Historia na nowo wyryta w drewnie

Historia na nowo wyryta w drewnie

Przed laty stara drewniana podłoga była kojarzona z wnętrzami tylko wiejskimi lub zaniedbanymi, a nawet niedofinansowanymi. Modne było to, co gładkie, jednolite – najlepiej błyszczące. Czytaj dalej

 

 
Dziś jest zupełnie inaczej – postarzana deska bryluje na (w) salonach.

 


 
Postarzane podłogi (ale również cegła czy drewno konstrukcyjne oraz meble i sprzęty agd) są od kilku sezonów jednym z najczęściej pojawiających się elementów aranżacji wnętrz. Wśród urządzających widoczne są dwa podejścia – stosowanie deski zrobionej ze starych, ponad 100-letnich bali oraz wybór deski, która wygląda jak stara, zachowując jednocześnie właściwości i trwałość nowego produktu. My skupimy się na tej drugiej i odkryjemy, czym charakteryzuje się podłoga nowa, ale wyglądająca jak „nadgryziona zębem czasu”.

 

 

Czytaj również: Dąb szary to listwa idealnie pasująca do podłóg drewnianych barwionych lub laminowanych, o szarym lub srebrzystoszarym odcieniu


 
Chodniki owadzie, zacięcia, nierówna faza… są w cenie!


 
W ręcznym tworzeniu swoistych małych dzieł stosuje się najczęściej deski dębowe, które idealnie nadają się do postarzania. Dzięki szczotkowaniu i heblowaniu podkreśla się mazerunek, czyli rysunek słojów. Uwypukla się również przebarwienia dzięki specjalnej obróbce chemicznej (m.in. wodą i amoniakiem). Dodatkowo stosuje się także mechaniczne ubytki i uszkodzenia. Przykładowo na deskach z artystycznie postarzanej kolekcji podłóg Baltic Wood – Timeless Collection widoczne są zarówno zacięcia czy nierówności polerowania, ale także ręcznie preparowane chodniki owadzie oraz miejsca po sękach wypełnione czarną bejcą.

 

 

Czytaj również: Listy przypodłogowe z kolekcji skandynawskiej


 
Nie tylko biel


 
Mylą się ci, którzy sądzą, że jedynym odcieniem spatynowanej deski jest modna biel – sprzedawane są również deski z zielonkawymi i wiśniowymi przebarwieniami oraz klasyczne deski nasycone brązem, poszarzałe, a nawet kruczoczarne, które uzyskuje się m.in. poprzez stosowanie barwionych olejów ECO i opalanie drewna.


 
Dzięki takiemu wachlarzowi barw, postarzane deski doskonale sprawdzają się w większości stylów dekoratorskich. Najczęściej wykorzystywane są we wnętrzach rustykalnych, do których pasują deski w ciepłych, naturalnych barwach. Z propozycji Timeless Collection w tym temacie bezkonkurencyjne są podłogi Tajemnicza Komnata oraz Sen Starego Malarza (co ciekawe – tę drugą można podziwiać nawet w Reykjaviku – w dwóch restauracjach: Grillmarkaðurinn oraz Geysir). We wnętrzach prowansalskich oraz skandynawskich idealnie spisują się deski bielone, np. Wiatr Prowansji oraz Sekrety Werony.


 
Deska postarzana znajdzie swoje miejsce również w nowoczesnych aranżacjach – podłoga z widocznymi ubytkami w towarzystwie minimalistycznego wystroju i nowoczesnych sprzętów nada smaku i nieco ekstrawagancji wnętrzu. W takiej roli sprawdzają się podłogi: tajemnicze Czarodziejskie Zaklęcie czy intrygujące Anioły i Demony. We wnętrzach kolonialnych i klasycznych dobrze prezentują się natomiast Historie Kolonialne i Średniowieczny Zamek.
 
 
 
 
 

Źródło: balticwood / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >