Taras z włókien bambusowych, czyli montaż krok po kroku

Taras z włókien bambusowych, czyli montaż krok po kroku

Budowa własnego tarasu jeszcze nigdy nie była tak prosta. Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Aby móc z niego w pełni korzystać przez długie lata, już w trakcie budowy warto zastosować się do kilku zaleceń. Czytaj dalej

Innowacyjnym i prostym w montażu materiałem, przy tworzeniu tarasu, są oryginalne eccowoody, czyli deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE. Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty. Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji. To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy przyciemnione. Przed budową powinniśmy sprawdzić czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane.  Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża.

 

Jakie drzwi tarasowe wybrać - rodzaje drzwi tarasowych

 

Następnie powinniśmy zorientować się, czy posiadamy odpowiedni sprzęt do montażu deski tarasowej. Zazwyczaj korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna (tj. wiertarki, wkrętarki, piły z drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki, rękawic ochronnych).W przypadku systemów tarasowych firmy EccoWood, używamy wiertarki elektrycznej, ze względu na konieczność wywiercenia otworów wstępnych i zamocowania legarów systemowych. Konstrukcja składa się z poszczególnych elementów o następujących wymiarach: deska tarasowa o wymiarach (145mm x 31mm x 5800mm), legar (58 mm x 28mm x 5800mm), klip łączący, wkręt do kompozytu ze stali nierdzewnej oraz wkręt i kołek. Po upewnieniu, że posiadamy wszystkie materiały, przystępujemy do montażu, który można podzielić na następujące etapy:

Krok 1: Najważniejsze jest podłoże

Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.  Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję powinien wynosić nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczelina dylatacyjną, a deskami, nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu powyżej 20 mm od ściany. Legary przytwierdzamy do podłoża kotwami, kołkami rozporowymi, wkrętami. Po przytwierdzeniu legarów sprawdzamy czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.

 

 

 

Krok 2: Dobre łączenia gwarantem trwałości

 

Następnie mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę. Prawidłowe łączenia to podstawa trwałego tarasu na lata.

 

 


Krok 3: Deski podstawą tarasu

 

Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Rozpoczynamy składanie desek, przy zachowaniu odstępu pomiędzy nimi, odpowiednio 5mm przy szerokości i 10mm na długości. Łączenie desek, należy wykonać na przemian z minimalnym 50 cm przesunięciem. Należy pamiętać, żeby zachować 20 mm odległość od stałych elementów domu. Deski na długości spinamy za pomocą klipów łączących, które przykręcamy do płaskiego podłoża.

 

 

 

 

Krok 4: Liczy się każdy szczegół

 

Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listw używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.

 

 

Przy realizacji każdego z powyższych etapów powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek przed poważanymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu, należy jak najszybciej usunąć plamy tak, by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów, wystarczy nam woda i delikatne środki czyszczące. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez całe lata.

 

 

Źródło: Wellington PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19249 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >