Dotacje są, ale nie dla gmin

Dotacje są, ale nie dla gmin

Inwestor, który zamierza prowadzić prace budowlane przy zabytku, może liczyć na dotację z budżetu państwa na dofinansowanie przeprowadzenia niezbędnych prac archeologicznych

Taką zmianę wprowadziła do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nowelizacja z 22 maja 2009 r., która 24 lipca weszła w życie. Na dotację mogą liczyć osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne.

Realizacja wyroku TK

Uchwalona 22 maja 2009 r. nowelizacja (DzU nr 97, poz. 804) stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 października 2007 r. stwierdzającego nieważność art. 31 ustawy o ochronie zabytków z konstytucją (K 20/07). Zakwestionowany przepis przerzucał na osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne cały ciężar finansowania badań archeologicznych i ich dokumentacji bez zagwarantowania jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa.

Uprawnione podmioty

Od 24 lipca obowiązują w tym zakresie nowe zasady, określone w art. 31 ust. 1a w zw. z art. 82a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z tą regulacją minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego udziela osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej dotacji na przeprowadzenie badań archeologicznych. Dotacja ta przysługuje, gdy inwestor (np. osoba fizyczna) zamierza realizować roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru lub objętym ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przy takim, który został wpisany do ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dotacji na prace archeologiczne udziela się również, gdy inwestor zamierza przeprowadzić na takim terenie roboty ziemne lub dokonać zmiany charakteru działalności dotychczas na nim prowadzonej, jeżeli może to doprowadzić do przekształcenia lub zniszczenia zabytku archeologicznego.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian