W Budapeszcie odbywają się rekonstrukcje Citi Parku

W Budapeszcie odbywają się rekonstrukcje Citi Parku

Lipiec 2011 – kolejna faza rekonstrukcji Citi Parku w Budapeszcie - renowacja jeziora - została ukończona. Warstwy leżące pod jeziorem zostały ustabilizowane z wykorzystaniem wysokiej jakości geowłókniny DuPont™ Typar®.

 
Jest to rozwiązanie z powodzeniem zaadaptowane w wielu trudnych konstrukcyjnie projektach na całym świecie. Jej wykorzystanie pomoże, by okolica stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu. Maszynowo chłodzone lodowisko w Budapeszcie, drugie tego typu w Europie, zostało wybudowane w 1926 roku, krótko po wybudowaniu podobnego w Wiedniu, w Austrii. Jest ono położone w największym parku Budapesztu, na krańcu City Parku.

 

Czytaj również: Scena Życia zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Trimo Urban Crash

 

Geowłóknina DuPont™ Typar® pomaga rewitalizować jezioro i lodowisko w Citi Parku w Budapeszcie, na Węgrzech; zdjęcie DuPontTM Typar®)

 

Od początku było ono popularnym miejscem służącym mieszkańcom Budapesztu i turystom. W zimie, ogromna tafla lodowa jest tworzona poprzez maszyny chłodzące znajdujące się pod jeziorem. W lecie, obszar ten jest wypełniony wodą i wykorzystywany przez łodzie. Lodowisko częściowo było zrekonstruowane po II Wojnie Światowej i powiększone w 1968roku. Jednak jezioro dla łódek i lodowisko postarzały się, a wraz z nimi sąsiadujący, wartościowy architektonicznie  budynek. Długo oczekiwana, kompletna rekonstrukcja całego kompleksu rozpoczęła się w listopadzie 2005 roku.

 

 

 Geowłóknina DuPont™ Typar® pomaga odbudować jezioro i lodowisko w Citi Parku w Budapeszcie, na Węgrzech; zdjęcie DuPontTM Typar®)

 

Stare lodowisko zostało zbudowane w miejscu naturalnego jeziora. Torf i muł zostały usunięte a ziemia została utwardzona kruszonym wapieniem i piaskowcem. Betonowe dno jeziora zostało położone na podglebiu. Podczas rekonstrukcji jeziora, którą rozpoczęto w 2009, istniejąca płyta betonowa musiała zostać usunięta, a cały obszar po jeziorze – wyrównany. Następnie na jednorodnym podglebiu została zainstalowana geowłóknina DuPont™ Typar®.

 

Czytaj również: Przełomowa umowa najmu powierzchni w One World Trade Center na Manhattanie

 

DuPont™ Typar® SF37  (wykorzystano 20 000m2) i DuPont™ Typar® SF44 (6 500m2) zostały wybrane jako najbardziej nadające się typy geowłókniny przy tego rodzaju inwestycji. Ich głównym zadaniem jest ustabilizowanie struktury dna jeziora i oddzielenie gruntu od kruszywa podkładowego. Dzięki ich wysokiemu początkowemu modułowi sztywności, wysokiej wytrzymałości i wysokiej rozciągliwości przy maksymalnym obciążeniu, DuPont™ Typar SF dostarcza dodatkowej wytrzymałości kruszywu podkładowemu. Co więcej, geowłóknina DuPont™ Typar SF dostarcza wymaganej odporności na zniszczenia podczas procesu instalacji.

 

Geowłóknina DuPont™ Typar® pomaga odbudować jezioro i lodowisko w Citi Parku w Budapeszcie, na Węgrzech; zdjęcie DuPontTM Typar®)

 

Ściągnięty uprzednio beton został wykorzystany jako kruszywo podkładowe. Pozostałe poziomy dna jeziora są opisane na schemacie poniżej.

 

Rysunek 1: struktura warstw dna jeziora.

 

 

Inwestycja rekonstrukcji została sfinansowana przez Unię Europejską – w dwóch trzecich przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i w jednej trzeciej przez Urząd Miejski w Budapeszcie. Zanim renowacja została ukończona, lodowisko w Citi Parku stało się nie tylko ważnym ośrodkiem sportu i rekreacji, ale także miejscem koncertów, pokazów i innych wydarzeń. Tego lata, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie zorganizowało w Citi Parku współczesną wystawę rzeźb pt. „Art. On Lake”.

 

Geowłóknina DuPont™ Typar® pomaga rewitalizować jezioro i lodowisko w Citi Parku w Budapeszcie, na Węgrzech; zdjęcie DuPontTM Typar®, wszystkie prawa są zastrzeżone)

 

2011-07-14
Źródło: DESANDE Marketing & Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Złe kredyty Liczba postów: 31 Grupa: Trudne tema... To racja - należy uważać, żeby nie wziąć takiego kredytu. Sporo takich niekorzystnych ofert można znaleźć w internecie. Pod adresem: https://taniopozyczam.pl/ j...
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 83 Grupa: Trudne tema... Sama stoję przed wyborem miejsca na urlop. Ostatnio trafiłam na ciekawą stronę http://szlakmurali.pl/. Fajnie tam został opisany region Buska Zdroju. Może tam s...
  • Architekt Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Korzystaliście z usług architekta? SuperMovers
  • Prezent dla szefa - zegarek? Liczba postów: 58 Grupa: Trudne tema... Czy według was zegarek jest dobrym pomysłem na prezent? SuperMovers
  • prawnicy - kasta czy ludzie z misją? Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Warto korzystać z usług specjalistów, zwłaszcza w przypadku spraw związanych z prawem. SuperMovers

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18509 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 132

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >