Architektura domu kontra nawierzchnia. Jak dobrać nawierzchnię przed domem?

Architektura domu kontra nawierzchnia. Jak dobrać nawierzchnię przed domem?

Posiadanie własnego domu to pragnienie wielu ludzi. Taką inwestycję zwykle długo się planuje, a w budowę i urządzenie wnętrz wkłada dużo czasu, energii i pieniędzy. Czytaj dalej

 Z podobnym wysiłkiem warto zaangażować się w zagospodarowanie terenu wokół domu. Umiejętnie dobrana nawierzchnia podkreśli zalety jego architektury.

Naszym celem jest przede wszystkim wyeksponowanie budynku. Zawsze o tym pamiętajmy. To on stanowi główny punkt odniesienia dla stosowanych nawierzchni. Dlatego wybierając kostkę, którą położymy na naszej posesji należy kierować się pewnymi regułami. Nie powinniśmy dobierać kostki „sobie a Muzom”, ponieważ może to powodować wrażenie chaosu i przypadkowości. Kiedy wybieramy nawierzchnię kierując się architekturą domu musimy zwracać uwagę głównie na kształt i wielkość kostki. Barwa oczywiście też ma znaczenie, jednak jest ona uzależniona bardziej od kolorów elewacji, dachu czy innych elementów. A te jak wiadomo mogą być różne, w zależności od upodobań właścicieli.

 

  fot. Libet

Najpierw plan

Wybór konkretnego produktu najlepiej jest połączyć z wykonaniem projektu przydomowych nawierzchni. Znacznie ułatwia to zadanie współpraca z projektantem. Właściwe rozplanowanie przestrzeni na posesji to sprawa kluczowa – trzeba ustalić szerokość podjazdu i wjazdu do garażu, przebieg ścieżek ogrodowych, wyznaczyć strefy komunikacyjne i nie zapomnieć o miejscach do rekreacji czyli tych, gdzie będziemy grillować lub ustawiać meble ogrodowe. Pomoc fachowca przy wyborze materiału na nawierzchnię pozwoli dopasować nasze preferencje do wyglądu domu i jego otoczenia.



fot. Libet

W stylu tradycyjnym...

W Polsce bardzo popularne są obecnie domy katalogowe, wśród których największym wzięciem cieszą się te o tradycyjnej formie, często stylizowane na dworki. Domy tego typu charakteryzują się zwykle dwuspadowym dachem, dużą ilością detali i stosunkowo zróżnicowaną bryłą. W sąsiedztwie takich budynków powinno się stosować kostki podkreślające ich tradycyjny, staropolski charakter a więc wszystkie wzory postarzane o wyoblonych krawędziach, często nawet nawiązujące kształtem do polnych kamieni. Dzięki temu uzyskać można swojski i rustykalny efekt. Sprzyjają mu także łukowo prowadzone linie nawierzchni, szczególnie w sferze frontowej
(wejście i podjazd)

  fot. Libet

...i nowoczesnym

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów o nowoczesnej architekturze. Modernistyczna bryła o płaskim dachu, dużych oknach i małej ilości detali wymaga użycia innego kształtu zarówno linii nawierzchni jak i samej kostki. Tutaj przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby nawierzchnia posiadała wyraźny podział rytmu a kształty kostek czy płyt były regularne (prostokąt, kwadrat) o prostych krawędziach, ponieważ takie dobrze współgrają z minimalistycznym stylem obiektów, w których zwykle dużo jest kątów prostych i widocznych krawędzi. Powinniśmy także w miarę możliwości unikać w planie nawierzchni owalnych kształtów, a kiedy jest to niemożliwe, stosować je z umiarem.

  fot. Libet

 

Decyzja o wyborze materiału, którym wyłożymy tarasy, podjazdy i ogrodowe ścieżki jest bardzo istotna, a jednak nadal często odwlekana. W rezultacie podejmuję się
ją w sposób przypadkowy lub co gorsza – jedynie wg kryterium najniższych możliwych kosztów. Tymczasem nawierzchnia powinna podkreślać walory architektoniczne, akcentować mocne strony domu i ewentualnie maskować słabsze. Jest szansą na wdzięczne „opisanie” domu z jego najlepszej strony. Takiej okazji nie warto marnować.

fot. Libet

 

 

Źródło: nota bene PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >