Wynajem mieszkania czy kredyt?

Wynajem mieszkania czy kredyt?

Miesięczny koszt spłaty kredytu zaciągniętego na zakup małego mieszkania w jednym z dużych miast jest niższy niż obciążenie związane z wynajem takiego lokum, oceniają analitycy Invigo. Czytaj dalej

 

Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę z dopłatą w ramach programu Rodzina na Swoim rata kredytu może być nawet o połowę mniejsza, niż wysokość czynszu. Jak oblicza Invigo średnia wysokość czynszu za wynajem jednopokojowego mieszkania w największych miastach waha się od 840 zł w Toruniu do 1470 zł w Warszawie. Można przyjąć, że wynajęcie kawalerki w jednym z dużych ośrodków akademickich to średni  miesięczny koszt znacznie przekraczający 1 tys. zł. 

 

Wynajem droższy od kredytu

A ile kosztowałby kredyt? Jeśli na nieduże lokum o wartości 240 tys. zł pożyczymy 200 tys. zł miesięczna rata wyniesie między 1143 zł a 1234 zł w zależności od tego w jakim banku się zadłużymy (Invigo). Biorąc pod uwagę stołeczny najdroższy rynek najmu zyskujemy, bo za wynajęte mieszkanie musielibyśmy zapłacić ponad 1400 zł. Pożyczona kwota wystarczy nam w Warszawie na kupno lokalu o powierzchni ponad 30 mkw. (średnia cena transakcyjna wg raportu AMRON wyniosła w III kw. br. 7785 zł/mkw.), ale w innych miastach powierzchnia może być większa. 

 

Czytaj również: Jak wybrać powierzchnię biurową?

 

Oszczędności będą jeszcze większe jeśli osoba dotąd wynajmująca zdecyduje się na zakup mieszkania i sfinansowanie go kredytem z rządową dopłatą. Beneficjentami programu Rodzina na Swoim od września tego roku są także single, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Osoby pozostające w jednoosobowych gospodarstwach domowych mogą nabyć mieszkanie do 50 mkw., w którym państwo dopłaca do 30 mkw. Taki tani kredyt to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy ucząc się przez wiele lat wynajmują lokum.

 

 

Znaczne oszczędności przy kredycie z dopłatą

Według zestawienia Invigo, singiel zaciągający 30-letni kredyt w programie RnS w wysokości 200 tys. zł w zależności od banku przy równej racie poniesie miesięczny koszt w wysokości od 584 zł do 687 zł. Zamieniając czynsz za wynajem kosztujący ponad tysiąc złotych w jednym z większych miast na kredyt z dopłatą możemy zaoszczędzić więc około połowę miesięcznych wydatków. Problemem może być jedynie to, że bank sceptycznie podejdzie do oceny zdolności kredytowej samotnego studenta, bez dochodów i historii kredytowej. Jednak osoba zarabiająca może już ubiegać się o pożyczkę hipoteczną.

 

Nowelizacji programu poważnie obniżyły się bowiem limity cen lokali, na które można zaciągnąć kredyt, do którego dopłaci państwo. Nowe zasady przyznawania dofinansowania spowodowały zmniejszenie średnio o prawie 43 proc. limitu cenowego dla nieruchomości z rynku wtórnego i o 28,6 proc. w przypadku rynku pierwotnego. W poszczególnych miastach różnie wygląda dostępność ofert objętych dopłatą. Jak wyliczają analitycy Home Broker tylko 10 proc. mieszkań na głównych rynkach w kraju można kupić w programie.

 

Czytaj również: Przekazanie mieszkań na I etapie Osiedla Adria w Warszawie


W Warszawie takich lokali jest niewiele. Na rynku wtórnym są prawie niedostępne. W nowych inwestycjach znajdziemy je najczęściej w projektach zlokalizowanych w zewnętrznych dzielnicach miasta (limit 6435 zł/mkw.). Dlatego, aby umożliwić klientom zaciągnięcie preferencyjnego kredytu, deweloperzy wprowadzają promocyjne stawki na część oferowanych mieszkań. – Zarówno w naszej inwestycji w Warszawie, jak i Poznaniu, niewielka część mieszkań kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą. Na osiedlu Alpha w Warszawie dostosowaliśmy cenę niektórych mieszkań do limitu przewidzianego w programie. Obecnie jeszcze na kilka lokali o powierzchni od 33 do 44 mkw. w cenie od ok. 214 tys. zł. można otrzymać taką pożyczkę, tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. - Na osiedlu RED Park, którego budowa ruszyła w Poznaniu, program obejmuje także pojedyncze mieszkania o metrażu 39 – 52 mkw., które  są dostępne w kwocie od ponad 209 tys. zł, wylicza. 

 

Nieco niższe ceny najmu

A jakie stawki obowiązują na rynku wynajmu? Z analiz firmy Emmerson wynika, że w październiku i listopadzie br. w porównaniu z wrześniem średnie stawki najmu mieszkań w głównych miastach nieznacznie obniżyły się. W Warszawie metr mieszkania można wynająć średnio za 38,2 zł, podczas gdy stawka ofertowa to 39,6 zł. W Krakowie średnia cena ofertowa 1 mkw. wynajmowanego mieszkania wynosi 29,9 zł, a transakcyjna – 28,6 zł. Z kolei we Wrocławiu przeciętnie zapłacimy 29,8 zł za metr, przy stawce wywoławczej 31,1 zł.

 

Czytaj również: Przyjęto projekt szpitala w Żywcu


Według barometru Rzeczpospolitej ceny za wynajęcie mieszkania spadły w ciągu roku o 5 proc. Właściciele mieszkań najszybciej znajdują teraz najemców na dwa pokoje o wielkości 40 – 50 mkw. W Warszawie najpopularniejszy jest Mokotów, a poza nim Wola i Ochota oraz Śródmieście, gdzie stawki są najwyższe. Średnia powierzchnia wynajmowanego mieszkania w stolicy to ponad 58 mkw. Z analiz Emmerson wynika również, że Dębniki i Podgórze cieszą się największym powodzeniem najemców w Krakowie, a  Krzyki we Wrocławiu.  

 

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 137

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >