Im gorsza sytuacja, tym niższa cena

Im gorsza sytuacja, tym niższa cena

Tańsza robocizna zachęca do budowy w kryzysie. Wybierając jednak najniższe ceny, można zapłacić podwójnie. Jak zabezpieczyć się przed utratą zaliczki i niezapłaconymi fakturami w hurtowniach?

Scenariusz katastrofy wygląda na ogół tak: osoba, która chce zbudować dom, podpisuje umowę z wykonawcą na bardzo korzystnych warunkach. Inwestycja rusza, wykonawca bierze zaliczkę. A po miesiącu okazuje się, że robotnicy nie przyszli do pracy. Inwestor czeka tydzień, potem kolejny, aż zrywa umowę i... szuka kolejnego wykonawcy, nierzadko tracąc zaliczkę, a nawet pozostając z niezapłaconymi przez wykonawcę fakturami.

Aby wykonawca nie przepadł z zaliczką, można zdeponować środki finansowe z tytułu zaliczki u powiernika lub na bankowym rachunku zastrzeżonym, przy czym wypłata następuje w miarę przedstawiania przez wykonawcę faktur zakupu lub protokołów odbioru poszczególnych etapów robót.

– Można też nałożyć na wykonawcę obowiązek przedstawienia zabezpieczenia zwrotu zaliczki, chociażby w postaci gwarancji bankowej czy poręczenia – radzi Rafał Dębowski, adwokat z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

Przemysław Adamus, prawnik z kancelarii Rachelski i Wspólnicy, sugeruje, by wprowadzić do umowy zastrzeżenie, że wykonawca nie ma uprawnień do zaciągania w imieniu inwestora zobowiązań w hurtowniach lub sklepach. To uchroni nas przed niezapłaconymi fakturami pozostawionymi przez wykonawcę, który zniknął.

– Warto również pamiętać o konieczności umownego zobowiązania wykonawcy do przekazania po zakończeniu budowy nie tylko faktur zakupu materiałów, ale i atestów, by mieć pewność, jaki materiał został użyty do budowy – radzi Dębowski.

Inwestor powinien także pełnić nadzór nad zlecaniem przez wykonawcę prac podmiotom trzecim. – Zgoda inwestora na wykonanie prac przez podwykonawców powinna być wyrażona w formie pisemnej. Ponadto wszelkie dodatkowe prace, które wynikną w trakcie realizacji umowy, powinny być wcześniej zaakceptowane na piśmie – tłumaczy Przemysław Adamus.

Dodaje, że bardzo istotne jest określenie zasad odpowiedzialności wykonawcy za wady, usterki oraz inne nieprawidłowości stwierdzone zarówno w trakcie trwania robót, jak i po dokonaniu ich odbioru. – Warto zastrzec prawo zawieszenia płatności lub odstąpienia od umowy w razie istotnego opóźnienia pracy lub jej wykonywania niezgodnie z projektem mimo wezwania do poprawy – podpowiada Adamus. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wprowadzenie do umowy postanowień dotyczących kar umownych na okoliczność opóźnienia lub nienależytego świadczenia usług przez wykonawcę.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jak dobrać odpowiedni krem do swojej cery? Liczba postów: 127 Grupa: Trudne tema... Skóra to nasza wizytówka, a kosmetolog Warszawa potrafi zdziałać cuda, jeśli trafi się na odpowiedniego specjalistę. Nie tylko usunął zmiany, ale też poprawił....
  • Meble medyczne Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Przy kompletowaniu sprzętu do swojej praktyki warto naprawdę przyłożyć się do wyboru urządzeń medycznych. Dobry sprzęt często decyduje o tym, czy pacjenci będą....
  • Moda Liczba postów: 127 Grupa: Trudne tema... W artykule pod https://infantylny.pl/skarpetki-pan-klek s-jak-powstala-ta-kolekcja/ przeczytałem o kolekcji skarpetek Pan Kleks, która zyskała ogromną popularnoś...
  • profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Polecam każdemu, kto dopiero zaczyna interesować się tematem uzupełnień zębowych — artykuł: https://portalsremski.pl/pl/651_artykuly -sponsorowane/78818_implanto...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 596 Grupa: Trudne tema... Artykuł na stronie https://uclinic.pl/badanie-pro staty-jak-wyglada-i-kto-powinien-je-wyko nywac/ omawia ważne zagadnienie związane z badaniem prostaty, które jes...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19679 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 347

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >