Bezpiecznie na przejściach dla pieszych

Bezpiecznie na przejściach dla pieszych

Zastanów się, ile razy dziennie wykonujesz czynności, które są dla Ciebie zwyczajne, nie zastanawiasz się nad nimi. Na przykład podchodzisz do przejścia dla pieszych. Jeśli światło jest zielone – idziesz, jeśli czerwone – stoisz. To jest zwykła czynność, której nawet nie rejestrujesz. A teraz zamknij oczy. Co widzisz? Nic, ciemność. Teraz przejście przez ruchliwą ulicę jest nie lada wyzwaniem. Czytaj dalej

Firma Libet, producent betonowej kostki brukowej, wprowadziła do sprzedaży nowość - kostkę STOP. Jest to kostka o specjalnej, łatwo wyczuwalnej fakturze. Osiem równomiernie ułożonych wypustek informuje o przeszkodzie lub skraju chodnika, ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem.


Zastosowanie przy przejściach dla pieszych kostki STOP jest rozwiązaniem optymalnym, godzącym potrzeby osób poruszających się na wózkach lub z wózkami. Dotychczas popularna tendencja do obniżania krawężników, która ma ułatwić poruszanie się osobom na wózkach, była niebezpieczna dla osób niewidzących. Wyższe krawężniki komunikują o zbliżaniu się do jezdni. Płaska powierzchnia nie mówi nic. Jest więc zagrożeniem. Kostka STOP stanowi zdecydowaną granicę, oddziela strefę bezpieczną od niebezpiecznej. Wyraźnie wyczuwalne wypustki ostrzegają, że pieszy zbliżył się do przejścia dla pieszych lub do tramwaju, a kolor kostki (czerwony, grafitowy lub żółty) bardziej podkreśla tę granicę.

„Produkt doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyraźne oddzielenie strefy bezpiecznej od niebezpiecznej – mówi Kazimierz Jawor, kierownik ds. Badań i Rozwoju firmy Libet – Kostka jest łatwa w montażu, układa się ją w ten sam sposób jak kostkę brukową. Zestawione w jeden ciąg kostki najczęściej stosuje się przed przejściami dla pieszych, wejściami do przejść podziemnych, na przystankach tramwajowych i peronach kolejowych.”

Kostka STOP jest ulepszonym produktem względem dotychczas stosowanej płytki Stop. Płytka doskonale sprawdza się przy przejściach dla pieszych. Jednak
ze względu na grubość (5 cm) jest za mało wytrzymała dla bardzo dużego natężenia ruchu, szczególnie w miejscach, w których odbywa się także ruch kołowy. Kostka Stop o grubości 8 cm jest elementem trwalszym, mocniejszym i bardziej wytrzymałym.

Dane techniczne produktu:


Prostokąt STOP
Cena detaliczna netto za kolor czerwony i grafitowy: 42,50 PLN/m²
Cena brutto za kolor czerwony i grafitowy: 51,85 PLN/m²
Cena detaliczna netto za kolor żółty: 44,80 PLN/m²
Cena brutto za kolor żółty: 54,66 PLN/m²
Grubość: 8 cm
Wymiary: 10x20 cm
Paleta: ilość 8,64 m²; waga palety ok. 1650 kg
Kolory: czerwony, grafitowy, żółty

Źródło: PEGASUS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17764 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >