrwałe, dlatego stosowanie tych środków na dłuższą metę nie daje oczekiwanych rezultatów. Dużym powodzeniem cieszą się nowoczesne repelenty, do których zalicza się nie tylko spraye, pudry lub kremy na kleszcze, ale również różnego rodzaju zawieszki nasączone olejkami eterycznymi, opaski lub urządzenia ultradźwiękowe. Tego rodzaju preparat lub mechaniczny repelent powinien być jednocześnie skuteczny i bezpieczny dla zdrowia ludzi lub zwierząt. Wiele z dostępnych środków odstrasza nie tylko kleszcze, ale również inne owady, np. pchły. Część z nich zawiera środek uważany za jeden z najskuteczniejszych - Deet. Ma on jednak sporo wad, jak choćby to, że nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci, a u niektórych użytkowników wywołuje niepożądane reakcje skórne.

 

Skuteczny preparat na kleszcze. Jaki wybrać?

 

Czytaj również: Jak walczyć z komarami w ogrodzie?

 

Nie mniej ważny jest sposób aplikacji oraz przeznaczenie. Preparaty na kleszcze należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób opisany przez producenta. Należy więc zapoznać się m.in. z częstotliwością aplikacji na skórę lub ubranie, a także z efektami ubocznymi, jakie może wywołać dany preparat u dzieci. Maluchy są szczególnie narażone na negatywne działanie niektórych środków, dlatego dzieciom należy aplikować jedynie repelenty przeznaczone do stosowania u małych użytkowników.

 

Skuteczne preparaty na kleszcze do oprysków

Z kleszczami mozna walczyć nie tylko poprzez stosowanie repelentów przez każdego użytkownika osobno, ale również w sposób masowy, używając preparatów do wykonywania oprysków z https://sklepdlaogrodu.pl/pl/p/Preparat-Na-Kleszcze-60-ml-Target/23062903. To środki służące do usuwania kleszczy z ich naturalnego środowiska, a więc z traw, krzewów i drzew występujących zarówno w lasach, jak i na łąkach, działkach czy w przydomowych ogrodach. Aby skutecznie działały na kleszcze, preparaty te są oparte na właściwościach oleju rydzowego, a więc naturalnego środka, który można bezpiecznie wykorzystywać do oprysków w miejscach częstego przebywania ludzi. Opryski wykonuje się stosunkowo łatwo - wystarczy wymieszać preparat z wodą w podanej przez producenta proporcji oraz spryskać nim dane miejsce, np. trawnik i przylegające do niego rabaty kwiatowe. W celu odstraszenia kleszczy wystarczy stosować go regularnie - to sprawdzone preparaty, których można używać w okresie od wiosny do jesieni, a więc zarówno wtedy, kiedy kleszcze są najaktywniejsze, jak i wtedy, kiedy szukają schronienia na zimę. Takie preparaty uważa się za skuteczniejsze niż te, które mają na celu odstraszenie kleszczy, a nie ich całkowitą eliminację.

 

Czytaj również: Mobilne lampy na balkon i do ogrodu

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17772 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 152

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >