Czy jest potrzebna współpraca deweloperów z lokalnym samorządem?

Czy jest potrzebna współpraca deweloperów z lokalnym samorządem?

Idąc śladem Wrocławia, Miasto Warszawa i Polski Związek Firm Deweloperskich rozpoczęły współpracę.

 

Podpisano oficjalne porozumienie o partnerstwie, dzięki któremu strony w swoich działaniach będą mogły wzajemnie się uzupełniać i przede wszystkim tak kierować inwestycjami, by były one najbardziej korzystne dla mieszkańców. Choć we Wrocławiu podobna współpraca dotąd nie była sformalizowana, członkowie Oddziału PZFD we Wrocławiu kooperują z lokalnym magistratem od ponad trzech lat.

 

23 lipca 2012 roku, Miasto Warszawa i PZFD podpisały porozumienie w zakresie koordynacji miejskich inwestycji infrastrukturalnych oraz przedsięwzięć deweloperskich. Nie jest to jednak pierwsza taka inicjatywa w skali kraju. Inicjatorami byli członkowie wrocławskiego Oddziału PZFD - bardzo poważnie podchodzący do społecznej odpowiedzialności za procesy inwestycyjne w swoim mieście. Jaki jest cel takich działań? Powiązanie decyzji na szczeblu samorządowym z rynkiem. Zdarzało się już w historii, że działania i plany rozwoju metropolii bywały efektowne, jednak nie spełniały oczekiwań potencjalnych inwestorów. Ścisła współpraca Jednostek Samorządu Terytorialnego z biznesem to nie nowość, a potrzeba nowoczesnego społeczeństwa.

 

Czytaj również: Agenci Antrium International

 

Partnerstwa dążą do tego, by nawzajem wspierać się w drodze do rozwoju, a w przypadku działalności deweloperskiej wiele celów jest wręcz tożsamych z polityką rozwoju Miast: wznosić obiekty i tworzyć założenia  nie tylko efektowne, ale dobrze wkomponowane w istniejąca tkankę miejską, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym z uwzględnieniem społecznych aspektów budownictwa.

 

Firmy działające w lokalnej inicjatywie PZFD, biorąc odpowiedzialność za wizerunek miasta, aktywnie angażują się w jego rozwój pod wieloma względami: urbanistycznym, kulturalnym, edukacyjnym i promocyjnym. Członkowie Oddziału PZFD we Wrocławiu organizują cykliczne spotkania tematyczne z Władzami Miasta, podczas których wspólnie rozmawiają o zasadach wzajemnej współpracy w sferze rozwoju Wrocławia i rynku deweloperskiego oraz ciągłego usprawnienia procesów inwestycyjnych dla całej branży. Takie działania przekładają się na poprawę przepływu informacji o zapotrzebowaniach, a na końcu poprawie jakości życia na obecnych i przyszłych osiedlach mieszkaniowych.

 

Czytaj również: Poziom wartości globalnych transakcji w sektorze wytwarzania i produkcji


 

Ideą naszego funkcjonowania jest budowanie Wrocławia mądrze i podwyższanie standardów branży deweloperskiej na każdym polu. Jako Oddział PZFD we Wrocławiu, pierwsi w kraju dążyliśmy do zorganizowania otwartych spotkań z władzami miasta i przedstawicielami spółek miejskich - mówi Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Oddziału PZFD we Wrocławiu. Celem cyklicznych spotkań tematycznych jest poznanie wzajemnych oczekiwań i wymiana doświadczeń, które wpływać mają na usprawnienie procesów inwestycyjnych. Z zainteresowaniem będziemy śledzić więc postępy współpracy Związku z Miastem Warszawą, a być może w przyszłości kolejnych ośrodków, które zdecydują się na zawarcie porozumień - dodaje Dorota Jarodzka-Śródka.

 

Jednym z efektów działań podjętych przez Oddział PZFD we Wrocławiu i lokalny Urząd Miejski jest publikacja książki „Rośliny drzewiaste w wielkomiejskiej przestrzeni Wrocławia”. Unikalny w skali Polski poradnik został opracowany przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym. Skierowany jest do wszystkich osób związanych z branżą, ale też zwykłych wrocławian, chcących „świadomie budować zieloną przestrzeń Wrocławia”.

 

Czytaj również: Rośnie liczba sprzedanych mieszkań


Jako lokalna inicjatywa PZFD wrocławscy deweloperzy jesienią 2010 roku zainicjowali także pierwsze w kraju obchody „Dni Dewelopera”. Wydarzenie co roku gromadzi specjalistów branży deweloperskiej, którzy podsumowują bieżącą sytuację rynkową, wzajemnie się edukują i dyskutują m.in. o korzystnych rozwiązaniach prawnych. Przedsięwzięcie „Dni Dewelopera” od trzech lat tworzone jest przy silnej współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia, który potwierdza wyjątkową ideę wydarzenia.

 

Głównym celem z kolei organizowanej przez PZFD wiosennej edycji  targów pod hasłem „Żyj i mieszkaj we Wrocławiu”, skierowanej wprost do mieszkańców, jest ukazanie atutów życia w naszym mieście, z jego ośrodkami kulturalnymi, wyższymi uczelniami, dobrze zagospodarowanymi przestrzeniami publicznymi i obiektami sportowymi. Od roku towarzyszy im wątek, związany z inicjatywą podjętą przez ESK 2016 „Dom dla sztuki - sztuka dla domu”.

 

2012-07-31
Źródło: PZDF / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >