Ulga meldunkowa przysługuje obojgu małżonkom

Ulga meldunkowa przysługuje obojgu małżonkom

Ulga meldunkowa przysługuje obojgu małżonkom, nawet jeśli jeden z nich nie był zameldowany w sprzedawanej nieruchomości przez minimum 12 miesięcy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził korzystną dla podatników interpretację przepisów. Organy podatkowe twierdziły, że jeśli małżeństwo sprzedaje np. mieszkanie, to ze zwolnienia z PIT może skorzystać tylko ten małżonek, który był zameldowany na pobyt stały w tym mieszkaniu. Drugi, który nie spełnia tego warunku, musi zapłacić podatek dochodowy według 19-proc. stawki.

 

Czytaj również: Zabudowany grunt może być zwolniony z VAT

 

Ulga meldunkowa pozwala na zwolnienie z opodatkowania przychodów ze sprzedaży budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego lub prawa do lokalu czy domu, kupionego w latach 2007 – 2008. Warunkiem jest zameldowanie w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży.

 

Czytaj również: Deweloperzy zapowiadają: wzrosną ceny mieszkań

 

W rozpatrywanej przez sąd sprawie żona nabyła wraz z mężem w marcu 2007 roku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które to prawo małżonkowie następnie w lipcu 2008 roku sprzedali. W lokalu tym zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży był tylko mąż. Żona nie była w nim zameldowana. Według podatników, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedawanego lokalu, wystarczy, aby jeden z małżonków był w nim zameldowany. Jeśli mąż spełniał warunek skorzystania z ulgi, to zwolnienie przysługuje także żonie.

 

Czytaj więcej...

2011-09-01
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Modele BMW z lat 2000 Liczba postów: 1 Grupa: Opinie Dzień dobry panie i panowie Co sądzicie o modelach BMW z lat 1995-2005? Myślicie że w jakim czasie staną się klasykami? Po modelach z początku lat 90-00's już w...
  • Nowości edukacyjne Liczba postów: 4 Grupa: Konferencje... Spocsie.pl Tęsknię za gimnazjum..
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 86 Grupa: Trudne tema... Jak masz duży budżet i chcesz poznać inne egzotyczne miejsca to postaw na ofertę tego biura https://planetescape.pl/kraj/wietnam/ Oni potrafią zapewnić najlepsz...
  • Prezent dla dziecka Liczba postów: 245 Grupa: Trudne tema... Jestem pewny ,że dobrym pomysłem jest skorzystanie z https://riccardo.pl/buty-dla-dzieci/buty -dla-chlopca/trampki . To jest naprawdę bardzo interesująca oferta.
  • Kredyt na remont mieszkania Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Od kilku lat nie słabnie zainteresowanie Klientów uzyskaniem pomocy w znalezieniu wyjścia z trudnych sytuacji związanych z umowami tzw. kredytów frankowych. Rad...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18521 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 103

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >