Alabaster zwany też marmurem mosulskim lub szkłem maryjnym - unikatowy minerał w aranżacjach wnętrz

Alabaster zwany też marmurem mosulskim lub szkłem maryjnym - unikatowy minerał w aranżacjach wnętrz

Mlecznobiały, delikatnie zaróżowiony, pokryty beżowymi cętkami lub żółtobrązowymi żyłkami. Niezwykły kamień, który ożywa wraz z pierwszą padającą na niego smugą światła. Nic dziwnego, że od wieków zachwyca artystów i rzemieślników, a teraz również architektów wnętrz. Poznajcie alabaster – jeden z najszlachetniejszych, ale i najrzadszych minerałów występujących na Ziemi. Choć czasem trudno uwierzyć, że został stworzony siłami matki natury. Czytaj dalej

 

Alabaster vel marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros - w aranżacjach wnętrz

© Joanna Sokołowska

Jako pierwsi urokowi alabastru ulegli Egipcjanie, nie szczędząc sił, by z minerału tworzyć zarówno budzące zachwyt monumentalne rzeźby, jak i domowe bibeloty o ściankach cienkich niczym papier. Kilkanaście wieków później elegancki kamień zdobił już strzeliste kościoły, dworskie rezydencje i kamienice bogatych mieszczan. Ale jego prawdziwe piękno odkrywamy do dziś, dzięki rzemieślniczemu kunsztowi i wieloletniemu doświadczeniu specjalistów z Alabaster Gallery. To oni wykorzystują nowoczesne technologie i tradycyjne metody zdobnicze, aby tworzyć niezwykle dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz z „zamkniętym wewnątrz światłem”, jak opisywał właściwości kamienia włoski malarz i architekt Leon Battista Alberti.


Alabaster vel marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros - w aranżacjach wnętrz
*Projekt lamp stojących autorstwa Joanny Sokołowskiej

 

Światło zamknięte w kamieniu

Jedwabisty połysk, różnorodność wybarwienia i możliwość precyzyjnej pracy z materiałem sprawiają, że alabaster od lat inspiruje artystów i rzemieślników. To oni jako pierwsi docenili minerał za ciepłe, miłe w dotyku, zmysłowe wykończenie i jego niezwykle rzadką cechę jaką jest przepuszczalność światła. To półprzejrzystość czyni z alabastru prawdziwego króla aranżacji wnętrz i materiał idealny do tworzenia oryginalnych elementów wyposażenia. Już jeden delikatny promień słońca lub sączący się blask żarówki sprawia, że subtelne użylenia i delikatne cętki pokrywające kamień zaczynają żyć. 


Alabaster vel marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros - w aranżacjach wnętrz

© Joanna Sokołowska


Czytaj również: Luksusowe wnętrza hotelu Hilton Resort & Spa w Świnoujściu


Dlatego architekci wnętrz tak chętnie wykorzystują migotliwe konstelacje zamknięte w alabastrowych lampach i panelach świetlnych. Świadomi, że ich ciepła, przytłumiona iluminacja olśni nawet najbardziej wymagających klientów. Tym bardziej jeśli pokuszą się o niezwykle cienkie, sterowane za pomocą pilota panele od Alabaster Gallery. Wykonane z użyciem unikatowych technologii przez firmę Focus-Stones, specjalizującą się w obróbce alabastru i innych gatunków kamienia, zagwarantują efekt wow. Ukryte w nich wielobarwne światło rozjaśni  powierzchnię ścian, podłóg czy mebli gwarantując nieziemski widok, kojarzony z dyskretnym księżycom blaskiem. 

 

Piękno wprost z natury

– Równie pięknie jak w domowym zaciszu alabaster prezentuje się we wnętrzach hoteli czy restauracji. W wydaniu monumentalnym, którego nie sposób przeoczyć – na ścianach, podłogach czy ladach – ale też w formie subtelnych detali – stolików kawowych, ram luster czy różnego rodzaju lamp. Jego kameralny charakter i jedwabiste wykończenie wprowadzają do przestrzeni przytulną atmosferę i pomogą rozładować stres przekonuje Joanna Sokołowska, dekoratorka wnętrz i artystka tworząca dla marki Alabaster Gallery. Naturalnym środowiskiem kamienia jest również łazienka – tu wykorzystamy go jako formę blatu czy eleganckiej umywalki. Alabaster to też doskonały wybór do biur czy salonów spa. Od wieków przypisuje się mu działanie terapeutyczne i magiczne. Wprowadza w dobry nastrój, harmonizuje i wycisza, a do tego ułatwia koncentrację, dlatego nie zapominajmy o jego wykorzystaniu także w przestrzeni prywatnego home office’u.


Alabaster vel marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros - w aranżacjach wnętrz
*Projekt lampy wiszącej autorstwa Joanny Sokołowskiej

Specjaliści od alabastru

Obróbka alabastru ma długą historię sięgającą wielu wieków wstecz, aż do czasów starożytnego Egiptu. W Europie jej początków możemy szukać w urokliwym, toskańskim miasteczku Valetta. To tutaj artyści i rękodzielnicy tworzyli jedne z pierwszych alabastrowych cudeniek. Wykorzystując proste narzędzia i siłę własnej wyobraźni wyczarowywali przedmioty, które znalazły uznanie wśród miłośników piękna na całym świecie. A jak dziś wygląda obróbka magicznego minerału? W Polsce istnieje tylko jedna firma, której profesjonalizm sprawia, że nie ma sobie równych. Współpracująca z Alabaster Gallery marka Focus-Stones już od 25 lat przenosi włoskie zacięcie rzemieślnicze i tamtejszą tradycję kamieniarską na rodzimy grunt. Polacy z urodzenia łączą południową fantazję z unikatową techniką obróbki kamienia i miejscową precyzją wykonania. Pod ich czujnych okiem powstają pokaźnych rozmiarów panele świetlne, wiszące lampy, stylowe kinkiety, stoliki kawowe, blaty, ramy luster czy bary (wszystkie do zobaczenia w kameralnym showroomie Alabaster Gallery). Choć w poszukiwaniu wyzwań chętnie podejmą się realizacji zamówień indywidualnych. 


Alabaster vel marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros - w aranżacjach wnętrz

© Joanna Sokołowska

Marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros lub po prostu alabaster. Ten wyjątkowy kamień ma tyle samo twarzy, co określających go nazw. Szlachetnie oprawiony i właściwie oświetlony wprowadzi do wnętrz odrobinę nieba, pełnego tajemnic mikrowszechświata zamkniętego w kamieniu. 

 

Czytaj również: Zaglądamy do wnętrz apartamentu na warszawskim Muranowie


Projekt wnętrz: Joanna Sokołowska

Autor wizualizacji: Paweł Baron

Źródło: HSH PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 221

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >