Gotowanie z przyjemnością, czyli idealny okap dla każdego

Gotowanie z przyjemnością, czyli idealny okap dla każdego

Okap w kuchni to podstawa. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, nadając niesamowity i ciekawy wygląd. Jest przede wszystkim bardzo praktyczny. Podczas przygotowywania posiłków powstaje wiele oparów i tłuszczów. Zadaniem tego sprzętu AGD jest pochłanianie ich. Dlaczego? Aby nasze meble kuchenne nie były pokryte tłuszczem a zapach potraw nie unosił się po całym mieszkaniu. Czytaj dalej

 

Wybór odpowiedniego rodzaje okapu

Zacznijmy od okapu kominowego. Jest to okap samodzielnie wiszący. Montuje się go nad kuchenką, która znajduje się przy ścianie. Charakteryzują go stalowe wykończenia, geometryczne kształty, posiadają także długi i pionowy komin, w którym znajduje się rura odprowadzająca zanieczyszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości zagospodarowania przestrzeni nad okapem.

 

Okap wyspowy jest bardzo podobny do kominowego. Podobnie jak w konstrukcji kominowej i tutaj mamy do czynienia z podstawą okapu i rurą odprowadzającą. Jest jednak subtelna różnica. Mocuje się go nie do ściany, lecz do sufitu. Jak sama nazwa wskazuje, taki okap jest wykorzystywany, gdy w kuchniach znajduje się, tzw. Wyspa. Kuchenka wówczas nie znajduje się przy ścianie, lecz na środku pomieszczenia. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Niestety, wadą jest tutaj cena.

 

Czytaj również: Odpowiednia pielęgnacja pralki

 

Jeżeli jednak interesuje nas tanie i praktyczne rozwiązanie to okap podszafkowy będzie idealny. Zajmuje mało miejsca, można powiesić go pod szafką lub bezpośrednio na ścianie. Jest to bardzo popularne rozwiązanie. Najistotniejszą wadą takiego rozwiązania jest słaba wydajność urządzenia.

 

Istnieją także okapy przeznaczone do zabudowy – teleskopowe  lub tak zwane wkłady. Powierzchnią pochłaniającą oraz mechanizmem głównym staje się w tym rozwiązaniu dno szafki. W pierwszym przypadku istnieje ruchoma listwa, której wysuniecie powoduje zwiększenie powierzchni odpowiedzialnej za pochłanianie zapachów. Stosunkowo jest to dobre rozwiązanie. Inaczej sytuacja wygląda z „wkładem”, którego działanie jest podobne do teleskopowego… nie jest jednak tak wydajne.

 

 

Pochłaniacz czy wyciąg

Większość okapów potrafi działać w obu trybach, więc nie ma problemu. Poza tym większość ludzi nie zastanawia się nad różnicą. Wyciąg gwarantuje nad tryb otwarty, co za tym idzie jest bardziej wydajny. Urządzenie jest połączone z kanałem wentylacyjnym lub kominowym więc wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz. Pochłaniacz jest niestety mniej wydajny. W tym przypadku powietrze jest pochłaniane, filtrowane i znów wraca do pomieszczenia. Montaż w tym przypadku jest o wiele łatwiejszy.

 

 

Kilka słów o filtrach

Skoro główną rolą okapu jest pochłanianie tłuszczów i zapachów muszą one posiadać filtry. Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów: tłuszczowe oraz węglowe.

 

Czytaj również: Zawsze świeże jedzenie dzięki nowoczesnej lodówce

 

Filtry tłuszczowe mogą być metalowe (można je swobodnie czyścić) lub flizelinowe (trzeba je wymieniać co jakiś czas – w zależności od jakości filtru). Rola tego rodzaju filtrów jest oczywista. Ich zadaniem jest pochłanianie tłuszczów, dzięki czemu nasze pomieszczenie łatwiej utrzymać w czystości. Ten rodzaj filtrów możemy spotkać w obu typach urządzeń (w pochłaniaczach i w wyciągach).

 

Filtry węglowe – których zadaniem jest pochłanianie zapachów – występuję, z oczywistych względów tylko w pochłaniaczach. W zależności od jakości trzeba je wymieniać co kilka miesięcy.

 

 

Wydajność przede wszystkim!

Wydajność okapu jest jednym z najważniejszych parametrów. Dzięki niemu wiemy ile powietrza jest w stanie oczyścić urządzenie w konkretnym czasie. Najczęściej wydajność podaje się w metrach sześciennych na godzinę.

 

Parametr ten jest ważny ponieważ źle dobrane urządzenie nie będzie należycie pracować. Jeżeli źle dobierzemy okap możemy mieć problem, ponieważ zbyt mało wydajny sprzęt może nie poradzić sobie w naszej dużej kuchni, z drugiej strony zbyt wydajny może pogarszać spalanie gazu w kuchence. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić i przeliczyć wszystko, aby wybrać idealne urządzenie.

 

Czytaj również: Nowy model kapsułkowego ekspresu do kawy

 

Głośność – czyli jak pracować z przyjemnością

Gotowanie ma sprawiać przyjemność. Dodatkowo jest to czynność, która czasem wymaga wielkiego skupienia. Trudno jednak tego dokonać, gdy nasz okap pracuje niczym młot pneumatyczny. Warto więc przed zakupem zwrócić uwagę na parametr głośności. Nie powinien on przekraczać 65 dB. Nie zawsze jednak podana wartość jest określona dla maksymalnych obrotów urządzenia. Warto o to zapytać, aby później nie być zaskoczonym. Źle zamontowane urządzenie również może pracować głośniej. Warto o tym pamiętać.

 

 

Na koniec

Wybór okapu jest bardzo ważny, gdyż dzięki niemu praca w kuchni będzie o wiele przyjemniejsza. Dzięki temu urządzeniu nasza kuchnia będzie o wiele bardziej czysta (przynajmniej pozbawiona tłustego osadu!) a zapachy nie będzie roznosić się po mieszkaniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wydajność i głośność okapu. Pamiętajmy także, że okap nie powinien być węższy od płyty grzewczej. Okap nie może także krępować naszych ruchów, musi być zamocowany na odpowiedniej wysokości. Wybór rodzaju i modelu zależy od własnych preferencji.

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3504 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 450 Grupa: Ciekawe pom... Mojej żonce marzą się wakacje last minute na Teneryfie. Znalazłem na https://wakacjenatenerife.pl/wakacje-na- teneryfie-last-minute/ świetny apartament z widokie...
  • Wyposażenie i wystrój salonu. Liczba postów: 150 Grupa: Porady i op... Ile tutaj ciekawych pomysłów! ___ www.danoil.pl
  • Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 23 Grupa: Ciekawe pom... Może warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych. Uważam, że można się tam dużo dowiedzieć nt. pracy oraz po takim spotkaniu jest łatwiej obrać ścieżk...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 49 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17200 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >