W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udać

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udać

Jeśli chcemy utrzymać ogród w dobrej kondycji powinniśmy go odpowiednio nawadniać, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Do tego potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Oto pięć kluczowych kroków, które pozwolą nam zadbać o ogród i skutecznie go nawodnić. Czytaj dalej

 

Krok 1. Ustal wielkość ogrodu

To ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie – jak duży jest nasz ogród, przed doborem odpowiedniego sprzętu. Powierzchnia ogrodu determinuje bowiem wszystkie kolejne kroki - od wyboru optymalnej długości węża, aż po zraszacze do trawnika, które efektywnie nawodnią ogród. Firma Fiskars oferuje pomocne narzędzie, jakim jest kalkulator ogrodowy, który pozwala określić powierzchnię do nawodnienia i dobrać sprzęt. Wystarczy zalogować się na stronie www.fiskars.eu/easywatering, wpisać adres działki, zaznaczyć jej granice, a w efekcie otrzymamy podpowiedź dotyczącą optymalnego dla nas sprzętu.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez nawadniania może się udać

 

Krok 2. Wybierz sprzęt do różnych zadań

Istnieje tyle różnych możliwości i rodzajów narzędzi, że łatwo się pogubić. Kluczowy zestaw narzędzi do nawodnienia średniego ogrodu powinien zawierać jeden lub kilka węży, pistolet i lanca zraszająca, zraszacz, przyłącza, nyple, a nawet sterownik.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udaćFot. Fiskars Zraszacz pulsacyjny dookolny On/off, podstawa trójnóg

Niezbędnym narzędziem jest na pewno pistolet zraszający pozwalający dopasować strumień wody do naszych potrzeb. Na rynku dostępne są różne pistolety i lance zraszające, w tym kilkufunkcyjne. Na przykład w ofercie Fiskars znajdziemy pistolet zraszający, multi z głowicą umożliwiającą wybór rodzaju strumienia -  od delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego do punktowego.

 

Krok 3. Dopasuj strumień wody do zadania

Bardzo ważne jest  dopasowanie odpowiedniego typu strumienia do prac ogrodniczych. Inny będzie potrzebny do czyszczenia narzędzi, a inny do podlewania delikatnych roślin. Oto kilka rodzajów strumienia przeznaczonych do konkretnych zadań, przy pomocy pistoletu zraszającego:

 

Natryskowy - uniwersalny do podlewania roślin, krzewów i rabat.
Delikatna mżawka - idealna do nawadniania delikatnych nasadzeń i roślin.
Płaski - wytwarza delikatny, nasycony strumień, w sam raz do wypełniania konewek i wiaderek.
Zraszający - to poziomy strumień do spłukiwania i mycia samochodów, rowerów, tarasów i innych powierzchni.
Punktowy - cechuje go silny strumień do czyszczenia narzędzi ogrodowych i zabrudzonych powierzchni.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udaćFiberCompTM Pistolet zraszający, multi

 

Podlewanie trawnika 

Do podlewania trawnika przyda się natomiast zraszacz. Wybór rodzaju zraszacza zależy od kształtu i wielkości ogrodu, który chcemy nawodnić. Na rynku istnieje cały wachlarz zraszaczy optymalnych dla powierzchni o różnych rozmiarach. Do jednych z najpopularniejszych należy zraszacz wahadłowy - przeznaczony do średnich i dużych ogrodów (od 150 do 500 m2).
Gwarantuje równomierne nawodnienie prostokątnych trawników o dużej długości i szerokości. Innym, równie popularnym sprzętem do nawadniania jest zraszacz pulsacyjny - zazwyczaj stosowany do bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m2). Zraszacz ten jest znany ze swojego charakterystycznego dźwięku i obrotowego strumienia. Do mniejszych powierzchni (do 150 m2) przeznaczony jest zraszacz dookolny. Obrotowy strumień zraszacza jest generowany przez kręcące się ramiona, zapewniając delikatne nawodnienie przypominające lekki deszcz. Bardzo lubiany przez dzieci, które traktują go jak prysznic
w upalne dni.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udaćFot. Fiskaras zraszacz oszczędzający wodę

Fiskars oferuje dodatkowo zraszacz oszczędzający wodę, który został wyposażony w innowacyjną technologię, dzięki której możliwa jest redukcja zużycia wody nawet o 20%. Ponadto nie tworzą się kałuże wokół zraszacza.

 

Krok 4. Wybór węża ogrodowego to podstawa

Wybierając wąż ogrodowy, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę powierzchnię ogrodu. Trzeba również wiedzieć, że węże mają nie tylko różną długość, lecz także średnicę oraz odporność na uszkodzenia i skręcanie. 

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez nawadniania może się udaćFot. Fiskars Automatyczny bęben z wężem XL z kółkami

Czytaj również: Korzyści z uprawiania ogrodu

 

Na początek należy określić długość węża. Zależy ona od wielkości terenu, na którym będziemy go używać. Jeśli planujemy podlewać ogród, wybierz tę możliwie najbardziej zbliżoną do rozmiaru trawnika. Średnica węża jest mniej istotna i zależy wyłącznie od nas.

 

Warto pamiętać, że wybór dłuższego węża lub o większej średnicy wcale nie wpływa na efektywniejsze podlewanie. W praktyce bowiem taki wąż jest cięższy i trudniejszy w użyciu. Może jedynie sprawdzić się w przypadku ogrodu o sporej powierzchni, bo duża średnica gwarantuje większe ciśnienie wody.

 

Nie ma nic bardziej irytującego niż skręcony wąż. Łatwo można temu zapobiec, wybierając model wysokiej jakości, mający odpowiednie wzmocnienie i grubość ścianki. Jeśli natomiast splątanie węża nam nie przeszkadza, to wówczas mamy po prostu większy wybór w modelach.

 

Krok 5. Czas na dobór złączek i przyłączy

Po wybraniu optymalnych węży, pistoletów zraszających i zraszaczy, czas połączyć wszystkie części w całość. Złączki i przyłącza łączą nasz system nawadniający. Każde z nich ma inne zastosowanie. Niektóre zatrzymują strumień wody w przypadku odłączenia końcówki zraszającej, inne są tak odporne, że mogą wytrzymać mróz lub nawet ciężar samochodu.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udaćFot. Fiskars szybkozłącze ze stopem

 

Złączki i przyłącza można podzielić na trzy kategorie:

Przyłącza kranowe - do podłączenia do kranu.

Szybkozłącza - umożliwiające podłączenie węży ogrodowych do przyłącza kranowego, pistoletów zraszających, zraszaczy, nypli itd.

Nyple - służące do przedłużania węży.

 

Sterowniki w akacji

Jeśli wyjedziemy na dłuższe wakacje, i podczas naszej nieobecności nie spadnie ani jedna kropla deszczu, możemy spodziewać się lekkiego spustoszenia w ogrodzie. Szkoda wracać do ogrodu z przyschniętą trawą i zwiędniętymi roślinami… Dlatego podczas naszej nieobecności warto zabezpieczyć ogród, wyposażając go w odpowiedni sprzęt do nawadniania, który możemy zaprogramować stosownie do naszych potrzeb.

 

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udaćFot. Fiskars Sterownik nawadniania podwójny

Czytaj również: TreeTank system nawadniania drzew w miastach

 

Mowa o sterownikach, które programuje się w łatwy sposób ustawiając  początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. W ofercie Fiskars znajdziemy sterownik nawadniania podwójny i pojedynczy. Urządzenie jest proste w konfiguracji i obsłudze, automatycznie włącza i wyłącza wodę zgodnie z naszym harmonogramem. Duży, czytelny wyświetlacz LCD sprawia, że programowanie jest łatwe i intuicyjne. Po prostu ustawiamy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, częstotliwość nawadniania (6 h, 12 h lub 1 do 7 dni) i czas trwania (1 do 360 min). Sterownik podwójny ma możliwość programowania nawadniania tak, aby uruchamiał dwa węże niezależnie lub jednocześnie.

Źródło: Target PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18916 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >